Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Георги Рачев: Колкото по-топла е атмосферата, толкова по-обилни са валежите

Проф. Георги Рачев
Снимка: Ани Петрова

Климатът не е постоянно явление. Той е непрекъснато променящо се във времето и пространството природно явление. Ние сме в период на увеличаване на температурите в глобален мащаб. В това отношение България, Балканския полуостров и Европа не правят изключение, заяви климатологът проф. Георги Рачев.

"И оттук всеки си прави изводи, които са му удобни на него. Спекулациите са безкрайно много... Трябва да ви кажа, че само преди няколко десетки години е било много по-топло... Сега природното затопляне е силно припокрито и размито от човешката дейност, която се заключава главно във видоизменяне на химическия състав на приземния слой въздух. Отделяне на колосални количества парникови газове, които пък от своя страна служат като едно одеяло, завило Земята, което пречи на земното излъчване да напуска пределите на земната атмосфера, в резултат на което през последните 100 години температурата на Земята се е увеличила с около градус-градус и нещо. Говоря на цялата Земя", каза проф. Георги Рачев.

Всяка година в света се добиват някъде около 17 милиарда тона фосилни горива- въглища, нефт, природен газ. Тези 17 милиарда тона дават около 37-38 милиарда тона въглероден диоксид. Който се поглъща в дивата природа, разтваря се в океана, складира се в дърветата, има го кръговрата на въглеродния диоксид, но големи количества остават в атмосферата, в резултата на което се повишават температурите. 

"И не толкова въглеродният диоксид, макар че той е много важен фактор, а колкото водната пара. Водната пара, водата във вид на облаци, това са водни капки или на водна пара, която ние не виждаме в атмосферата, е много мощен парников газ. В резултат на затоплянето на атмосферата тя почва да притежава и по-голяма кинетична енергия. Т.е. енергията, това е температурата на въздуха. В резултат на което има основание да се разсъждава в линейна зависимост колкото по-топла атмосферата, толкова по-бързи са процесите, които образуват циклони, антициклони, по-бързо се движи въздухът, повече влага има, по-обилни, по-интензивни и по-широкомащабни са валежите", обясни климатологът.

Цялото интервю с проф. Георги Рачев може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10