Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Георги Рачев: Колкото по-топла е атмосферата, толкова по-обилни са валежите

Проф. Георги Рачев
Снимка: Ани Петрова

Климатът не е постоянно явление. Той е непрекъснато променящо се във времето и пространството природно явление. Ние сме в период на увеличаване на температурите в глобален мащаб. В това отношение България, Балканския полуостров и Европа не правят изключение, заяви климатологът проф. Георги Рачев.

"И оттук всеки си прави изводи, които са му удобни на него. Спекулациите са безкрайно много... Трябва да ви кажа, че само преди няколко десетки години е било много по-топло... Сега природното затопляне е силно припокрито и размито от човешката дейност, която се заключава главно във видоизменяне на химическия състав на приземния слой въздух. Отделяне на колосални количества парникови газове, които пък от своя страна служат като едно одеяло, завило Земята, което пречи на земното излъчване да напуска пределите на земната атмосфера, в резултат на което през последните 100 години температурата на Земята се е увеличила с около градус-градус и нещо. Говоря на цялата Земя", каза проф. Георги Рачев.

Всяка година в света се добиват някъде около 17 милиарда тона фосилни горива- въглища, нефт, природен газ. Тези 17 милиарда тона дават около 37-38 милиарда тона въглероден диоксид. Който се поглъща в дивата природа, разтваря се в океана, складира се в дърветата, има го кръговрата на въглеродния диоксид, но големи количества остават в атмосферата, в резултата на което се повишават температурите. 

"И не толкова въглеродният диоксид, макар че той е много важен фактор, а колкото водната пара. Водната пара, водата във вид на облаци, това са водни капки или на водна пара, която ние не виждаме в атмосферата, е много мощен парников газ. В резултат на затоплянето на атмосферата тя почва да притежава и по-голяма кинетична енергия. Т.е. енергията, това е температурата на въздуха. В резултат на което има основание да се разсъждава в линейна зависимост колкото по-топла атмосферата, толкова по-бързи са процесите, които образуват циклони, антициклони, по-бързо се движи въздухът, повече влага има, по-обилни, по-интензивни и по-широкомащабни са валежите", обясни климатологът.

Цялото интервю с проф. Георги Рачев може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нутрициолог: Медът е най-доброто лекарство от природата

Пчелният мед е един от най-древните натурални продукти. Използван е от векове както за храна, така и за лекарство. Това каза  специалистът по хранене Пламена Антова и обясни, че пчелният мед съдържа много полезни вещества, които го правят изключително полезен.  "Медът съдържа изключително много аминокиселини, някъде около 18, около 27..

публикувано на 10.02.25 в 17:51

Село Бели брег - историята на една предизвестена смърт

Осма поред година питейната вода на монтанското  село Бели брег се кара с водоноска, а причината е влошеното качество на водата от местния водоизточник. ВиК-Монтана още не може да разреши проблема, разказва за патилата на местните кметският наместник, Георги Николов . В селото ползват този водоизточник от 1958 година. Преди 10 години тук..

публикувано на 10.02.25 в 17:30
Д-р Яна Валентинова

Млад зъболекар ще се грижи за денталното здраве на видинчани

Д-р Яна Валентинова е най-младият член на Районната колегия на Българския зъболекарски съюз във Видин. Завършва стоматология през октомври в Медицински университет, Крайова, Румъния. След дипломирането си се връща в родния си град, за да помага на хората от Видин да имат по-красиви усмивки. Разказва, че интересът ѝ към стоматологията се заражда още в..

публикувано на 10.02.25 в 17:12

Козлодуй ще отбележи Трифон Зарезан с дефиле на кукери и традиционни конкурси

Община Козлодуй подготвя богата програма, за да отбележи празника на виното Трифон Зарезан . Част от инициативите ще бъдат и традиционните конкурси за домашно вино и за домашно приготвено мезе. Повече подробности за предвидените събития ни разказа Величка Нейчева - директор на дирекция "Хуманитарни дейности" към Община Козлодуй...

публикувано на 10.02.25 в 15:30

В "Музикална зона": Иво Тодоров и "Обещай да ме целунеш"

   Днес ви срещам с един много креативен и иновативен човек - директора на дирекция „Дигитални програми” в Българското Национално Радио - Иво Тодоров, поет и създател на цифрово съдържание.  Дни преди празника на влюбените- 14 февруари, Иво Тодоров представя албум с 14 песни, създадени с помощта на изкуствен интелект. Компилацията е със..

публикувано на 10.02.25 в 15:21
Румяна Димитрова, имиджов консултант

Как да изглеждаме стилно без да харчим много?

В рубриката "Модни лабиринти"  днес ще си говорим за това  как да изглеждаме стилно, без да харчим много . Не е необходимо да купувате скъпи дрехи, за да изглеждате добре. Понякога е достатъчно да се уверите, че дрехите ви са добре скроени и прилягащи на тялото. Един от лесните начини да изглеждате стилно, без да харчите много, е да поддържате..

публикувано на 10.02.25 в 14:00

"Неделник" от 9 февруари 2025 година

Да се повеселим с "Неделник"! Скулпторът Александър Пройнов откри в Монтана изложба наречена „Българи - аз съм част от вас". Тя е финал на цикъла, който творецът започнал преди 27 години.  В месеца на виното и любовта, между двете дати на лозарския празник Трифон Зарезан , ви срещаме с един доказан майстор на ракия от Враца ...

публикувано на 09.02.25 в 14:24