Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Възраждат Дома на железничаря в Мездра

Снимка: архив

На своето последно заседание Общинският съвет в Мездра даде съгласие и възложи на кмета Иван Аспарухов да финализира сделката с „Холдинг БДЖ” за придобиване собствеността на сградата на Дома на железничаря. Така вече се вижда краят на сагата с тази символична за града сграда. 

Как обаче се стигна до този казус?

Преди 50 години - през 1974 г. по предложение на ръководството на ЖП Възел - Мездра ръководството на ЖП Управление - София решава в Мездра да се построи сграда за Дом на културата на работниците от транспорта. „Петното” за строителство е одобрено и трябва само да се даде ход за новия Дом. 

Сградата на градското читалище обаче спешно се нуждаела от капитален ремонт - от основите до покрива. Тогавашните ръководства на Градския общински народен съвет (ГОНС) и на ЖП Управление - София вземат разумно, според тях, компромисно решение: вместо да се строи нова сграда, по-добре да се ремонтира читалищната. ЖП Управлението ще финансира реконструкцията и обзавеждането на обекта. 

За тази цел с решение, взето от Общото събрание на мездренското читалище, старата сграда на НЧ „Просвета” (по това време ОНЧ „Васил Коларов”) е прехвърлена безвъзмездно на ЖП Управление - София. В споразумението изрично е посочено, че читалището и всички обществени организации в града ще ползват безплатно базата на Дома за провеждане на свои изяви. Документът е подписан от тогавашния зам.-председател на ГОНС Иван Братинов и от председателя на Читалищното настоятелство Киро Киров. 

Така на 28 юни 1980 г. отваря врати Домът на железничаря. С модерно обзаведени зали, репетиционни и фоайета - зали за работа с децата, за културно-просветна и клубна дейност, с добре оборудван салон за зрители с около 500 места. 

След 1989 година многостранните дейности, развивани в Дома, започнаха да отпадат една след друга, нямаше средства и за поддръжка на базата. 

От 2012 г. в Дома на железничаря остана на работа само един човек. 

Сграда на три етажа, с разгъната площ 1500 кв. м., Дом с богата дейност, в който гражданите на Мездра влизаха с уважение и любов, за да се докоснат до света на изкуството, да изживеят мигове на радост от видяното и чутото, децата пътуваха из вълшебния свят на приказките - потъна в тишина и тъмнина… 

За да ползва салона, Общината трябваше вече да плаща и наем. 

Десетилетната битка за собствеността на Дома не даде резултат и единственото решение остана закупуването. Истината е, че ще бъде платен почти 1 млн. лева за сделката, че предстои огромен ремонт, за да заработи нормално. Но е безценно връщането на Дома на железничаря към живота и превръщането му в истински Център на културата и изкуството в града, мечта на стотици мездренчани.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10