Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме Деня на програмиста

Снимка: Радио ВИДИН

В Деня на програмиста, 12 септември, разговаряме с Емилиян Кадийски от Враца. Той се занимава с програмиране, организира курсове по специалността, участва и в софтуерни компании, част е от екипа на Враца софтуер общество. По думите му, продуктите създадени от програмисти може да бъдат срещнати във всяка една сфера. Въпреки че интересът към програмирането у нас не е като преди години и отдавна е преминал своя пик, все пак работата в ИТ сферата остава доста привлекателна, допълни Емилиян Кадийски. 

"... Конкретно в България така се случва, че ние като дестинация за програмиране сме добре позиционирани от гледна точка на това, че сме горе-долу със западна култура и начин на мислене, и начин на работа, а като стандарт сме по-ниско платени от Западна Европа и САЩ. И затова много често така нареченият аутсорсинг модел, който в България е доста разпространен, работи... Няма значение дали сме позиционирани тук или в Лондон, или САЩ, работата е една и съща, което за повечето сектори, например медицина, образование и повечето професии, при които трябва да си физически на мястото, където работиш, докато на програмистите им трябва само интернет връзка и вече са наравно с колегите от цял свят... Има го този момент, че тук последната година, година и нещо има едно "захлаждане" в ИТ сектора. То може би е "захлаждане" от гледна точка на това, което е свикнал да вижда секторът последните 10-20 години, което беше бурен растеж и поради този бурен растеж всъщност изникнаха много академии, както и тази, която ние направихме във Враца..."

Навлизането на изкуствения интелект не би трябвало да е заплаха за работата на програмистите, смята Емилиян Кадийски. Все пак прогноза за това какво ще се случи в бъдеще е трудно да се направи, добави той. 

Денят на програмиста се отбелязва от 2007 г. на 256-тия ден от годината. На високосни години се отбелязва на 12 септември, а през невисокосните - на 13 септември. Числото 256 е максималният брой стойности, които могат да се кодират в един байт.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видинско читалище участва в проучване за нагласите на младите европейци

Видинското читалище "Светъл ден - 2009" заедно с организации от още три държави - Румъния, Словакия и Унгария, участва в проучване доколко Европейската стратегия за младежта се свързва с младите хора в Европа. В допитването са включени 1403-ма младежи на възраст между 18 и 24 години. Проучването, което е част от инициативата eSAT, е публикувано в..

публикувано на 01.11.24 в 15:44

Величественият Айвари

Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ви срещаме със Симона Славейкова и нейното куче Айвари . Той е порода ши цу и е на 5 години.  Ши цу е тибетска порода и е известна още като "императорското куче", защото много често са били подарявани на владетелите в Китай.  Айвари е изключително наблюдателен и едно от любимите му занимания е да седи..

публикувано на 01.11.24 в 15:05

На визитация в "Общинска болница" с д-р Йордан Иванов

Точно преди пандемията от covid-19 една общинска болница някъде на брега на Дунав и на ръба на българския Северозапад се бори за оцеляване в мъртвата хватка на абсурдни разпоредби и непонятни стандарти. В Северозапада по принцип оцеляването е обичайното състояние на хора и институции, поради което местните са го превърнали почти в изкуство...

публикувано на 01.11.24 в 14:00

Красота под смола: Как природата се превръща в изкуство

Днес в рубриката "Професия хоби" ще ви запознаем с един необикновен начин да запазим красотата на природата завинаги - капсулирането на естествени елементи в нежни бижута от епоксидна смола .  Мадлен Рачева от Видин се занимава с това изкуство, което е повече от хоби - то е магичен процес на съхраняване на най-красивите моменти..

публикувано на 01.11.24 в 13:00

Инициативата "Млад благотворител" подкрепя каузи на ученици

За осма по ред година инициативата "Млад благотворител" подкрепя доброволчески каузи на ученици. Конкурсът се организира от фондация "Благотворител" . Той е за благотворителни инициативи на ученици от 8-и до 12-и клас, като те сами избират идеята, обясни председателят на фондацията Станислава Рашева . Седем от предложенията ще бъдат подкрепени..

публикувано на 01.11.24 в 12:55
Уникален стенопис в катедрален храм

Къде са съвременните будители?

В Деня на народните будители 1 ноември търсим отговор на въпроса кои са съвременните будители и продължава ли нашето възраждане. Да, като пример за съвременни будители може да приведем учителите. Те са хората, които поемат огромната отговорност да ни дадат най-важното за началото на нашия живот. Задачата им обаче не е лесна, защото търсенията..

публикувано на 01.11.24 в 12:14

Автор от Монтана представя книга за 50 значими български личности

В Деня на народните будители в Монтана представят новата книгата на писателя Димитър Петров- "Герои на три епохи- кратки очерци на 50 значими личности от българското минало" . Тя е трета поред за младия автор и в нея са включени биографии на 50 исторически личности от три епохи- Средновековие, Възраждане и Ново време, каза за Радио ВИДИН  Димитър..

публикувано на 01.11.24 в 12:00