Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Енергийните напитки- модерната опасност сред децата

Снимка: Радио Видин


Всяко второ дете у нас консумира енергийни напитки. Това показват резултатите от Национално представително проучване за хранителните навици на децата между 7 и 18 години, проведено по поръчка на една от големите вериги за търговия с хранителни продукти в страната. Изследването е реализирано от изследователската агенция "Блу пойнт" в рамките на инициативата "Хранене с мисъл". Извадката, която е реализирана, е на 800 ефективни контакта, разпределени в две под групи - 7-13 и 14-18 години, обясни управляващият директор на агенцията Юлиян Добрев

"Реално всяко второ дете на възраст 7-18 г. консумира с различна честота енергийни напитки, като в по-високата възрастова група  - 14-18-годишна възраст, реално това явление е разпространено при 3/4 от децата. При най-малките, 7-13-годишите, имаме всяко трето дете, което консумира с различна честота енергийни напитки. Припомням, че тези енергийни напитки не би трябвало да се продават на деца, което е големият парадокс. Това, което е интересно, искам да обърна внимание, че наблюдаваме хомогенност по отношение на половото разпределение, тоест консумацията на енергийни напитки е разпространена както сред момчетата, така и сред момичетата, с малък превес е консумацията при момчетата, но като цяло имаме сходни навици. Едно от нещата, които също е доста притеснително, е, че при 14-18-годишните 10,85% от децата, всяко десето дете консумира енергийни напитки всеки ден. Други 21% от децата на възраст 14-18 години консумират няколко пъти седмично. Ако ги прехвърлим в абсолютна бройка, това са хиляди кенчета, които биват консумирани от деца на седмична база. Може би е време с по-голям фокус да се вгледаме в това явление. Дълго време то е пренебрегвано и е смятана консумацията на енергийни напитки за безобидна. Далеч не е така. Възрастните хора могат да определят какво да консумират и какво да не консумират и там говорим за личната отговорност. Докато при децата говорим за отговорността на обществото, отговорността на контролните органи и тези, които трябва да регламентират консумацията на подобни не толкова безвредни храни и напитки."

Пътят към решаването на проблема започва от семейството, но държавата трябва да вземе мерки за ограничаване достъпа на деца от енергийни напитки, смятат видинчани. 

"Мисля, че по-добре трябва да се обяснява на децата колко са вредни. Това започва от вкъщи, от родителите, от семейството, може и на училище да им се обръща повече внимание на тази тема. По-голям контрол в магазините, да не се продават на деца. Въпреки че трудно ще се ограничи употребата на енергийните напитки, това е като някаква мода може би при тях...
Със сигурност нещата трябва да тръгнат от вкъщи, родителите трябва да обяснят на децата, че това е вредно и не трябва да се пие. Разбира се, и законодателството трябва да вземе мерки. Какви точно, не знам и аз, но със сигурност всичко трябва да тръгне първо от вкъщи...
Вкъщи всички говорят предполагам за вредата от тези напитки, но е факт, че заведенията ги продават на децата. Може би трябва да има към търговците някакви наредби, забрани, под 18 години да кажем, да не им се дават такива неща. Аз мисля, че и на автоматите се продават и всеки може да си купи..."

16-годишната Преси смята, че връстниците ѝ прибягват до енергийни напитки при липса на здравословно хранене и недостиг на пълноценна почивка.

"Имам такива познати, което употребяват енергийни напитки, според мен това е на психологическа база. Всичко те изтощава, когато си на тези тийнейджърски години - училището, приятелите, семейството в някои моменти. Затова повечето, които познавам, използват енергийни напитки. Едно дете има енергиен запас. Този енергиен запас не бива да е изхрачен, за да трябва да се пият енергийни напитки. Като цяло трябва да се намали стресът в средата на едно дете. Смятам, че точно това трябва да се направи - да се направят междучасията по-големи, да имаме време да хапнем. Също трябва да се обърне внимание на храната, която се яде, защото тя също е енергиен източник. Енергийната напитка е един вид като заместител..."

За регулация и ограничаване на достъпа на подрастващи до енергийни напитки призова и психологът Александра Алгафари. Тя припомни, че енергийните напитки действат като една много силна версия на кафето, което на по-късен етап "краде" от енергията на човека. 

"Това, към което може да води впоследствие,  проблем с концентрацията, проблем със способността ни сами да култивираме тази енергия, когато имаме нужда от нея, и започваме да ставаме зависим от някакъв външен стимулант, който да може да ни довежда до едно естествено за нас състояние, което е да сме жизнени, да сме тонизирани, да сме витални. Щом се налага да взимаме някакви външни мерки, някакво външно вещество, за да се докараме до едно естествено състояние, може би е по-добре да си зададем въпроса  какво по принцип ни липсва, от какво друго имаме нужда, за да можем да сме в едно такова състояние на жизненост, което е нормално за нас. Така че особено, когато става дума за подрастващи мозъци, при едни юноши и при деца, които все още се развиват, когато се приема такъв тип стимулант, той пречи на невронните връзки, които се формират в този момент и те започват да се изграждат на принципа на "аз имам нужна от това, иначе не мога сам да си произведа необходимите вещества, които така или иначе биха могли да се намират в организма. И се стига до една зависимост, която на по-късен етап изглежда като умора, като проблеми с концентрацията, като проблем да намерим достатъчно мотивация да извършим различни неща, които би трябвало да са ни лесни по принцип за вършене."

Александра Алгафари даде и няколко съвета как лесно могат да бъдат заменени енергийните напитки

"Тези състояния, които се търсят всъщност, са естествени. За нас хората въпросът е как да ги постигнем, без да имаме външен стимулант. Може би през игра, през повече прекарано време навън, слънчева светлина, качествена храна, качествен сън и тогава не би трябвало да имаме нужда от подобни външни стимуланти." 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Отбелязваме Деня на археолога

Днешният 14 февруари, освен ден на любовта и на виното, е и ден, в който се почита професията на археолозите и тяхната роля за откритията и проучванията, които разкриват историята на нашата страна и цивилизация. По този повод ще ви срещнем с Алексей Алексеев , който е роден във Видин, учил е във Велико Търново, където и работи. Завършил е висшето..

публикувано на 14.02.25 в 12:00

Включиха ли се видинчани в бойкота на магазините

Днес на територията на цялата страна беше организиран бойкот срещу големите хранителни магазини . Неговата цел е най-вече да се даде гласност на проблема, да събуди обществото и да покаже, че гражданите не са безразлични към цените на стоките. А надеждите тук са, правителството да вземе мерки и да подкрепи хората. Организатори са Федерацията на..

публикувано на 13.02.25 в 17:05

Започна националният етап на 54-тия Международен епистоларен конкурс

Започна националният етап на 54-тия Международен епистоларен конкурс за млади хора на Всемирния пощенски съюз, на който са член "Български пощи". През 2025 г. темата е "Представи си, че си океанът. Напиши писмо до някого, като му обясниш защо и как трябва да се грижи за теб." Международният епистоларен конкурс на Всемирния пощенски съюз /ВПС/..

публикувано на 13.02.25 в 16:25

Съботно-неделни разходки на кучетата от приюта обмислят в Козлодуй

От приюта "Верен приятел" в град Козлодуй търсят доброволци, които да се включат в съботно-неделни разходки на кучетата, за които се грижат.  "Доста хора имат домашни любимци и знаят, че една разходка им подарява щастие образно казано или им подарява спокойствие, успокоява ги, социализира ги. Влияе им добре на общото поведение. И..

публикувано на 13.02.25 в 15:41

ОУ "Васил Левски" във Вълчедръм почита своя патрон с конкурс

Национален конкурс за есе, стихотворение и рисунка "Жива памет за Апостола" организира Първо основно училище "Васил Левски" в град Вълчедръм. Инициативата е посветена на 152 години от гибелта на Васил Левски и 147 години от Освобождението на България и се организира съвместно с Общината. Това е деветото издание на проявата, като с годините от областен..

публикувано на 13.02.25 в 14:00

Предложение: Необозначени автомобили да следят за пътни нарушения

Нови мерки срещу пътните нарушения предложиха от МВР. Една от тях предвижда служители с необозначени автомобили да извършват контрол по пътищата. Идеята бе анонсирана от министъра на силовото ведомство Даниел Митов по време на правителствено заседание. За осъществяване на идеята се разработват законодателни предложения, които да дадат възможност..

публикувано на 13.02.25 в 13:00

В "Музикална зона" на 13 февруари 2025 слушаме двойния албум "Светът на Ханс Цимер – част 2: Ново измерение" 2025

През 2019 г. излиза първа част на колекцията "Светът на Ханс Цимер – Симфонично тържество". Шест години по-късно, на 31 януари 2025 г. идва ред и продължението "Светът на Ханс Цимер – част втора: Ново измерение". Седемнайсет от най-емблематичните филмови композиции на композитора звучат над два часа, предимно под формата на сюити с музика от..

публикувано на 13.02.25 в 09:00