Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Забавят ли ръст цените на хранителните продукти?

2
Снимка: Радио Видин

Пазарът на хранителни продукти на едро в момента е "доста стабилен и равновесен", а пазарът на дребно е по-раздвижен и има своите регионални особености. Това каза в интервю за БНР Владимир Иванов, председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. В големите магазини може да се видят трендове, които не са обосновани икономически, наблюдава се обаче и доста сериозно намаляване на този тип дейност, която е традиционна за страната ни. В момента се наблюдава свръхпредлагане на свинско месо в ЕС, а яйцата се предлагат на по-ниски равнища от тези през миналата година. На европейския пазар се регистрира сериозен спад в цените на зърното, а Русия е много мощна и определящ фактор за този пазар. Това ще създаде невероятни трудности по отношение на реализацията на нашите производители. В същото време тенденциите на какаото и кафето са се обърнали, а цените тръгват надолу. В средносрочен период трябва да се очаква, че ще се стабилизират цените, но няма да видим екстремални проявления. По думите на Владимир Иванов, вече далеч няма и такова търсене на продукти за зимнина, каквото е било наблюдавано през септември в миналото. 

"Имаме трайни нива и тази тенденция не е от вчера. Тя започна от средата на миналата година. През зимния период имахме движение леко нагоре, леко надолу, като за илюстрация ценовият индекс през юли 2023 година е бил 3.11% в момента е 3.08%, което означава, че имаме буквално един доста стабилен и равновесен пазар и ако го измерим в потребителска кошница, на базата на 30-те основни хранителни продукта, ако през 2023 година закупим единица от тях стойността е била 93 лева, в момента тя е 90 лева. Буквално имаме едно доста трайно и устойчиво пазарно равновесие. С прибирането на реколтата тази година зърнопроизводителите с право се тревожат за цените на произведената от тях продукция. Пазарът е изключително труден. Русия е много мощна на пазара, а това е най-големият експортьор на зърно в момента, като реколтата е свръхреколта в световен мащаб", обясни Владимир Иванов, председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. Той коментира още, че с 10% по-евтино ще ни излезе зимнината тази година спрямо миналата година. Вече дори няма такова търсене на продукти за зимнина, каквото е било наблюдавано през септември предишни години.

Стабилен ли е пазарът на селскостопанската продукция, която се предлага на видинския пазар? Разговаряхме с търговци и производители:

"Всичко е нагоре, няма как, тази година беше толкова топло и горещо. При ония 40 градуса кое ще издържи?! Слабо е търсенето, при тези цени си е скъпичко. Търговците от други краища подбиват всичко, те като дойдат, продават на една цена и след това изведнъж намаляват на една цена, на която са го купили... Слаба работа е, хората вече не купуват така, както преди, като че ли предпочитат вече да си купуват готови консерви. Трудно е за нас, производителите, нещо много оредяха нещата и тук на пазара. Няма и хора, може би се редят и за пенсии. Цените растат, защото годината е лоша, суша беше, няма реколта, много румънска стока и така."

Попитахме и видинчани успокоява ли се инфлацията, според тях, в края на летния сезон и стабилен ли е пазарът на хранителни продукти.

"Аз понеже съм на село и при нас малко по-трудничко се случват нещата, а тук, в града, не мога да ви кажа как е. Олиото беше 2.20-2.30, а сега вече е 2.59 и нагоре. Хлябът засега не е увеличен, а яйцата си варират между 35 и 40 стотинки. Сиренето си е скъпо. Аз не купувам нищо, защото си го произвеждам. Аз съм сама и 700 лева не ми стигат на месец, като си платя сметките и лекарствата, ако не са децата да ми помогнат, не мога да се справя... Около 100-150 лева са необходими за едно пълно зареждане на хладилника с всичко необходимо. Цените се покачват непрекъснато и не сме много доволни... Не мога да си позволя пълно зареждане, защото съм с минимална пенсия и нямам 500 лева пенсия. Продължават да се покачват цените" - коментираха купувачи от Видин.

Какво е положението в магазинната мрежа на Видин? Разговаряхме с Георги Вълчев, управител на верига магазини за хранителни продукти в крайдунавския град:

"Има понижение на някои цени, но като цяло в момента цените се задържат и пазарът е устойчив. При яйцата има леко повишение на цените, хлябът задържа цената си, олиото в момента също задържа цена и няма повишение, захарта задържа цена, има известно повишение в цените на млечните продукти, което се усеща съвсем минимално. Това през есента винаги си е така и няма някаква съществена разлика от предишни години. Всички клиенти търсят промоции, но не се знае точно какви са промоциите спрямо големите вериги, тъй като там наблюдаваме доста продукти, които са с по-висока цена на промоция, а при нас редовната цена е доста по-ниска."

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00