Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Завръщане към корените: Емилия Йорданова и пътят ѝ обратно към Северозапада

| Интервю
3
Еми в градината, където отглежда зеленчуците си.
Снимка: личен архив



Днес ви срещаме с една изключителна жена – Емилия Йорданова, на 42 години. Родена в Белоградчик, с корени от живописното село Стакевци, тя прекарва първите седем години от живота си в Димово, отгледана от своите баба и дядо. След това пътят ѝ я отвежда в столицата, където завършва френска гимназия. Това я подтиква да продължи образованието си във Франция, първо в Бордо, а след това в Лион, където изучава "История на изкуствата" в продължение на шест години. След успешното завършване на висшето си образование, Емилия се връща в България и започва работа като офис мениджър в едно от най-известните модни списания у нас. В този период тя също така изпълнява ролята на личен асистент на главната редакторка – опит, който описва като едни от най-прекрасните години в живота си, защото чувствала, че работата ѝ напълно отразява нейната същност и страст към изкуството и модата. Но Емилия не се спира дотук. Макар и да обожава работата си, ново предизвикателство я отвежда във Виена, Австрия. Там, почти случайно, започва работа в ресторанта на Силвио Никол - един от най-престижните австрийски шеф-готвачи, носител на две звезди Michelin и собственик на ресторант в луксозния хотел "Palais Coburg". В този емблематичен ресторант, разположен в сърцето на Виена, Емилия работи в залата с гостите, преживявайки уникални моменти в средата на световния кулинарен елит. Разбира се, не можах да се сдържа и я попитах какви качества трябва да притежава човек, за да работи в ресторант от такъв висок ранг?

"Човек трябва да има много голяма мотивация преди всичко, след това трябва да има хъс и изключително много дисциплина, такова място изисква много дисциплина. Знанията, които имам, са от четене, но и от пътуванията ми. Знанията с виното датират от много отдавна, още със заминаването ми във Франция. Имах щастието да живея при една доста възрастна дама, която започна от време на време да ме кани да изпием по една чаша вино, да споделим обяд или вечеря заедно и всъщност тя изигра доста голяма роля в това да ме култивира и с храната, и с виното и запали интереса в мен."

Ресторантът в луксозния хотел Palais Coburg във Виена, на който е собственик Силвио Никол - един от най-престижните австрийски топ шеф-готвачи, носител на две звезди Michelin .

Емилия работи в ресторанта във Виена няколко години, след което решава да се завърне в България. 

"Върнах се, защото тя винаги ми е липсвала. И във Франция ми липсваше, и в Австрия ми липсваше и някак последвах този порив да се върна, и като всяко нещо в живота ми, то се случи по много лек и естествен начин. Върнах се 2018 година и 2019-та пролетта се върнах и в Димово. Там съм вече шест години и започнах да се занимавам с отглеждането на зеленчуци в градината на баба и на дядо, която беше опустяла, така да кажа, аз започнах наново да засаждам, да се уча от нулата и да привиквам към този начин на живот, който да е по-близо до природата. Направих си едно малко ателие и започнах много по-сериозно да се занимавам с истинската ми страст - рисуването."

Изкуството на Еми е модерно и абстрактно, най-често рисува цветя. В момента тя подготвя изложба, която ще бъде открита съвсем скоро в София. 

Част от абстрактните рисунки на Емилия

Емилия усеща спокойствие и пълнота.

"Усещам, че съм на мястото си и като цяло мога да кажа съвсем смело, че живея в мечтата си, да бъда точно на това място, точно по този начин, по който го случвам и го сбъдвам - да отглеждам сама храната си, с двете си ръце, след това, когато е сезонът, да излезна, да я набера, да я сготвя, да я поднеса на трапезата ми, да посрещам близките ми хора и да се връщам също така към забравени неща, които днешната съвременна жена леко ги е пропуснала като плетенето, отскоро се завърнах и към това нещо или да подготвя зимнина за зимата, нещо което също малко млади жени им е интересно. И изобщо това да си близо до природата е голямо вдъхновение и за изкуството, и за писане, ако щеш, за поезия - нещо, към което винаги съм се стремяла и сега е постигнато."

Освен че се занимава с градината, зимнината, плетенето и изкуството, Еми работи и във "файн дайнинг" ресторанта ONÀ в белоградчишкото село Стакевци.

"Аз водя вечерите и разказвам на нашите гости за храната, както и за вината, които са изцяло от региона. Разказвам им също така истории от торлашкия край, от Северозапада, все пак съм с корени от Стакевци и съм една автентична торлачка. Казвали са ми дори, че характерът ми е на торлачка - доста твърди хора, с твърд характер, но с много меки сърца. Моята цел номер едно е гостите, когато са пропътували един дълъг път, за да дойдат в едно далечно село, което е последното и след него път няма, те да се чувстват като у дома си и да се докоснат възможно най-много до атмосферата и изобщо до живота на местните хора, както и на региона, който не е запуснат, ами див и би било хубаво донякъде да остане див, защото в това се крие ценността му."

Ресторант ONÀ в с. Стакевци, където Емилия работи

Да се завърнеш към корените си, след като си бил на такива места, на каквито е била Еми, е наистина голямо предизвикателство, за което обаче се оказва, че тя изобщо не съжалява. Напротив. Днес тя продължава да сбъдва своите мечти в Северозапада. Всеки ден ѝ носи ново предизвикателство, но и ново вдъхновение. Връзката ѝ с природата и хората на това място я прави по-силна и по-уверена в избора си. Тя открива в простите неща смисъла, който винаги е търсила – мирът в сърцето, който идва, когато следваш пътя, за който си роден. И така, днес, поглеждайки към залязващото слънце, тя знае, че бъдещето е пред нея – светло, пълно с мечти и нови хоризонти. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Нови творби представя художествената галерия в Монтана

Творби, придобити през 2024 година, показва в първата си изложба за новата година художествена галерия "Кирил Петров" в Монтана. Експозицията представя 19 художници и 37 техни произведения. Сред тях е Николай Пенков , който дълго време бил уредник и отговарял за фонда на галерията .  "Тази инициатива за закупуването на картини започна през 2021..

публикувано на 16.01.25 в 17:13

Правителството "Желязков" вече е факт

Парламентът избра правителството с премиер Росен Желязков. Съставът на кабинета беше одобрен със 125 гласа „за“, 114 „против“ и без въздържали се. След избора, премиерът и министрите положиха клетва пред Народното събрание и приеха властта от служебното правителство.  България се нуждае от редовно правителство, заяви от парламентарната трибуна..

публикувано на 16.01.25 в 16:30

Крият ли риск за здравето и околната среда соларните паркове

Разпространяват се доста драматични слухове по този въпрос, които често не са подплатени с абсолютно никакви факти. Ако има такива, те са от доста съмнителни източници. Можем да ги разглеждаме като всеки един друг уред, който е около нас, който, когато работи и когато е свързан към мрежата, има определени лъчения, но те не са опасни за човешкото..

публикувано на 16.01.25 в 15:50

Кулските "къпачи" отново ще обикалят за здраве

За поредна година тече подготовката за един от най-емблематичните обичаи в град Кула - "Къпачи". Той е единствен по рода си и е с над 100-годишна история, разказва секретарят на Народно читалище "Просвета 1882" Царевна Цанкова : "Навремето са правили седенки и няколко млади момчета решават да се маскират с въглени от жаравата на печката...

публикувано на 16.01.25 в 13:00

В "Музикална зона" на 16 януари 2025 слушаме румънския композитор Джордже Енеску

Джордже Енеску синтезира целия опит на неговите предшественици, положили основите на съвременната румънска музикална култура, начертавайки нов път за румънския симфонизъм. Обикаляйки градове и села, свири с цигулката си и дирижирайки, способства за разпространението на музикалната просвета в Румъния. Йехуди Менухин казва за него, че "ще остане едно..

публикувано на 16.01.25 в 09:00

Люто предизвикателство в село Бързия

Възможно ли е да се съчетаят любовта към природата, чистата храна и стремежа да възпиташ вкус към естественото и здравословното? В "Земята, която ни храни" се срещаме с една млада жена, която от няколко години се е изправила пред едно люто предизвикателство- със семейството си отглеждат едни от най-лютите чушки в стопанството си в село Бързия...

публикувано на 15.01.25 в 18:10