Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ниските добиви вероятно ще повлияят на размера на рентите

Изключително слаба реколта от пролетници отчитат във Врачанско

Снимка: Радио ВИДИН


Между 600 и 700 кг пшеница от декар са ожънали тази година стопаните във Врачанско. Добивите са по-високи от миналогодишните, които са били компрометирани заради нападение на житна муха. При пролетниците обаче ситуацията е плачевна. Жътвата ще приключи по-рано от обичайното, а производителите отчитат изключително ниски добиви. На места във Врачанско са прибрани едва 30 кг. царевица, каза в "Земята, която ни храни" Петър Пешев, председател на съюза на зърнопроизводителите:

"В нашия район тази година жънахме от 30 до 330 кг. царевица. Освен сухото време и жегите допринесоха... Примерно, царевици, които ги гледахме по време на вегетацията и си бяха страхотни царевици, като ги напече жегата, за три дена се стопиха... Средните добиви са между 150 и 200 кг от декар, при тон и повече ожънати миналата година... Поредна лоша година... Надяваме се на следващата година..."

Сушата и високите температури са повлияли и на добивите при слънчогледа. От маслодайната култура са ожънати средно по 150-200 кг от декар. Според Петър Пешев ниските добиви едва ли ще бъдат компенсирани от по-добри цени на продукцията

"Цените казват, че леко тръгват нагоре, но каквото и да е, не може да се компенсира. За да се компенсират добивите, трябва да стигнат ненормални цените. Трябва да станат царевиците по около 70-80 ст., слънчогледа да мине лев, за да може да компенсира нещо... В момента цените са като миналогодишните- около 800 лева на тон за слънчогледа, царевицата е около 300 лева за тон. Дори и да се вдигнат, не могат да покрият щетите, загубите са огромни... Слаба е реколтата на слънчоглед и в Румъния и Украйна, не е цветущо положението в целия Черноморски район, които сме основните производители на слънчоглед... лошото е, че вече четири-пет години има суши по-трудни, но всяка година има по нещо, което компенсира загубите...Сега- изключително трудна година...

Заради климатичните промени и проблемите с лятното безводие, зърнопроизводителите търсят алтернативи:

"Много от колегите търсят алтернативи, но всяка една алтернатива е свързана с намирането на пазар... Има доста култури, които могат да се сеят, но им трябва вода- липсата на напояване е голям проблем, защото всичко се унищожи... "

Във Врачанско няма поливни площи, стопаните разчитат да бъдат възстановени: 

"Борим се да възстановим някои от напоителните системи. В Бутан от близо 60 хиляди декара обработваема земя се поливаха над 30 хиляди декара. От този язовир се поливаха не само Бутан, но и Козлодуй, Хърлец, Гложене, Крива Бара и част от Хайредин- шест землища... Дано да успеем, държавата трябва да си влезе в ролята и да възстановим каналите..." 

Почти е насята рапицата във Врачанско, стопаните умишлено бавят сеитбата на пшеница:

"В последните години късните сеитби са по-добре, няма толкова нападения от мухи... Приспособяваме се към условията. Непрекъснато изпробваме нови сортове, за да видим кой как се представя и когато има нещо добро, влиза в сеитбооборот. Търсим сухоустойчиви сортове, устойчиви на болести..."

До 30 септември земеделците трябва да получат средствата по втория транш от т.нар. "украинска помощ". Макар и малко, това е глътка въздух, коментира Петър Пешев. От 40 до 80-90 лева са рентите във Врачанско, но заради ниските добиви е твърде вероятно да бъдат намалени.

"Рентите са нещо, което се дава за това, че си изкарал от тази земя и си плащаш наем... Въпросът е, че в земеделието се наливат пари от други сектори, които изкривяват пазара... Дават се нереални ренти, нереално се надуват цените.... В Германия се очаква със закон да се ограничи и регулира цената на земята и рентите... Трябва да видим каква е ситуацията, най-вероятно ще се намалят малко рентите..."

Земеделски производители са със спрени субсидии по еко схемата за намалено използване на пестициди- Еко НИП. Проблемът бе обсъден на едно от заседанията на парламентарната комисия по земеделие. Служебният министър на земеделието Георги Тахов заяви, че всяко възражение ще бъде разгледано индивидуално и при допуснати административни грешки, те ще бъдат коригирани, а стопаните компенсирани. Предстои среща с представители на министерството, за да се уточнят параметрите и да се обсъдят възможности за компенсация на неправомерно спиране на субсидиите, каза и Петър Пешев. 

"Утре имаме среща с министерството да се обсъди по какъв начин ще се компенсират колегите, които са неправомерно орязани.... Има и грешки от страна на министерството... Трябва да седнем да се разберем по какъв начин ще изчистим тези неща и колегите да си получат средствата..."

По думите на Пешев новостите при прилагане на изискванията от Стратегическия план понякога създават административни тежести за земеделците, а за това трябва да бъде помислено:

"Не са малко трудностите, в крайна сметка- ние на полето ли да работим, с документи ли да работим... Административната тежест на земеделците става много голяма- не може да си специалист по всичко... Нали трябва да поддържаме малките семейните, средните фирми, които нямат такъв огромен капацитет за всяко едно нещо да си имат човек... С всички новости и добавени документи трябва да имаш човек за документите, заз счетоводството, за дневниците... Често и системата не работи... Надявам се да има комуникация с властите, да ни влязат в положение и да накараме тази система да работи- трябва да заработи...." 

На колегите си Петър Пешев пожела: "Дано такава лоша година да не се връща... Дано следващата да е добра, за да видим усмивки по лицата на хората... Най-вече здраве- като го има, ще се преборим с всичко... "



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво да вечеряте? Вече има лесен отговор на този въпрос

Днес ще ви срещнем с Виктор Василев от град Вършец, който отговаря на един от най-важните въпроси за човечеството, които си задаваме всеки ден. И не, не е въпросът: "Има ли извънземни?", а е питането: "Какво да ям?". Сигурна съм, че няма човек, който да не си е задавал този въпрос, особено в забързаното ни ежедневие, когато се приберем късно от..

публикувано на 03.04.25 в 17:10

Кога Рабишкото езеро отново ще започне да се пълни с вода

Рабишкото езеро в последните години постепенно се превръщаше в блато , след продължително спиране на водоподаването, което доведе до критично ниски нива на водата.  Преди година и половина граждани сигнализират на народния представител от Видин Любен Иванов, че входящата деривация е компрометирана, поради което няма приток на вода. Сега..

публикувано на 03.04.25 в 16:30

Видински доброволци се включиха в кампания срещу хазартната реклама

Видин стана част от националната инициатива срещу агресивната хазартна реклама. Това стана възможно след като видинската доброволческа организация "Национални Бойци за Промяна" осигуриха билборд в подкрепа на кампанията срещу хазарта. Реализацията на антирекламата срещ у хазарта не се е случила безпроблемно, имало е няколко отказа да бъде поставено..

публикувано на 03.04.25 в 14:00

Изпитателен срок за младите шофьори приеха в ЕС

Двегодишен изпитателен срок за млади шофьори, удължаване на валидността и въвеждането на мобилни шофьорски книжки- това са част от промените в правилата на Европейския съюз за шофьорските книжки, които бяха приети от Европарламента . Промените предвиждат шофьорите с по-малък опит да подлежат на по-строги изисквания и наказания при шофиране без..

публикувано на 03.04.25 в 13:00

В "Музикална зона" на 03 април 2025 слушаме Пласидо Доминго - син

Буквално преди два дни приключи седемдневното турне - дебют на Пласидо Доминго – джуниър у нас с концертното шоу Volver – Anima Tango, гостувайки в седем български града. Син на легендарния тенор, Доминго - младши е изключителен певец, композитор и продуцент. Партньор на сцена с него бе италианската певица и актриса Анализа Бианкофиоре, която..

публикувано на 03.04.25 в 09:00

Програма учи децата на финансова грамотност

Днес засягаме т емата за парите или по-скоро финансовата грамотност сред подрастващите . По този повод представяме една дама, която заедно със своите сестри създава програмата "Монти, парите и ти" . Тя се казва Рени Захариева , а програмата която е техен общ проект, е породена от желанието да ограмотят своите и всички български деца в..

публикувано на 02.04.25 в 14:00
Архивен кадър: румънски колоездачи напускат град Генерал Тошево (Южна Добруджа), за да изминат последните 35 км от маршрута Дунав Ултра, който води до крайната му точка – Дуранкулак.

Веломаршрутът "Дунав Ултра" разширява своя списък със забележителности

Шест нови акцента попълниха "Списъка на 100-те забележителности на Дунав Ултра" . Сред тях са римските терми на антична Рациария, край днешното село Арчар, които са най-големите на територията на България.  Представителна селекция включва обекти с културно - историческо значение, природни феномени, интересни локации, флора и фауна, храна, традиции и..

публикувано на 02.04.25 в 14:00