Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Модната индустрия и ефектът й върху климата

Снимка: РАДИО ВИДИН

Потребителските навици в сферата на модната индустрия участват доста сериозно в процеса на замърсяването на природата. Потреблението в глобален мащаб се увеличава. Увеличава се броят на закупуваните дрехи на годишна база повече от два пъти в сравнение с края на 20 век, каза Маргарита Асадурова- консултант в сферата на архетипното визуално профилиране и устойчивите практики в индивидуалното потребление, автор в платформата "Климатека". По думите й, ако през 90-е години човек си е купувал 20 артикула на година, сега си купува около 50.

"От гледна точка на потреблението на нови дрехи пазарът се разраства. Т.е. това предполага ускорено производство, свръхпроизводство дори на дрехи и аксесоари от модната индустрия, които все повече се купуват, но проблемът е в това, че когато се купуват, те не носят достатъчно удовлетворение на потребителите и продължава купуването на нови. И всъщност се завърта един омагьосан кръг. И затова потреблението като фактор така за климатичния ефект е много важно. Ние участваме доста сериозно в този процес, независимо дали си даваме сметка или не. И нашата цел в медии като "Климатека" и консултанти като мен, които работят в тази сфера, е просто да се засили информираността на хората, на всеки един отделен човек по отношение на това, че когато избираме да си купим дадена дреха, която много ни е привлякла от витрината или от екрана, това не е само едно индивидуално решение, което е собствен интимен процес, отнасящ се до личния ни гардероб, което не оказва никакво въздействие на света около нас, просто едно лично решение, а напротив- то е част от един голям процес, в който се оказва, че потреблението всъщност генерира огромно количество излишък текстилни отпадъци, които водят до сериозно замърсяване..." 

Проблемът е, че по-голямата част от дрехите, които се произвеждат, са на полиестерна основа, не става дума за най-евтиния клас дрехи и аксесоари, а за много по-голямо количество дрехи, които се предлагат и от среден или висок клас-  марки, които са произведени на полиестерна основа, т.е. в тях присъства много голямо количество пластмаса.

"И реално този отпадък, който се генерира в следствие на това, че рано или късно тези дрехи стигат до кофите за боклук, тази пластмаса няма много надежда да се разгради за бързо време в природата."

От друга страна за производството на памучни изделия, които са много по-щадящи природата като отпадък, се генерира технологично много голямо количество парникови емисии заради самата технология на производство.

Според проучване на Европейската конфедерация на рециклиращите индустрии потреблението на second hand дрехи оказва до 70 пъти по-малко вреда върху околната среда в сравнение с производството на нови дрехи, дори и с включването на транспортните емисии, които го съпътстват. Всяка дреха, на която изберем да удължим живота, като купувачи или продавачи, може да съдейства за забавяне производството и намаляване на замърсяването. 

Цялото интервю с Маргарита Асадурова може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 29 декември 2024 година

Хайде да си припомним: Рисуването на иконата се смята за събитие, което не се случва само по земните закони. Ще ви върна към срещата ни с иконописеца Снежана Христова . В началото на годината преиздадоха книгата „Далечните бродове" на Иван Давидков . Книгата „Далечните бродове" излиза от печат през 1967 година. Писателят Иван..

публикувано на 29.12.24 в 13:38

Бог се вижда само през сълзи

Неделята след Рождество Христово , която отбелязваме днес, е посветена все още на преславното Христово Рождество и отново ни напомня да погледнем към пещерата, където Христос се роди, да видим неговото смирение и да бъдем и ние смирени, духовни и изпълнени с живот в Неговото име. Днес, Евангелското четиво ни напомня чрез убийството на..

публикувано на 29.12.24 в 08:00

Дигитализираха чипровски хора

Дарение за град Чипровци със записи на автентични чипровски хора в изпълнение на духови оркестри направи днес на 27 декември, роденият в Чипровци инж. Иван Дачин. От дълги години той живее в Мюнхен където има собствен бизнес, но родното му място и любовта към него го карат да издири от стари записи и да съхрани 10 емблематични чипровски хора, сред..

публикувано на 27.12.24 в 16:30

Ученици от Вършец рисуваха в подкрепа на съученик

Наградиха участниците в конкурс за детска рисунка на тема "Коледа за Марти" във Вършец. Инициативата е в помощ на дванадесетокласника от Средно училище "Иван Вазов" в града  Мартин Цветанов, който се бори с тежко онкологично заболяване.  Недялко Томов , който е член на Гражданското сдружение "Аз съм от Вършец " и един от организаторите на конкурса,..

публикувано на 27.12.24 в 16:21

Силата на добрината: Защо да помагаме на бездомни животни

В днешното издание на рубриката "97 лапи и 1 опашка" ще си говорим за добрини. Наистина е вдъхновяващо да се чуят истории като тази за Никол и кучето ѝ Дара, особено в края на годината, когато много от нас обръщат поглед към добрините и жестовете, които могат да направят света по-добър. Но нека не забравяме, че подобни дела не трябва да бъдат..

публикувано на 27.12.24 в 15:55

"Едно" на 27 декември 2024 година

В "Едно" , предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин в последния петък от декември припомняме за по-важното от календара на фондацията през отминаващата година, както и за събитията от този месец.   От ноември фондация "Подкрепа за реализация" е на нов адрес във Видин, а сред запомнящите се..

публикувано на 27.12.24 в 15:51

Да поговорим за "Биполярната мечта"

Чували ли сте за биполярното афективно разстройство? Правилно се досещате, че това е психично заболяване или по-точно разстройство на настроението. Вероятно познавате поне един човек със симптоми от този спектър – по-силно или по-слабо изразени. Вероятно вие понякога проявявате симптоми без да можете да си обясните какво се случва с вас и защо...

публикувано на 27.12.24 в 13:07