Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Има ли интерес към подобни инвестиции в Северозапада?

Снимка: Радио ВИДИН

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за малки и микро-системи, като балконските фотоволтаици, например, при които се премахват пречките пред продажбата на излишната енергия, включително даряването на излишната енергия. Освен това е разгледано производството на енергия от слънцето и значението за малките, най-често битови потребители. По думите на Мария Манолова от "Климатека", в България вече са инсталирани и първите балконски фотоволтаици (Plug-in PV), с подкрепата на местните власти в общините Дупница и Ботевград, които могат да покрият до 30% от годишното потребление на енергия от домакинството. Ще могат ли фотоволтаичните системи да задоволят нуждите на българските домакинства - разговаряхме с Мария Манолова, автор в "Климатека" и част от екипа на Центъра за енергийна ефективност ЕнЕфект:

"В конкретната статия говорим за т. нар. "балконски фотоволтаици". Те са опростени системи, които включват два фотоволтаични панела с инсталирана мощност до 800 вата, които имат малък инвертор и щепсел. Тази система може директно да се включи във вашия електрически контакт, да се постави на балкона и да започне да произвежда енергия за вашия дом. Тези системи не са много познати у нас, но в Германия например и в Австрия са доста сериозно разпространени. На база на тамошните проекти е изчислено, че би могло да се покрие до 30% нуждата от електроенергия чрез тези системи в едно домакинство. Могат да се захранят консуматори като лаптоп, телевизор, такива, които изискват по-малко количество енергия, не такива, които имат висока нужда от енергия като пералня или готварска печка. Тук е добре, ако решите да направите тест с подобна система, е добре да оптимизирате и потреблението си ... Напълно е възможно едно домакинство да стане независимо по отношение на консумираната електроенергия, инвестирайки в една фотоволтаична система, но има няколко условия, които трябва да бъдат посрещнати преди да се постави такава инсталация."

Скъпо ли струва подобно удоволствие и така ли ще изглежда бъдещето предвид все по-голямото използване на слънчевата енергия?

"Бъдещето изглежда много по-различно и както много хора дават пример с мобилните оператори, че можеш да сменяш доставчика си, сега доста по-лесно отколкото преди години, най-вероятно за в бъдеще ще имаме много повече възможности да произвеждаме сами енергията си и да ставаме все повече енергийно независими. Ценовата рамка е различна, тъй като тези системи имат различни параметри като производител, като качества на инвертора и дали той има различни ограничаващи устройства за връщането на излишната енергия към мрежата. За този тип балконски фотоволтаици с мощност 800 вата, ценовата рамка е между 1000 и 2000 лева с уточнението, че вече има изключително много доставчици на подобни устройства" - допълни Мария Манолова от "Климатека".

Не са малко примерите и в Северозападна България за създаването на мини фотоволтаични системи в частни имоти. Инж. Християн Райчев преди години е решил заедно със семейството си да се установи в родния си град Видин и да инвестира в такава система. 

"Заимствах идеята от познати, които са си направили експериментално и решихме да пробваме доколко се възвръща инвестицията. Напълно експериментално реших да опитам. Понеже мога сам да си направя голяма част от нещата, аз съм си ги сметнал, аз съм си направил свързването, конструкцията за панелите и абсолютно всичко. Трябва да се съобразите с площта, която имате, ориентацията на панелите, дали ще могат да се разположат и вече да се сметне консумацията дали ще ви стига и за какво ще ви стигне. При мен идеята беше системата да ми служи хем като навес и хем да се използва за фотоволтаиците да се монтират. Вече от няколко месеца го имаме и разходът на енергия спадна с около 60-70%" - обясни Християн Райчев

В Северозападна България има примери за създаването на мини фотоволтаични системи в някои по-малки населени места. В община Бойница вече има инсталирани системи в някои обществени сгради и резултатът е видим. Това каза за Радио ВИДИН кметът на населеното място Анета Генчева:

"Вече действат три такива фотоволтаични системи. Ние правим енергия само за собствени нужди, а не за продаване. На сградата на Общината сме изградили, има на детската градина и на домашния социален патронаж и първите плодове вече ги берем. Вече ни намаляват сметките за ел. енергия. Единствено в патронажа имаме малък проблем, но сме се заели да го решим - там трябва да вкараме още две батерии, които да съхраняват енергията по простата причина, че се готви в тъмната част - сутрин рано се готви, тъй като ние имаме освен домашен социален патронаж и "Топъл обяд" и храним над 150 човека." 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45