Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Снимката на 4 септември 2024 година

Снимка: Радио ВИДИН

България е на второ място в Европа по брой на горските пожари, това заяви областният управител на Видин Ани Арутюнян на работна среща с цел превенция и конкретни действия в случай на възникване на горски пожари в региона. Областната администрация се включва в националната информационно-образователна кампания "Безотговорността е най-опасната искра".



Народното събрание започна есенната си сесия. Първото заседание започна с встъпителни речи на парламентарно представени партии и коалиции, в които обявиха своите приоритети, независимо че 50-ото Народно събрание ще прекъсне своята работа на 27 септември заради предизборната кампания. Фокусът в изказванията е върху разделението в групите на ДПС и БСП и предстоящите предсрочни парламентарни избори. Депутатите започнаха работа с дебат по предложението на "Възраждане" и "Има такъв народ" за произвеждане на национален референдум с въпрос "Съгласни ли сте българският лев да бъде единствена валута в България до 2043 година?". По-късно, с гласовете на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС парламентът отново отхвърли искането за референдум против въвеждане на еврото. 


Видинското дружество "Видатек" ООД планира да инсталира свой прототип на понтонна Водноелектрическа централа в река Дунав. Понтонът и монтираната към него централа ще бъдат в района на Пристанище-Център във Видин.



Мобилни здравни екипи във всички областни градове ще съдействат на хората да получат достъп до пациентското си досие през мобилен телефон. До края на годината личните лекари ще получат достъп до здравните досиета на своите пациенти, съобщи министърът на здравеопазването Галя Кондева. Тя допълни, че всеки, който активира достъп до здравното си досие чрез мобилно приложение, до края на септември ще започне да получава известия за предстоящи профилактични прегледи, имунизации и издадени направления. На този етап през приложението не могат да бъдат подавани сигнали за неверни данни в досието, допълни министър Кондева


Над 100 души в Монтана днес си инсталираха приложение еЗдраве. При голям интерес премина днес инсталирането на телефона на приложението eЗдраве. На площад „Жеравица", пред сградата на Регионалната здравна инспекция, в центъра на Монтана, всеки желаещ може да го направи на телефон или таблет с мобилен интернет и валидна лична карта. 



Заради предстоящите празнични и почивни дни изплащането на пенсиите ще започне в понеделник, 9 септември. Това каза Пламен Георгиев, директор на Териториалното поделение на НОИ Видин.


Наблюдаваме активно работата на Пети блок на АЕЦ "Козлодуй" и ситуацията с новото гориво. Към момента няма индикации за проблеми. Това каза за БТА Цанко Бачийски, председател на Агенцията за ядрено регулиране. Красимир Ненов, заместник-министър на енергетиката, също потвърди, че системите на атомната електроцентрала работят безопасно и съгласно параметрите. Той добави, че проектът за нови мощности на централата има пълна подкрепа на обществено и политическо ниво. Бачийски и Ненов са сред гостите, пристигнали в Козлодуй, за тържественото отбелязване на 50-ата годишнина от пуска на Първи енергоблок на атомната електроцентрала.


Напредва строителството на многофункционалната детска площадка в квартал "Младост", съобщиха от общинската управа на Враца. Положени са основите на осветителните тела, настилки и бордюри. Изграден е довеждащият кабел до обекта и е извършен монтажът на металната конструкция над детската площадка. Хумусният слой е положен в голямата си част. 


Въртележки с кауза привличат все повече видински деца и са на път да станат едно от любимите им забавления. Поставени са в Крайдунавския парк и парк "Владикина бахча", до Кукления театър и до Средно училище "Цар Симеон Велики". Ползването им е безплатно, но тези, които пуснат левче или два, могат да се качат с предимство, а част от средствата ще отидат за каузите на БЧК. 


Извънредна обработка срещу комари във всички общини на територията на област Монтана разпореди Регионалната здравна инспекция. Тя е заради лабораторно доказаните през месец август три случая на западнонилска треска в страната. Към момента на територията на област Монтана няма доказани случаи на заболяването сред хора и животни, уточниха от здравната инспекция. Тъй като обикновено заболяването се разпространява при хората от заразени комари, личните предпазни мерки за предотвратяване на инфекцията включват използване на репелент за комари, замрежване на прозорците, използване на уреди и препарати за домашна дезинсекция, напомнят от РЗИ - Монтана.

През изминалите няколко месеца група от доброволци от група "Торлакия" , решиха да облагородят маршрута "Връшка чука - Ком", като го почистят и създадат заслон на връх Добро утро, Западна Стара планина. Разчистени бяха първите 15-20 км от маршрута, които бяха може би най-непроходимата част. В следващия месец от доброволческата група, в няколко поредни уикенда, организираха доброволчески акции за 3 участъка от Предбалкана и по-високата планина, където има нужда от повече хора. 


С празник на местната идентичност в Роман днес започнаха честванията на 50 години от обявяването на населеното място за град. На събитието, под надслов "Живо наследство", се представят занаяти, местни обичаи, песни, танци, храни и напитки от региона. Вечерта от 18.30 часа е предвиден празничен концерт с участието на Невена Цонева. С Указ от 4 септември 1974 г. Държавният съвет на Народна република България обявява Роман за град. По това време населението му е било 3 140 жители.


Традиционната българска седянка ще бъде пресъздадена от 19 часа днес в салона на читалище "Пробуда" в село Старопатица. Инициативата е под мотото "Бабо, разкажи ни...", каза за Радио Видин секретарят на читалището Корнелия Велкова.


Петото издание на бутиковия рок фестивал "Чупрене Оупън еър" започва на 5 септември. Новото тази година е, че той ще се проведе в рамките на 3 фестивални дни- 5-ти,6-ти и 7-ми септември в белоградчишкото село Чупрене, каза за Радио Видин Ая Тропчиева, един от организаторите


Лекция за значението на водата в нейните различни аспекти ще представи агрономът Иван Попов. Събитието се организира от Центъра за творческо и личностно развитие "Свободата да съм". Знанията за водата са от особена важност днес, когато тя става все по-ценен природен ресурс, каза Иван Попов. Лекцията за водата ще се проведе в Центъра за творческо и личностно развитие "Свободата да съм", 5 септември, четвъртък, от 18 часа. 


Музикантът Деян Каменов /Дидо/ гостува отново в родния си град Видин, заедно с проекта си "DeeStoned". Концертът е на 6 септември, петък, от 21:00 часа в ресторант "Речна гара" на Дунавския бряг. Изненадите, които сме подготвили са много, каза за радио Видин изпълнителят


На 7 септември /събота/ от 16.00 часа  ще бъде открит  фолклорният фестивал ”Типченица пее”, който се организира за поредна година от кметството в Типченица и местното читалище ”Съзнание”. Заявки за участие са подали над 250 самодейци от 13 населени места от областите Враца, Монтана и София.


С богата културна програма Враца ще посрещне 135-ото издание на Врачанския есенен панаир, съобщиха от общинската управа, която е организатор на събитието. Тази година първият концерт ще започне още на 13 септември (петък) с изява на сцената на местната рок група "Доктор`с Гого бенд" от 19:30 ч.


За първа година в белоградчишкото село Салаш ще се проведе Фестивал "Турлашката кухня и занаяти". Участниците ще имат възможност да опитат уникалните специалитети от турлашката кухня- бел муж, гньетени чушки с боб, косачко кисело, блага баница и много други местни храни, каза Даниела Иванова, секретар на читалище "Развитие"


Днес се навършват 50 години от официалното откриване на атомната електроцентрала "Козлодуй". През 1974 година пускът на АЕЦ "Козлодуй" поставя началото на ядрената енергетика в България и в Югоизточна Европа. Днес централата е най-големият производител на електроенергия в страната, като работят 5-и и 6-и електроблок.


На 62-годишна възраст почина проф. Пламен Кангалов - ректор на Русенски университет "Ангел Кънчев“, съобщават от пресцентъра на висшето училище. Проф. Кангалов е автор на над 140 научни статии и доклади, 10 монографии, 12 учебници, книги и учебни пособия. Ректорското ръководство на Русенския университет обявява еднодневен траур на 5 септември, като графикът на учебния процес се запазва.



По публикацията работи: Теодора Йорданова-Спасова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Врачани за цените и инфлацията: "Животът ни поскъпва"

Какво е усещането на хората за цените и как пресмятат инфлацията според промяната в потребителската им кошница, а така също как определят бюджета за догодина? Тези въпроси зададохме на врачани. Ето част от отговорите: "Абсолютно животът ни поскъпва... Реално всяко едно семейство или индивидуален човек като бюджет от семейния най-много отиват за..

публикувано на 19.11.25 в 11:45

Нов културен проект представиха във Видин

Шест нови културни продукта ще бъдат реализирани благодарение на проект "Видин - Град на бъдещите спомени". За това информира заместник-кметът Борислава Борисова на пресконференция, състояла се днес. Проектът е финансиран безвъзмездно от Националния план за възстановяване и устойчивост и основната му цел е да стимулира културните политики и да повиши..

публикувано на 19.11.25 в 11:39

Жена загина след падане от блок във Враца

Жена почина след падане от осмия етаж на жилищен блок във Враца. Сигналът за инцидента е подаден на тел. 112 в 08:05 ч. на 18 ноември. Съобщено е за жена, скочила от жилищната сграда.  32-годишната пострадала е транспортирана в болницата, където по-късно е починала.  Образувано  е досъдебно производство.

публикувано на 19.11.25 в 10:58

Митничари иззеха близо 12 000 изделия с лога на известни марки край Видин

Общо 11 767 текстилни изделия и чанти със знаци на известни марки бяха иззети от митническите служители при проверка на товарен автомобил край Видин. Митнически екип спира за проверка на околовръстния път на града товарна композиция с полска регистрация, управлявана от турски гражданин. Шофьорът представя износна декларация за превоз на..

публикувано на 19.11.25 в 10:48

Видинчанин е задържан за взлом и кражби в Крайдунавския парк

48-годишен криминално проявен и осъждан видинчанин е бил задържан вчера в полицейския арест за посегателства в Крайдунавския парк, съобщават от Областната дирекция на МВР. Авторът на деянията е установен в хода на извършени оперативно-издирвателни действия по три жалби от местни жители. Изяснено било, че в нощта на 14 срещу 15 ноември мъжът..

публикувано на 19.11.25 в 10:06
Боян Ангелов

Писателят Боян Ангелов с юбилейна творческа среща във Видин

Народно читалище "Цвят 1870" и Дружество на писателите във Видин организират литературен салон, юбилейна творческа среща с писателя Боян Ангелов , председател на Съюза на българските писатели, по повод неговата 70-годишнина: "Винаги за мен е радост, когато идвам във Видин. Това за мен е един аристократичен град, с богата история и връзка с Европа..

публикувано на 19.11.25 в 10:00

Над 50 са събитията за Коледа и Нова година във Враца

Готова е програмата за коледно-новогодишните празници във Враца, съобщиха организаторите от общинската управа. Над 50 събития, нова украса и много празнично настроение очаква жителите на града в дните преди Коледа и Нова година. Програмата започва на 29 ноември с откриването на Коледния базар и ледената пързалка, което ще е от 17,30 часа. В..

публикувано на 19.11.25 в 09:53