Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От кризата до травмата - как влияе стресът на развитието на детето

| Интервю
Снимка: Ани Петрова



В днешното издание на рубриката "Децата на фокус" ще поговорим за кризите, през които преминава детето и по-скоро за това какво се случва, ако те се превърнат в травми, които оставят дълбоки емоционални белези. Може би първо трябва да започнем от там какво представляват кризите при децата.

Психологическите кризи са онези ключови моменти в живота на всяко дете, когато то се сблъсква с нови ситуации, които го предизвикват да адаптира своето мислене, поведение и отношение към себе си и света. Това могат да бъдат моменти на първи сблъсък със социалните норми, вътрешни конфликти за независимост или дори просто първите опити да утвърди своята идентичност. Тези етапи са нормална част от развитието и спомагат за изграждането на самостоятелна и устойчива личност. Ако обаче не ни се случат тези кризи, ние няма как да израснем като личности, казва психологът Стела Дечева от Видин, която посочи примери какви могат да бъдат кризите при децата:

"Обикновените житейски кризи - такава може да бъде примерно дори от раждането до 1 година и половина, самото бебе, как може да реагира, за да каже, че е гладно, жадно - с плач. Тогава майката, ако не откликне на плача у бебето, се създава недоверие. Но това недоверие не е само към майката, то е към целия свят и към себе си. Това е базисното доверие или недоверие. Ако майката откликне, разбира се, тогава то расте едно щастливо бебе до следващата криза."

Един от най-важните фактори, които определят дали една криза ще се превърне в травма, е степента на емоционална подкрепа, която детето получава. Ако то не се чувства сигурно и защитено, или ако е изложено на силни стресови ситуации без необходимата подкрепа, това може да доведе до дълбоки психически травми. Прекомерният натиск върху детето да бъде перфектно, както и липсата на възможност да изразява емоциите си, също допринасят за травматични последици.

"Всеки един етап от развитието на човека преминава през такава криза и всяка една е важна и ключова и всъщност би могла да бъде предпоставка за травма. Разбира се, че изходът от самите етапи на развитие, ако е в положителния аспект, тогава травмата е събитие, което така или иначе се е случило, но ние сме устояли на това събитие, преработили сме го и нашата психика се е справила. Ключови са от раждане основно, училище, общо взето до към 12, 13 години - това е базата, която се поставя всъщност и (...) след това ни правят хора, които се справят."

Някои от най-честите житейски ситуации, които могат да изглеждат обикновени, но всъщност да доведат до дълбоки емоционални рани, включват: развод или раздяла на родителите, тормоз в училище, прекомерен академичен натиск, загуба на домашен любимец, непостоянство в родителското внимание, прекомерни родителски очаквания, емоционално или физическо насилие и много други. На пръв поглед тези ситуации могат да изглеждат незначителни или част от ежедневието, но в зависимост от реакцията на детето и липсата на подкрепа, те могат да доведат до дълбоки емоционални травми.

"Децата реагират на травматичните събития, особено ако вече са се превърнали в травма, различно. В един момент може да е щастливо, в следващия момент може да плаче, емоционални изблици може да има, може да се затвори в себе си, да става разсеяно, не помни, падат оценките в училище. Може да се види, различава се. Ако един родител си познава детето, винаги може да разбере, че нещо се случва с него."  

Кризите са неизбежна част от развитието на всяка личност, но техният изход зависи от подкрепата, която детето получава. Когато тези кризи бъдат адресирани по правилния начин, те могат да бъдат ключов момент за личностен растеж. Въпреки това, ако бъдат пренебрегнати или ако детето бъде изложено на прекалено много стрес или травматични събития, кризите могат да оставят дълбоки травми, които ще повлияят на бъдещето му. Важно е възрастните да разпознават тези моменти и да осигурят необходимата подкрепа и грижа, за да помогнат на детето да премине през тях с увереност и сила.

Повече по темата чуйте в прикачения файл


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В Пърличево и Гаганица ще облагородяват паркове

Община Берковица има 4 класирани проекта в Националната кампания "Чиста околна среда 2025 г.".  В рамките на Националната кампания, организирана от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) и ПУДООС под мотото „Обичам природата - и аз участвам“, бяха подадени 1158 проекта от цялата страна и след проведеното оценяване от специално..

публикувано на 22.05.25 в 16:43

Мездра с интерактивна карта на историческите обекти

Община Мездра е първата, която има интерактивна карта на историческите обекти на своята територия, изработена от Българско археологическо сдружение "Иван Венедиков". Тази инициатива е ключова стъпка към дигитализацията и популяризирането на културно-историческото наследство в България, съобщават от дружеството. "Целта е многопосочна, защото..

публикувано на 22.05.25 в 16:39

Възстановен е статутът на "Чутурите" в Грамада като природна забележителност

Министърът на околната среда и водите Манол Генов издаде заповеди за обявяване на две нови защитени територии. Една  от тях е природна забележителност "Чутурите" в землището на град Грамада, област Видин.  Природна забележителност "Чутурите" в местността "Стублата" в землището на Грамада е с площ 198,825 дка. Защитената територия е обявена по..

публикувано на 22.05.25 в 16:34

Видинчанка подарява от сърце фотоапарат на любител фотограф

Видинчанката Антонина Лозанова подарява професионален фотоапарат.  Антонина, освен че е професионален фотограф, се занимава и с журналистика, снима различни филми, посветени на хората от Северозапада и е изключително деен доброволец в различни благотворителни каузи. Най-новата ѝ инициатива идва директно от сърцето. Антонина търси нов собственик..

публикувано на 22.05.25 в 16:15

Във Видин дискутираха превръщането на региона в атрактивна туристическа дестинация

Превръщането на Северозапада в атрактивна туристическа дестинация бе във фокуса на конференцията "Неосветеният Северозапад" , която се проведе в културен център "Жул Паскин" във Видин. На конференцията присъстваха представители на местната и държавната власт, директори на културни институции, представители на туристически агенции, собственици на хотели..

публикувано на 22.05.25 в 16:01

Предлагат законодателни промени за тротинетките

Електрическите тротинетки да се управляват след курсове и да подлежат на регистрация, предлагат от Българската асоциация на пострадалите при катастрофи. Проблемът с този тип превозни средства се задълбочава през последните месеци, свидетели сме на множество инциденти и масово неспазване на правилата, коментира за Радио ВИДИН Владимир Тодоров,..

публикувано на 22.05.25 в 15:50

Сборник с пиеси издаде драматург от Видин

Сборник "Пиеси за драматичен и куклен театър" издаде актьорът, режисьор и драматург от Видин Малин Маринов. Включени са общо 8 пиеси, първата от които авторът пише преди близо 20 години, когато е студент в театралната академия. Една от пиесите е поставяна в рамките на студията за театър и кино при видинското читалище, която Малин Маринов ръководи...

публикувано на 22.05.25 в 14:39