Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Забавят ли ръст цените на хранителните продукти?

2
Снимка: Радио Видин

Пазарът на хранителни продукти на едро в момента е "доста стабилен и равновесен", а пазарът на дребно е по-раздвижен и има своите регионални особености. Това каза в интервю за БНР Владимир Иванов, председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. В големите магазини може да се видят трендове, които не са обосновани икономически, наблюдава се обаче и доста сериозно намаляване на този тип дейност, която е традиционна за страната ни. В момента се наблюдава свръхпредлагане на свинско месо в ЕС, а яйцата се предлагат на по-ниски равнища от тези през миналата година. На европейския пазар се регистрира сериозен спад в цените на зърното, а Русия е много мощна и определящ фактор за този пазар. Това ще създаде невероятни трудности по отношение на реализацията на нашите производители. В същото време тенденциите на какаото и кафето са се обърнали, а цените тръгват надолу. В средносрочен период трябва да се очаква, че ще се стабилизират цените, но няма да видим екстремални проявления. По думите на Владимир Иванов, вече далеч няма и такова търсене на продукти за зимнина, каквото е било наблюдавано през септември в миналото. 

"Имаме трайни нива и тази тенденция не е от вчера. Тя започна от средата на миналата година. През зимния период имахме движение леко нагоре, леко надолу, като за илюстрация ценовият индекс през юли 2023 година е бил 3.11% в момента е 3.08%, което означава, че имаме буквално един доста стабилен и равновесен пазар и ако го измерим в потребителска кошница, на базата на 30-те основни хранителни продукта, ако през 2023 година закупим единица от тях стойността е била 93 лева, в момента тя е 90 лева. Буквално имаме едно доста трайно и устойчиво пазарно равновесие. С прибирането на реколтата тази година зърнопроизводителите с право се тревожат за цените на произведената от тях продукция. Пазарът е изключително труден. Русия е много мощна на пазара, а това е най-големият експортьор на зърно в момента, като реколтата е свръхреколта в световен мащаб", обясни Владимир Иванов, председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. Той коментира още, че с 10% по-евтино ще ни излезе зимнината тази година спрямо миналата година. Вече дори няма такова търсене на продукти за зимнина, каквото е било наблюдавано през септември предишни години.

Стабилен ли е пазарът на селскостопанската продукция, която се предлага на видинския пазар? Разговаряхме с търговци и производители:

"Всичко е нагоре, няма как, тази година беше толкова топло и горещо. При ония 40 градуса кое ще издържи?! Слабо е търсенето, при тези цени си е скъпичко. Търговците от други краища подбиват всичко, те като дойдат, продават на една цена и след това изведнъж намаляват на една цена, на която са го купили... Слаба работа е, хората вече не купуват така, както преди, като че ли предпочитат вече да си купуват готови консерви. Трудно е за нас, производителите, нещо много оредяха нещата и тук на пазара. Няма и хора, може би се редят и за пенсии. Цените растат, защото годината е лоша, суша беше, няма реколта, много румънска стока и така."

Попитахме и видинчани успокоява ли се инфлацията, според тях, в края на летния сезон и стабилен ли е пазарът на хранителни продукти.

"Аз понеже съм на село и при нас малко по-трудничко се случват нещата, а тук, в града, не мога да ви кажа как е. Олиото беше 2.20-2.30, а сега вече е 2.59 и нагоре. Хлябът засега не е увеличен, а яйцата си варират между 35 и 40 стотинки. Сиренето си е скъпо. Аз не купувам нищо, защото си го произвеждам. Аз съм сама и 700 лева не ми стигат на месец, като си платя сметките и лекарствата, ако не са децата да ми помогнат, не мога да се справя... Около 100-150 лева са необходими за едно пълно зареждане на хладилника с всичко необходимо. Цените се покачват непрекъснато и не сме много доволни... Не мога да си позволя пълно зареждане, защото съм с минимална пенсия и нямам 500 лева пенсия. Продължават да се покачват цените" - коментираха купувачи от Видин.

Какво е положението в магазинната мрежа на Видин? Разговаряхме с Георги Вълчев, управител на верига магазини за хранителни продукти в крайдунавския град:

"Има понижение на някои цени, но като цяло в момента цените се задържат и пазарът е устойчив. При яйцата има леко повишение на цените, хлябът задържа цената си, олиото в момента също задържа цена и няма повишение, захарта задържа цена, има известно повишение в цените на млечните продукти, което се усеща съвсем минимално. Това през есента винаги си е така и няма някаква съществена разлика от предишни години. Всички клиенти търсят промоции, но не се знае точно какви са промоциите спрямо големите вериги, тъй като там наблюдаваме доста продукти, които са с по-висока цена на промоция, а при нас редовната цена е доста по-ниска."

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Съвременните деца имат потребност от православната религия

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00

Ще се отрази ли на икономиката на Северозапада новото райониране?

Министерският съвет определи нов обхват на регионите за планиране от ниво 2 в Република България, който Националният статистически институт (НСИ) ще представи на Евростат за одобрение. В Решението на Министерския съвет се предлага обособяването на четири региона за планиране от ниво 2: - Северен, включващ областите Видин, Монтана,..

публикувано на 02.04.25 в 10:45

Любен Иванов: Новият бюджет отваря старите корупционни вратички

Бюджетът за тази година бе обнародван в Държавен вестник и вече официално е в сила. Заложеният бюджетен дефицит от БВП е в размер на 3%. Максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината, е 18,9 млрд. лв. В Бюджет 2025 са заложени приходи в размер на 90 млрд. лева, а разходите са 96 млрд. , което прави дефицит от 6..

публикувано на 01.04.25 в 12:06

Какви са задачите за общините след приемането на държавния бюджет

Кметът на Мездра Иван Аспарухов участва в съвместно заседание на две постоянни комисии на НСОРБ. Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС) участва в съвместно заседание на Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ . Сред основните теми на двудневния форум бяха: Задачи за общините след приемането..

публикувано на 31.03.25 в 14:11

Кметът на село Карбинци: Дотук стигнахме от безхаберие

Днес продължаваме да търсим причините, породили обезлюдяването на Северозапада и даваме конкретен отговор с пример на поредното село от този регион. В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Карбинци в община Димово.   През селото минава Медовнишка река , която извира от подножието на Венеца при местността Топилото. Друго интересно..

публикувано на 28.03.25 в 14:00
Светлин Тачев, политолог

Светлин Тачев: Желанието за нормализация замени това за промяна

Счупена ли е демокрацията и нуждае ли се от оздравителни механизми? Достигната ли беше делегитимацията на политическата система в страната?  На фона на тези въпроси, произтичащи от огромните скандали, политически трусове и безпрецедентни ситуации в Народното събрание, се навършиха два месеца от 16 януари, когато кабинетът Желязков положи клетва и..

публикувано на 27.03.25 в 10:00