Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Приемен родител: Промените в приемната грижа не слагат точка, а запетая

Снимка: НАПГ

Празник "Отново на училище" събра деца от приемни семейства в Културния център "Жул Паскин" във Видин. Децата получиха учебни пособия, а срещата, на която присъстваха приемни родители, областният управител, социални служители, беше повод отново за диалог и с институциите. 

От края на юли са в сила промени в наредбата, която урежда приемната грижа. Освен краткосрочно, дългосрочно и спешно настаняване в приемна грижа, се добавя и заместващата грижа. Промените са малко и не слагат точка, а запетая, коментира координаторът на Националната асоциация за приемна грижа (НАПГ) за област Видин Цветелина Милославова. Все още не е приета концепцията приемната грижа да е единна социална услуга, което поставя приемните родители в несигурност.

"Наредбата цели да подобри качеството на приемната грижа, но тези промени целят да повишат качеството за сметка на самия приемен родител. Отговорността се прехвърля отново изцяло на приемните родители и не виждаме подкрепата на институциите и на общините. Говорим за надграждащите обучения, за нуждата от качествена психологична помощ на нашите деца, дори и разговор с психолог и помощ на самия приемен  родител, когато срещаме трудности с поведение или с раздяла с дете. Това някак минава между капките или се неглижира като наш проблем. Другото, което е, направиха се промени, пак казвам, но в тях липсва тази социална сигурност, която ние искаме и се стремим да постигнем като приемни семейства. Отново сме си на граждански договор, отново приемната грижа се прие като мярка за закрила, а не като социална услуга, а всичко останало, което е свързано с нея, е социална услуга. Така ние отново изпаднахме от възможността да минем на трудови договори и да получим сигурност. Търсим млади приемни семейства, но младите хора някак не се съгласяват да бъдат приемни родители и едната причина е точно тази. Те нямат тази социална сигурност. Те създават семейства, трябва да имат възможност за майчинство, за болнични, но това при нас го няма. Когато нямаме настанено дете, ние оставаме абсолютно без доход."

Според Цветелина Милославова промените в наредбата за приемната грижа са незначителни. 

"Примерно до сега е имало краткосрочна и дългосрочна приемна грижа. Сега се включва в заповедта и заместваща приемна грижа. Ние сме го имали и до сега, но сме го правили само между нас. Новото сега, макар че не съм чувала да е минало на практика, е заместваща грижа на биологични родители примерно, които са на лечение и нямат близки роднини, при които да оставят децата или заместваща грижа на биологични родители, роднини, които се грижат за деца с увреждания. Това е новото. Те ще подават молба в "Социално подпомагане" за такава грижа и това вече социален работник трябва да открие, да намери подходящото приемно семейство, което да е утвърдено в регистъра."

Голямата болка на приемните семейства е, когото едно дете, гледано години с внимание, се връща при биологични родители, които не полагат усилия да се грижат по-добре за него, обяснява Цветелина Милославова.

"Когато едно дете, гледано примерно година, две, три от приемното семейство, вече свикнало с този начин на живот, бива върнато в първоначалното си семейство, в биологичното си семейство, където няма никаква промяна, това е най-голямата ни блока, когато връщаме децата обратно в мизерията. Ние отдаваме всичко на тези деца, за да постигнат нещо, да започнат да се развиват. В момента, когато виждаме у тях пламъчето, че гори, че искат да се променят - системата ги връща обратно."  

Общо 72 са приемните семейства от област Видин, в които има настанени деца. 34 от децата са ученици. 

Срещата в началото на новата учебната година е проведена по инициативата на Националната асоциация по приемна грижа и мобилен оператор, който в навечерието на първия учебен ден осигурява раници и пособия за учениците, а тази година на децата са раздадени и таблети. От Общината са съдействали срещата да се проведе в Културния център, а от областния управител Ани Арутюнян учениците са получили енциклопедии. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 3 ноември 2024 година

Позната, непозната и мистична е историята ни. Заповядайте да послушате историите в "Неделник" . Те също ще ви развълнуват. Днес - 3 ноември, е Денят на българския художник . На тази дата се отбелязва църковния празник в памет на свети Пимен Зографски. Той е обявен за покровител на българските художници. Срещам ви с един прекрасен..

публикувано на 03.11.24 в 15:08

Бедните и смирените

Във Петата неделя след Неделя подир Въздвижение,  Църквата насочва нашето внимание към една картина, към един разказ, който показва колко е преходен нашият живот и че това, което остава е човешката доброта и любов.  Днешното евангелско четиво предава притчата за богаташа и бедния Лазар. В тази Своя притча Господ Иисус Христос..

публикувано на 03.11.24 в 08:00

Видинско читалище участва в проучване за нагласите на младите европейци

Видинското читалище "Светъл ден - 2009" заедно с организации от още три държави - Румъния, Словакия и Унгария, участва в проучване доколко Европейската стратегия за младежта се свързва с младите хора в Европа. В допитването са включени 1403-ма младежи на възраст между 18 и 24 години. Проучването, което е част от инициативата eSAT, е публикувано в..

публикувано на 01.11.24 в 15:44

Величественият Айвари

Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ви срещаме със Симона Славейкова и нейното куче Айвари . Той е порода ши цу и е на 5 години.  Ши цу е тибетска порода и е известна още като "императорското куче", защото много често са били подарявани на владетелите в Китай.  Айвари е изключително наблюдателен и едно от любимите му занимания е да седи..

публикувано на 01.11.24 в 15:05

На визитация в "Общинска болница" с д-р Йордан Иванов

Точно преди пандемията от covid-19 една общинска болница някъде на брега на Дунав и на ръба на българския Северозапад се бори за оцеляване в мъртвата хватка на абсурдни разпоредби и непонятни стандарти. В Северозапада по принцип оцеляването е обичайното състояние на хора и институции, поради което местните са го превърнали почти в изкуство...

публикувано на 01.11.24 в 14:00

Красота под смола: Как природата се превръща в изкуство

Днес в рубриката "Професия хоби" ще ви запознаем с един необикновен начин да запазим красотата на природата завинаги - капсулирането на естествени елементи в нежни бижута от епоксидна смола .  Мадлен Рачева от Видин се занимава с това изкуство, което е повече от хоби - то е магичен процес на съхраняване на най-красивите моменти..

публикувано на 01.11.24 в 13:00

Инициативата "Млад благотворител" подкрепя каузи на ученици

За осма по ред година инициативата "Млад благотворител" подкрепя доброволчески каузи на ученици. Конкурсът се организира от фондация "Благотворител" . Той е за благотворителни инициативи на ученици от 8-и до 12-и клас, като те сами избират идеята, обясни председателят на фондацията Станислава Рашева . Седем от предложенията ще бъдат подкрепени..

публикувано на 01.11.24 в 12:55