Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тошко Кирков: Шахът е неизлечима болест

Снимка: Фейсбук архив





Днес В рубриката "Професия, хоби" отделяме внимание на Тошко Кирков от град Мездра. Роден е на днешния ден преди 77 години. Другият повод, да го потърсим, е едно писмо на Полина Дилчева, чиито деца са негови възпитаници. Ето какво написа тя до редакцията на Радио Видин:

"Тошко Кирков, който е треньор по шахмат на децата ми, скоро навършва 77 години. Изключително умен, честен, трудолюбив човек, с много постижения в много области. Според мен не получил нужното внимание и уважение от обществото, поради своята прямост и честност, често неудобен за много хора. Той в момента отглежда сам 3 декара градина, играе кореспондентен шахмат със целия свят, печели много титли и медали ( доста са за изреждане). Продължава да се надгражда като шахматист до ден днешен, въпреки възрастта си. Води уроци на деца, които имат желание и изцяло се занимава с клуба по шахмат " Локомотив Мездра". Сам организира всички годишни турнири в града и се занимава с цялата бумащина около клуба. Върши всичко това безвъзмездно, без никаква помощ и финансиране от общината. Разчита на дарители, за да закупува медали и купи за награждаване на турнирите, които провежда. Наред с това е и съпруг, баща и дядо за пример, но най-вече Човек! Учи децата ми с огромно желание и старание. Никога не ми е отказал уроци, колкото и да е зает. Подхожда с голямо търпение и уважение и любов към тях. Никога не е повишавал тон, но е спечелил уважението на децата ми и неговата дума за тях е закон. Това си личи и по резултатите им. Но мисълта ми е, че без него днес те нямаше да се занимават с шахмат. Без неговия подход и усилен труд, с който се занимава с децата ми, те щяха да са поредните, които играят игри на компютъра по цял ден. Иска ми се да го уважим, като разкажем неговата история. Тази година той спечели и титлата ССМ в кореспондентния шах! Има го записан и в Златната книга на България... Дълги години е бил спортист - ски, футбол, хандбал...там също има постижения... Спирам до тук. Може да се каже още много и по - подробно, ако Вие прецените. Иска ми се отдадем заслужено внимание, почит и уважение на този човек. Хубаво е повече хора да знаят за него, защото той е истинско вдъхновение със своите 77 години как не спира да се труди, да се надгражда, да работи, да се раздава, и въпреки света, в който живеем вече, той продължава да е честен и човечен до мозъка на костите си! "

След писмото, се свързахме с Тошко Кирков. От него научихме, че е завършил средно образование в Мездра, а военната си служба отбива в ракетно поделение "земя-въздух", където става и радист първи клас. През цялото това време обаче е запазил любовта си към спорта: 

"Работих в Химкомбинат Враца - "КИП и Автоматика". След това в текстилна фабрика "Станке Димитров" в Мездра като бригадир на бригада "Климатични инсталации" и после станах заместник началник на Енергиен отдел. След това постъпих в Машинностроителния завод  "Искър" Мездра, където бях началник цех и после бригадир на цех "Хидродинамична трансмисия"- произвеждахме зъбни колела за скоростна кутия на мотокари за износ - 2-ро направление. И въпреки всичко през цялото време съм се занимавал и със спорт. В който и завод да съм бил, винаги съм отговарял за спорта и туризма, като съм бил и организатор и състезател, за което имам  множество награди..."



През последните години Тошко Кирков се посвещава на шахмата. Увлечението му по него започва съвсем случайно: 


"На един футболен турнир ми подариха едно шахче. Започнахме да играем и ме биха всички, аз играех за първи път, един даже ме обиди и каза, че тази игра не е за мен. Тогава си казах: "Така ли ?! Обещавам ви, че след три месеца няма да може да ми вземете партия!". Хванах се за книгите, посещавах шах клуба, треньор беше Николай Велчев, който беше шеф на шаха в България. От него черпех опит и така леко- полеко се запалих по шаха. Това е болест неизлечима!"


Въпреки политическите разочарования, свързани със спорта на местно ниво, Тошко Кирков продължава да се занимава с шах. Той играе кореспондентен шах с противници от различни страни, но освен това и преподава на будни дечица, които харесват този спорт. Полина Дилчева е майка на 2 от децата, на които той преподава. За Радио Видин каза, че той е лъчезарен и всеотдаен човек:


"Той наистина е един изключителен човек, който много рядко се среща и аз лично, за моите 35 години за първи път срещам точно такъв човек. Толкова е честен и трудолюбив и въпреки възрастта си, имам чувството, че колкото по-възрастен става, толкова по-голям хъс за живот и развитие има..."


Синовете на Полина- Самуил и Крум, на 9 и 7 години, тренират класически шах при Тошко Кирков отскоро, но вече завоюват победи на различни състезания: 


"Мен брат ми ме научи да играя шах и ми хареса и реших него да избера... Аз се научих от едно магнитно шахче, което баба ми даде и ми стана интересно и започнах да играя. Аз сам със книгите, после мама ме заведе на уроци при Тошко Кирков...Той е добър треньор и иска да ни учи на каквото може и е добър човек... На тренировка аз тренирам един час, а бати- час и половина. Треньорът ни дава задачи и накрая ние играем с него и той ни учи от грешките ни... За рождения му ден му пожелавам да е жив и здрав, и да е много силен на шах, също и да живее много време!... А аз му пожелавам да живее още много дълги и щастливи години, за да ме види как ставам световен шампион!"


Много от възпитаниците на Тошко Кирков имат високи постижения. Сред тях са Гроздан Лозанов, който става отборен и индивидуален Европейски шампион по шах за ученици и Светлин Младенов, който е международен майстор на шаха и в момента е треньор в Германия... 

Към момента Тошко Кирков се занимава активно с кореспондентен шах, а в свободното си време помага на мездренските деца да опознаят, да обикнат и да се развиват в този спорт. Средства за това той намира сам-  от добри приятели и спонсори.





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Бариатричната хирургия - най-ефективният метод при болестно затлъстяване

Бариатричната хирургия е най-силният и най-сигурен метод за лечение на болестното затлъстяване. Това каза сертифицираният бариатричен хирург д-р Спас Иванов , който работи в столична болница, но периодично провежда консултации във Видин. По думите му 1,5 милиарда души в световен мащаб са с наднормено тегло, като повече от 200 милиона са със..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Проф. Любомир Спасов и Памела от Кула след трансплантацията преди 20 години.

20 години от първата чернодробна трансплантация в България

На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ.  20 години..

публикувано на 18.11.24 в 16:01
Банатски българи от с. Бърдарски геран

Традиция и принадлежност: Банатските българи в днешно време

Днес в   рубриката "Памет нашенска" ще си говорим за банатските българи. Те са уникална българска общност, която се установява в областта Банат, разположена между днешна Румъния, Сърбия и Унгария, преди близо 300 години.  Тяхната история започва с преселението им от Северна България през 18 век, когато след Освобождението на Австрия от..

публикувано на 18.11.24 в 16:00
Теди Генова, психолог

Асертивността и ролята ѝ за личното и професионалното ни развитие

В днешното издание на рубриката "Психолог на помощ" ще си говорим за термина "асертивност" . Асертивността е един вид умение или начин на общуване, при който изразяваш мнението и желанията си по открит и директен начин, но същевременно оставаш уважителен към мнението и правата на другите. Може би най-просто казано - умението да отстояваш..

публикувано на 18.11.24 в 15:00

Литературен клуб във Видин събра свои възпитаници от близо и далеч

Вълнуваща среща на възпитаниците на Литературен клуб "Иван Деспотов" се състоя във Видин, а поводът 30 години от създаването на организацията.  В срещата се включиха "деспотовци" от всички поколения. Момичета и момчета дойдоха за срещата от различни градове в България, от чужбина, а онези, които не успяха да присъстват лично, се включиха по..

публикувано на 18.11.24 в 14:55

Йончо Цолов - българинът живял 130 години

Във врачанското село Лик бе открита паметна плоча, която доказва, че по нашите земи е живял най-дълголетният човек не само в България, но и в света. Това е Йончо Цолов , който е живял цели 130 години. Откритието прави културният антрополог д-р Росен Гацин. Той успява да достигне и до смъртния акт на дълголетника, който е още едно..

публикувано на 18.11.24 в 14:05

Отбелязваме Световния ден за борба с насилието над деца

На 19 ноември отбелязваме Световния ден за борба с насилието над деца . Това е една доста деликатна, но и много важна тема, защото все по-често ставаме свидетели на случаи, в които деца стават обект на някакъв вид тормоз, било то физически или вербален, и е много важно малтретираните деца да знаят как правилно да реагират в тези ситуации..

публикувано на 18.11.24 в 13:50