Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Почина Лука Велчов - пазител на българската памет в Букурещ

Снимка: БТА

Починал е Лука Велчов - доайенът на българите в Румъния. Новината съобщи дъщеря му. От публикация в социалните мрежи става ясно, че на 5 октомври в 10:00 ч. ще има религиозна церемония в римокатолическата църква "Св. Йеремия" в Китила, на адрес “Банатско шосе” 17, а в 12:00 часа ще има погребение в гробището "Свети Пантелеймон" в Пантелеймон. По-късно ще има и събиране в българското дружество в Букурещ. 

Лука Велчов бе книжовник, изследовател, просветител, будител. Дългогодишен председател на Демократичния съюз на българите в Румъния- една от организациите, чиято задача е да пазят българския дух и самосъзнание на нашите съграждани отвъд Дунав. 

Проф. Лука Велчов е банатски българин, наследник на преселници от чипровския край. Роден е в Румъния, никога не е живял в България, но посвещава живота си на това да популяризира българщината, българската история, човек, който пази жива паметта за възрожденците ни, живели зад граница. През целия си живот се опитваше да съхрани българското самосъзнание на сънародниците ни в Румъния с книгите и беседите, които изнасяше. С радост посрещаше гости от България и ги водеше по българските места в Букурещ. Сред посетителите му бяха и ученици от Северозапада

Заради дейността си, през 2021 година, на фестивала на народната носия в Жеравна Лука Велчов бе удостоен със званието "Апостол на българщината", след което скромно сподели за Радио Видин: 

“Не го правя с особена цел, а съвсем естествено- това е част от живота ми. Патриотизма го има в душите на всички банатски българи. Банат е в душата ми, както и България...“ 

Лука Велчов е роден на 8 октомври 1933 година, припомня БТА. След като завършва първоначалното си образование в родното село (1941-1945), отива да учи в Тимишоара. През 1949 година вече е в Българско педагогическо училище (1949-1953) в Букурещ, кръстено на българския революционер и поет Христо Ботев. Година по-късно е приет в Букурещкия университет, специалност "Славистика" и "Българска филология". Завършва с отличие и веднага се връща в Стар Бешенов, за да учи младите банатски българи на литературен български език. В периода 1958-1959 година е заместник-директор на гимназията в селото. Но съдбата го връща обратно в Букурещ, където става учител в българското училище (1959-1961). В този период участва активно в разработването и издаването на учебници по български език от втори до осми клас. След това работи и в румънски училища като учител по румънски и руски език. Пенсионира се преждевременно, “за да се отдаде на българската кауза в Румъния".


Поклон пред паметта му!

По публикацията работи: Йорданка Герасимова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 26 ноември 2024 година

До края на настоящата година част от трасето на ремонтирания в момента булевард "Панония" във Видин трябва да бъде отворено за експлоатация. В определения от Министерството на регионалното развитие и благоустройство срок трябва да приключи ремонтът пред Здравната каса във Видин, заяви председателят на Общинския съвет във Видин Светослав Славчев...

публикувано на 26.11.24 в 18:05

Мездра подобрява социални услуги с нов автомобил

Общинският център за социални услуги и дейности (ОЦСУД) в Мездра се сдоби с нов автомобил . Организацията предоставя топъл обяд на ползвателите на Домашния социален патронаж и Дома за стари хора. Новата придобивка е осигурена по проект. Финансирането е по програма на Фонд „Социална закрила“ към Министерството на труда и социалната политика...

публикувано на 26.11.24 в 17:00

МРРБ: Обмислят се варианти за достъп от Мездра до квартали и вилна зона на града

Ще се работи по варианти за осигуряване на достъп от Мездра до квартали и вилна зона на града. Това обсъди днес министърът на регионалното развитие и благоустройството инж. Виолета Коритарова с жители на Мездра, съобщават от пресцентъра на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ). В нея участваха също народният..

публикувано на 26.11.24 в 16:28

Нова църква ще бъде открита в Ослен Криводол

Официално откриване и освещаване на новоизградената църква  "Свети Николай Чудотворец" в село Ослен Криводол ще се състои н а 1 декември, събота, от 8:30 часа.   Негово Високопреосвещенство Врачанският митрополит Григорий ще оглави  празничната литургия в храма. Единствената църква в Ослен Криводол е датирана от периода XIV- XVI..

публикувано на 26.11.24 в 16:05

Съдът наложи 2 години затвор за грабеж на ученик във Враца

Две години „лишаване от свобода“ при строг режим на изтърпяване е наказанието, наложено на подсъдим за грабеж във Враца , извършен от него при условията на опасен рецидив. На 12 август тази година на спирката на площад „Суми“ в града мъжът приближил чакащия тролейбус ученик. Попитал го за 10-15 лева, но му било отказано. Тогава той заплашил..

публикувано на 26.11.24 в 15:13

Общинският съвет в Кула се събра на извънредно заседание

Общинските съветници в Кула разгледаха   на извънредно заседани е  докладна от  кмета на общината  д-р Владимир Владимиров относно актуализация на Разчета за капиталовите разходи на Община Кула за 2024 година. Д окладът е във връзка с осигуряване на оборудване за снегопочистването в града и населените места в региона...

публикувано на 26.11.24 в 14:54

Полицаи иззеха наркотик от ученик в Георги Дамяново

Наркотично вещество от така наречения вид "чай за пушене" е иззето от непълнолетен в училище в село Георги Дамяново , съобщават от полицията в Монтана. Наркотикът е открит в обувката на 15-годишно момче след сигнал до служителите на реда.  Намереното количество от забраненото вещество е 0,7 грама. Момчето е признало, че е "чай за пушене"...

публикувано на 26.11.24 в 11:24