Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Приемен родител: Промените в приемната грижа не слагат точка, а запетая

Снимка: НАПГ

Празник "Отново на училище" събра деца от приемни семейства в Културния център "Жул Паскин" във Видин. Децата получиха учебни пособия, а срещата, на която присъстваха приемни родители, областният управител, социални служители, беше повод отново за диалог и с институциите. 

От края на юли са в сила промени в наредбата, която урежда приемната грижа. Освен краткосрочно, дългосрочно и спешно настаняване в приемна грижа, се добавя и заместващата грижа. Промените са малко и не слагат точка, а запетая, коментира координаторът на Националната асоциация за приемна грижа (НАПГ) за област Видин Цветелина Милославова. Все още не е приета концепцията приемната грижа да е единна социална услуга, което поставя приемните родители в несигурност.

"Наредбата цели да подобри качеството на приемната грижа, но тези промени целят да повишат качеството за сметка на самия приемен родител. Отговорността се прехвърля отново изцяло на приемните родители и не виждаме подкрепата на институциите и на общините. Говорим за надграждащите обучения, за нуждата от качествена психологична помощ на нашите деца, дори и разговор с психолог и помощ на самия приемен  родител, когато срещаме трудности с поведение или с раздяла с дете. Това някак минава между капките или се неглижира като наш проблем. Другото, което е, направиха се промени, пак казвам, но в тях липсва тази социална сигурност, която ние искаме и се стремим да постигнем като приемни семейства. Отново сме си на граждански договор, отново приемната грижа се прие като мярка за закрила, а не като социална услуга, а всичко останало, което е свързано с нея, е социална услуга. Така ние отново изпаднахме от възможността да минем на трудови договори и да получим сигурност. Търсим млади приемни семейства, но младите хора някак не се съгласяват да бъдат приемни родители и едната причина е точно тази. Те нямат тази социална сигурност. Те създават семейства, трябва да имат възможност за майчинство, за болнични, но това при нас го няма. Когато нямаме настанено дете, ние оставаме абсолютно без доход."

Според Цветелина Милославова промените в наредбата за приемната грижа са незначителни. 

"Примерно до сега е имало краткосрочна и дългосрочна приемна грижа. Сега се включва в заповедта и заместваща приемна грижа. Ние сме го имали и до сега, но сме го правили само между нас. Новото сега, макар че не съм чувала да е минало на практика, е заместваща грижа на биологични родители примерно, които са на лечение и нямат близки роднини, при които да оставят децата или заместваща грижа на биологични родители, роднини, които се грижат за деца с увреждания. Това е новото. Те ще подават молба в "Социално подпомагане" за такава грижа и това вече социален работник трябва да открие, да намери подходящото приемно семейство, което да е утвърдено в регистъра."

Голямата болка на приемните семейства е, когото едно дете, гледано години с внимание, се връща при биологични родители, които не полагат усилия да се грижат по-добре за него, обяснява Цветелина Милославова.

"Когато едно дете, гледано примерно година, две, три от приемното семейство, вече свикнало с този начин на живот, бива върнато в първоначалното си семейство, в биологичното си семейство, където няма никаква промяна, това е най-голямата ни блока, когато връщаме децата обратно в мизерията. Ние отдаваме всичко на тези деца, за да постигнат нещо, да започнат да се развиват. В момента, когато виждаме у тях пламъчето, че гори, че искат да се променят - системата ги връща обратно."  

Общо 72 са приемните семейства от област Видин, в които има настанени деца. 34 от децата са ученици. 

Срещата в началото на новата учебната година е проведена по инициативата на Националната асоциация по приемна грижа и мобилен оператор, който в навечерието на първия учебен ден осигурява раници и пособия за учениците, а тази година на децата са раздадени и таблети. От Общината са съдействали срещата да се проведе в Културния център, а от областния управител Ани Арутюнян учениците са получили енциклопедии. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как работят клубовете по интереси в ПГТ "Михалаки Георгиев" във Видин

Представителни изяви на клубовете по интереси се проведоха в ПГТ "Михалаки Георгиев " във Видин. Във вътрешноучилищните състезания се включиха няколко клуба по интереси - "Млад сервитьор-сомелиер",  "Млад барман", "Млад готвач".  Шестима са учениците, които се надпреварват в приготвянето на салати. Те са членове на клуб "Млад готвач"...

публикувано на 10.12.24 в 16:30

Сдружение събира дарения за център за лечение на зависимости във Видин

Сдружение „ЕРА“ обявява благотворителна кампания в помощ и подкрепа на Православен център за лечение на зависимости в областния град.  Дарението ще включва основни хранителни продукти (олио, брашно, захар, ориз, спагети, месо и други, както и хигиенни материали - тоалетна хартия, паста и четки за зъби, препарати за чинии, салфетки, без..

публикувано на 10.12.24 в 14:00

Икономист: Коледните добавки за пенсионерите са политически мотивирани

Коледна надбавка от 100 лева ще получат около 340 хиляди пенсионери . Това са всички, чиято пенсия е до 526 лева, колкото е официалната линия на бедност, съобщи Ивайло Иванов , служебният социален министър. "Ще бъде внесен проект до правителството с постановление на Министерски съвет, което се надявам в сряда да бъде прието. В размер на..

публикувано на 10.12.24 в 13:37

Музикална школа представя фолк концерт с класически китари във Видин

Музикална школа "Нова китара" ще представи тази вечер фолк концерт с класически китари под надслов "Родното и чуждото" във Видин . Формацията е наследник на група "Нова китара". Към младите китаристи ще се присъединят певци от Ансамбъла за народни песни и танци "Дунав", казва ръководителят на школата Кирил Василев : "... Имам дарба да..

публикувано на 10.12.24 в 13:00

Враца посреща фестивала "Рок до края на света"

В края на седмицата, на 14 декември, Враца ще бъде домакин на 15-то издание на младежкия фестивал "Рок до края на света" - музикално събитие, превърнало се в традиция за феновете на тежката музика от Северозападна България. Поради извършващите се в момента ремонтни дейности в Младежкия дом в града под Околчица, тази година дестинацията на..

публикувано на 09.12.24 в 17:30

Психологът Теди Генова: Себеобичането е първата стъпка към щастието

В днешното издание на рубриката "Психолог на помощ" ще си говорим за една важна тема - себеобичането . Нещо, което често пропускаме, докато се грижим за другите.  Повече хора трябва да осъзнаят, че грижата за себе си не е егоизъм, а основа за това да бъдеш добър към другите . Понякога дори простите неща в ежедневието могат да ни..

публикувано на 09.12.24 в 16:00

Как социалните мрежи предизвикват "мозъчно гниене" - думата на 2024 година

Оксфордският речник избра "brain rot" за дума на 2024 година. Словосъчетанието, в буквален превод от английски, означава " мозъчно гниене" или " мозъчен упадък" . Изборът е направен чрез гласуване на повече от 37 хиляди души.  Първоначално този "термин" набира популярност в социалните мрежи - особено в TikTok, сред поколението Z и Alpha,..

публикувано на 09.12.24 в 16:00