Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Възраждат Дома на железничаря в Мездра

Снимка: архив

На своето последно заседание Общинският съвет в Мездра даде съгласие и възложи на кмета Иван Аспарухов да финализира сделката с „Холдинг БДЖ” за придобиване собствеността на сградата на Дома на железничаря. Така вече се вижда краят на сагата с тази символична за града сграда. 

Как обаче се стигна до този казус?

Преди 50 години - през 1974 г. по предложение на ръководството на ЖП Възел - Мездра ръководството на ЖП Управление - София решава в Мездра да се построи сграда за Дом на културата на работниците от транспорта. „Петното” за строителство е одобрено и трябва само да се даде ход за новия Дом. 

Сградата на градското читалище обаче спешно се нуждаела от капитален ремонт - от основите до покрива. Тогавашните ръководства на Градския общински народен съвет (ГОНС) и на ЖП Управление - София вземат разумно, според тях, компромисно решение: вместо да се строи нова сграда, по-добре да се ремонтира читалищната. ЖП Управлението ще финансира реконструкцията и обзавеждането на обекта. 

За тази цел с решение, взето от Общото събрание на мездренското читалище, старата сграда на НЧ „Просвета” (по това време ОНЧ „Васил Коларов”) е прехвърлена безвъзмездно на ЖП Управление - София. В споразумението изрично е посочено, че читалището и всички обществени организации в града ще ползват безплатно базата на Дома за провеждане на свои изяви. Документът е подписан от тогавашния зам.-председател на ГОНС Иван Братинов и от председателя на Читалищното настоятелство Киро Киров. 

Така на 28 юни 1980 г. отваря врати Домът на железничаря. С модерно обзаведени зали, репетиционни и фоайета - зали за работа с децата, за културно-просветна и клубна дейност, с добре оборудван салон за зрители с около 500 места. 

След 1989 година многостранните дейности, развивани в Дома, започнаха да отпадат една след друга, нямаше средства и за поддръжка на базата. 

От 2012 г. в Дома на железничаря остана на работа само един човек. 

Сграда на три етажа, с разгъната площ 1500 кв. м., Дом с богата дейност, в който гражданите на Мездра влизаха с уважение и любов, за да се докоснат до света на изкуството, да изживеят мигове на радост от видяното и чутото, децата пътуваха из вълшебния свят на приказките - потъна в тишина и тъмнина… 

За да ползва салона, Общината трябваше вече да плаща и наем. 

Десетилетната битка за собствеността на Дома не даде резултат и единственото решение остана закупуването. Истината е, че ще бъде платен почти 1 млн. лева за сделката, че предстои огромен ремонт, за да заработи нормално. Но е безценно връщането на Дома на железничаря към живота и превръщането му в истински Център на културата и изкуството в града, мечта на стотици мездренчани.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видинско читалище участва в проучване за нагласите на младите европейци

Видинското читалище "Светъл ден - 2009" заедно с организации от още три държави - Румъния, Словакия и Унгария, участва в проучване доколко Европейската стратегия за младежта се свързва с младите хора в Европа. В допитването са включени 1403-ма младежи на възраст между 18 и 24 години. Проучването, което е част от инициативата eSAT, е публикувано в..

публикувано на 01.11.24 в 15:44

Величественият Айвари

Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ви срещаме със Симона Славейкова и нейното куче Айвари . Той е порода ши цу и е на 5 години.  Ши цу е тибетска порода и е известна още като "императорското куче", защото много често са били подарявани на владетелите в Китай.  Айвари е изключително наблюдателен и едно от любимите му занимания е да седи..

публикувано на 01.11.24 в 15:05

На визитация в "Общинска болница" с д-р Йордан Иванов

Точно преди пандемията от covid-19 една общинска болница някъде на брега на Дунав и на ръба на българския Северозапад се бори за оцеляване в мъртвата хватка на абсурдни разпоредби и непонятни стандарти. В Северозапада по принцип оцеляването е обичайното състояние на хора и институции, поради което местните са го превърнали почти в изкуство...

публикувано на 01.11.24 в 14:00

Красота под смола: Как природата се превръща в изкуство

Днес в рубриката "Професия хоби" ще ви запознаем с един необикновен начин да запазим красотата на природата завинаги - капсулирането на естествени елементи в нежни бижута от епоксидна смола .  Мадлен Рачева от Видин се занимава с това изкуство, което е повече от хоби - то е магичен процес на съхраняване на най-красивите моменти..

публикувано на 01.11.24 в 13:00

Инициативата "Млад благотворител" подкрепя каузи на ученици

За осма по ред година инициативата "Млад благотворител" подкрепя доброволчески каузи на ученици. Конкурсът се организира от фондация "Благотворител" . Той е за благотворителни инициативи на ученици от 8-и до 12-и клас, като те сами избират идеята, обясни председателят на фондацията Станислава Рашева . Седем от предложенията ще бъдат подкрепени..

публикувано на 01.11.24 в 12:55
Уникален стенопис в катедрален храм

Къде са съвременните будители?

В Деня на народните будители 1 ноември търсим отговор на въпроса кои са съвременните будители и продължава ли нашето възраждане. Да, като пример за съвременни будители може да приведем учителите. Те са хората, които поемат огромната отговорност да ни дадат най-важното за началото на нашия живот. Задачата им обаче не е лесна, защото търсенията..

публикувано на 01.11.24 в 12:14

Автор от Монтана представя книга за 50 значими български личности

В Деня на народните будители в Монтана представят новата книгата на писателя Димитър Петров- "Герои на три епохи- кратки очерци на 50 значими личности от българското минало" . Тя е трета поред за младия автор и в нея са включени биографии на 50 исторически личности от три епохи- Средновековие, Възраждане и Ново време, каза за Радио ВИДИН  Димитър..

публикувано на 01.11.24 в 12:00