Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изследване на "Тренд" проследява финансовата култура у нас

Малко над 20% от пълнолетните българи спестяват

Снимка: БГНЕС

Над 70% от хората отчитат, че спестяванията им са намалели заради високата инфлация след 2021 година. 

Изводът прави агенция "Тренд" след извършено социологическо проучване по поръчка на Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП), реализирано в първата десетдневка на юни тази година по метода на пряко интервю "лице в лице" сред  810 пълнолетни граждани.

Изследването посочва още, че в България спестяват само 1,2 млн. души, което е 22% от пълнолетното население.

Голяма част от българите нямат добра финансова култура, обобщи Димитрина Воева от "Тренд".

"Като цяло сред най-младата възрастова група - между 18 и 29-годишна възраст, спестяването е малко по-слабо популярно. За сметка на това, между 40-60 години по-често се заделя. Това, което оказва значително влияние е образователното равнище на респондентите. Хората с висше образование са склонни по-често да заделят средства. Това е свързано и с по-добрите възможности за реализация, които дава доброто образование".

Икономистът Стоян Панчев напомни, че доклад на Европейската комисия регистрира сериозно неравенство у нас по отношение на възможността да се спестява.

"В последните 20 години, даже може би 25, българите имат много по-голяма възможност да спестяват, отколкото преди. Дължи се на факта, че реалните доходи растат бързо в периода 2006-2021. Различна е и финансово-паричната среда. Забогатяващите българи могат да натрупват спестяванията си в среда, която не се занулява заради политически причини".

Около 60% от българите спестяват всеки месец, допълни Панчев.

"Колко често се спестява? Виждаме, че около 58% спестяват всеки месец. Това са хора, които успяват да заделят от средствата си всеки месец. Втората група са тези, които спестяват, когато получат допълнителни приходи. Забелязва се, че колкото по-високи са доходите, толкова по-редовно можем да спестяваме. Има обаче пакет от стоки и услуги, които са базови като разход и ако можем да ги покрием, можем редовно да спестяваме".

Правилната форма на спестяване е, когато първо платим на бъдещето себе си и тогава изхарчим остатъка, посочи финансовият експерт Макс Баклаян.

"Българинът обаче прави обратното. Ние първо харчим, а спестяваме само излишъка, който ни е останал за месеца. Поради тази причина гледаме на спестяването като форма на лишение."

Около 39% от тези 1,2 млн. българи спестяват до 10% от доходите си. Близо 35 на сто от хората спестяват между 10 и 20%, а 15 на сто от спестителите заделят между 20 и 30 на сто от доходите си. Само 3 на сто от хората спестяват между 30 и 40 на сто от доходите си и само 1% - над 40 на сто.

Според видинчани да спестяваш в крайдунавския град е практически невъзможно.

"Кой ще спестява тук, когато не може да върже двата края, как точно да спестява?... Невъзможно е заради инфлация и цени, имам чувство, че всичко се качва... Аз не спестявам, харча, което имам... Ние не сме в добро икономическо състояние, за да спестяваме... Да, хубаво е да има заделено, но пенсионерите нямат пари настрани".

Въпреки че спестяващите нарастват, разпределението е неравномерно, правят извод икономистите от ЕКИП. Спестяванията не са разпределени равномерно, а се концентрират в една малка група българи, т.е. не могат да са индикатор за благоденствие.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как да пазаруваме разумно на Черен петък

Черният петък е едно от най-очакваните събития в годината за любителите на пазаруването. Това е денят, в който много магазини предлагат огромни отстъпки и специални оферти. Черният петък по принцип започва рано сутрин в последния петък на месец ноември.  В България, обаче, все по-честа практика става Черният петък да се провежда много..

публикувано на 22.11.24 в 17:05

Пуци: Историята на едно диво и щастливо морско свинче

В света на домашните любимци има някои, които обожават прожекторите, камерите и вниманието. А има и такива като Пуци – млад, див, игрив, и… определено не е фен на фотоапарати. Пуци е морско свинче, представител на породата американски късокосмести и със сигурност знае как да превърне живота на стопаните си в приключение. Антонина Лозанова ,..

публикувано на 22.11.24 в 15:30

Тебеширеният човек отново е тук!

Минали са тридесет години, откакто четири момчета, следвайки странни тебеширени знаци, намират в гората части от тялото на убито момиче. Дебелия Гав, Железния Мики, Еди Мюнстър и Хопо сами са измислили тези знаци, с които да се забавляват и да си разменят тайни съобщения през иначе безкрайно скучното лято на 1986 г., но ето че още някой се е..

публикувано на 22.11.24 в 15:25

"Вещица RUN" предизвиква дамите да "полетят"

На 1 декември предстои туристическата надпревара " Вещица Рън ", организирана BG Events & Guiding. Надпреварата ще е в района на Белоградчик. На него предстоят много изненади и участничките ще бъдат доста атрактивно облечени - като вещици. В тези премени ще преминат част от трасето.  "Предвидени са три контролни точки по трасето, на които..

публикувано на 22.11.24 в 14:35

Видинската математическа гимназия въвежда като избираем предмет религия

В Профилираната природо-математическата гимназия "Екзарх Антим I" във Видин ученици ще изучават като свободноизбираем предмет религия и основи на източното православие. Решението е по инициатива на училищното настоятелство, каза директорът Ивайло Милушев.  "Лятото, на 19 юли, беше проведена една среща между членове на настоятелството, учители..

публикувано на 22.11.24 в 14:30

Професия адвокат: Законите, хората и изкуството да ги разбираш

Днес ще си говорим за професията адвокат - една от онези професии, които сякаш винаги са обвити в строгост, сериозност и мистерия. Но ако надникнем зад параграфите, строгите костюми и тежките дела, ще открием нещо повече - хора със сърце, усет за справедливост и дори малко чувство за хумор. Днес ви разказваме историята на Таня Кълцева от..

публикувано на 22.11.24 в 13:00

Общинските наеми във Видин скочиха драстично

Слушатели на Радио Видин ни сигнализираха за драстично увеличение от около 300 процента на наемите на общинските жилища в град Видин. На територията на област Видин има над 400 общински жилища. В тях са настанени хора, отговарящи на определени критерии: хора с починали близки, многодетни семейства, самотни родители, хора, изпаднали в..

публикувано на 21.11.24 в 17:05