Заседанието бе открито от Анатоли Димитров, председател на местния парламент.
"Днес то е под знака на две важни събития - навършване на 150 години от рождението на д-р Дамян Иванов и по случай отбелязването на 60 години от официалното обявяване на Вършец за град."
Дневният ред на заседанието съдържаше една точка – по предложение на кмета Иван Лазаров бе разгледана докладна за допълнение на „Наредбата за символите, почетните знаци, отличията и почетните звания на община Вършец“ за утвърждаване на почетен знак „Д-р Дамян Иванов“, както и вземане на решение за посмъртно награждаване на лекаря с „Почетен плакет“ и „Почетна грамота“ за особен принос за развитието на гр. Вършец като национален курорт и балнеологичен център.
„Знакът „Д-р Дамян Иванов“ ще представлява релефно изображение на д-р Дамян Иванов изработено от пластмаса, метал и текстил. Ще е поставен върху подложка в синя кутийка, като върху капака ще има надпис: Община Вършец. Почетен знак „д-р Дамян Иванов". Почетният знак „д-р Дамян Иванов“ ще се присъжда на български и чуждестранни институции и граждани, които имат значителен принос в развитието и популяризирането на Вършец като национален курорт и балнеолечебен център. Ще се връчва лично или посмъртно“– поясни Лазаров.
С вълнуващи думи присъстващите бяха поздравени от архимандрит Антим, протосингел на Видинската света митрополия, който каза, че припознава Вършец като свой втори дом. Той представи и патриаршеската благословия на Негово Светейшество българския патриарх Даниил.
Своя поздрав поднесе и областният управител Калин Хайтов.
Празничната сесия завърши с награждаване с плакети на заслужили за развитието на Вършец. Сред наградените са архимандрит Антим, общинските съветници, кметовете и кметските наместници на селата от общината.
ППМГ "Екзарх Антим I" във Видин награди ученици, участвали в състезания по повод патронния празник на гимназията. Тържествената церемония се състоя в Културен център "Жул Паскин" в града. Гимназията отбелязва патронен празник на 16 февруари. Това е денят, в който великият българин, духовник, патриот и дипломат Антим Първи е избран за пръв екзарх..
Народно читалище „Развитие 2022“ в Ослен Криводол организира инициативата „Достойни българи“ , целяща съхраняването на паметта на достойни личности, свързани с в мездренското село. През май 2025 г. се навършват 100 години от рождението и 25 години от смъртта на Благородна Божинова , оцеляла след инквизициите в концлагера „Герово“ в Югославия. В..
На сцената на видинския куклен театър предстои премиерата на спектакъла "Котаракът в чизми" – драматизация по класическата приказка на Шарл Перо, съобщават от културната институция. Режисьор на постановката е Теодора Георгиева. Визуалният свят на спектакъла е дело на Виктория Андрекова, която създава сценографията и куклите. Музикалното..
Възстановенo е движението и в двете посоки по пътя Видин – Лом в района на гр. Лом, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура". То беше ограничено днес преди обед заради ВиК авария. Трафикът беше пренасочван по обходни маршрути.
Ученици от СУ „Иван Вазов“ в Мездра постигнаха забележителни успехи в тазгодишното издание на Олимпиада „Кингс“ . Състезанието, което събира таланти от цялата страна, тества знанията и уменията на участниците в различни дисциплини като математика, български език и литература, английски език, природни науки и други. Осем ученици от СУ..
Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..
Временно е ограничено движението и в двете посоки по второкласния път Видин – Лом в района на гр. Лом поради ВИК авария, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). Трафикът се осъществява по обходни маршрути: Добри дол – разклон за Дъбова махала и Дъбова махала – Дреновец – Ружинци и обратно, а за идващите от Козлодуй: Лом – Сталийска махала..