Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разчитат ли родните компании на по-възрастни служители?

Според доклад на водеща застрахователна компания, хората над 60 годишна възраст ще спасят трудовия пазар в ЕС

Снимка: Радио Видин

Хората на възраст от 60 до 69 години могат да спасят трудовия пазар на Европейския съюз в условията на задълбочаващата се демографска криза. При развитието на успешни политики за отложено пенсиониране техният дял в общата работна сила може да се увеличи от 9% през 2023 г. до 14,2% през 2040 г. По този начин компаниите в ЕС имат шанс да наваксат до 75% от прогнозния дефицит на работна ръка. това е посочено в актуалния доклад на глобален лидер в застраховането на търговски кредити. Изследването бе оповестено в навечерието на Международния ден на възрастовото многообразие в края на септември. Според статистиката с увеличената пенсионна възраст в България нивото на ангажираност на хората над 60 години на трудовия пазар е по-високо от средното за Европейския съюз. Докога ще трябва да работят хората в пенсионна възраст у нас и разчитат ли на тях компаниите? Разговаряхме с експерта по комуникации към застрахователната компания, автор на доклада - Цвета Димитрова

"През 2023 година над 60% хората на възраст между 60 и 64 години у нас продължават да работят, което ни отрежда 11-то място от 27 държави-членки. В тази възрастова група най-високо е нивото на ангажираност на трудовия пазар в Швеция - над 73% при средно 53% за ЕС. Най-ниско пък е нивото на ангажираност между 60 и 64 години в Люксембург, където работят едва 23% от хората на тази възраст. У нас е сравнително високо и нивото на работещите на възраст между 64 и 69 години, като близо 1/5 от тях продължават да се трудят."

Разчитат ли на възрастни работници и служители родните компании в условията на задълбочаваща се демографска криза? Потърсихме за коментар Haдя Bacилeвa, пpeдceдaтeл нa Бългapcĸaтa ĸoнфeдepaция по зaeтocттa.

"Абсолютно се говори за застаряване на работещото население и вследствие на това, че има по-малко млади, които навлизат на пазара на труда. Специално за България изнесохме тези данни, че на всеки 100 излизащи влизат 61 човека, от което става ясно, че 40 души вече са дефицит. Това е не само в България, но у нас то е много по-силно изразено. В Европа с незастаряващо население има само две държави и това са Ирландия, и Турция. Всички останали са със застаряващо население и тези държави много отдавна са взели мерки, след като са се насочили към засилен внос на работници от трети страни."

Къде се къса нишката при професионалната подготовка на младите кадри и защо те продължават да се насочват предимно към ИТ сектора?

"Компютърната специалност е много интересна и може би има някаква перспектива, но да не забравяме, че от две-три години тя е в сравнителен спад в България, дори и последното проучване, което направихме за нагласите на работодателите показва 19%, а за сравнение при предишното проучване 24% от работодателите са казали, че ще назначават ИТ специалисти. Това означава, че в този сектор намалява търсенето на хора. Чисто регионално има специфики, да не говорим, че има и различна наличност на възрастни хора по региони и те имат различна готовност за това какво могат да работят." - допълни още Haдя Bacилeвa, пpeдceдaтeл нa Бългapcĸaтa ĸoнфeдepaция по зaeтocттa.

Потърсихме работодатели от Северозападна България. Разговаряхме с Диана Върганова, бивш управител на дружество за електронни изделия във Враца, която има дългогодишен опит в подбора и назначаването на кадри за това производство.

"В нашата фирма работеха доста хора, които са на пенсионна възраст и общо взето те вършеха основната дейност, защото те са доста по-отговорни от младите хора. Аз отдавна защитавам тази теза, че хората, които са на пенсионна възраст трябва да им се даде този шанс, защото те наистина могат, за разлика от младите, които искат пари, но не могат."

Продължава сагата с минималната работна заплата, като през последните дни в ожесточен спор влязоха синдикати, работодатели и управляващи. Как евентуалното повишение на най-малкото трудово възнаграждение у нас от началото на следващата година ще се отрази върху дейността на предприемачите? 

"Аз просто се чудя как може тия хора да са толкова недалновидни. Ясно е, че много от инвеститорите дойдоха в България именно заради сравнително ниската ставка. За какво да стоят в момента в България? ... Знаете ли колко производства отидоха в съседни държави, например в Сърбия нищо, че не са в Европейския съюз. Тия хора поддържат някакво ниво на образованието, каквото беше някога и в България." - уточни Диана Върганова, бивш управител на дружество за електронни изделия във Враца.

Попитахме видинчани защо младите хора трудно все по-трудно намират успешна професионална реализация:

"Най-вече за това, че се подценяват и им е ниско възнаграждението. За да се подготвят добре, един работодател, взимайки го на работа може да прецени къде куцат нещата и да започне да го обучава. Защо, отивайки в чужбина българите работят? ... Според мен един работник може да се реализира и със средно образование, стига да има умения ... Младите са свикнали на много пари и не са като нас. Има професии, които изчезват вече, например стругари, заварчици. Строители има, но и те май са без професия, те са обикновени хора, които няма къде да работят и работят в строителството."

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ани Арутюнян: Желая на всички видинчани повече мъдрост, обич и добрина

Като трудна и интересна определи 2024 година областният управител на Видин Ани Арутюнян: "Имахме наистина много трудна година и в международен, и в национален план. Все още нямаме редовно правителство, което да поеме отговорност за всичко, което се случва и в държавата, и в областите, и в общините. Гледам с надежда към новата година за това,..

публикувано на 24.12.24 в 11:34

Андрей Вълчев: Надежда е думата, с която можем да изпратим 2024 година

Динамична и напрегната бе 2024 година. Такава е равносметката на народния представител от Враца от БСП-Обединена левица Андрей Вълчев: "Динамична, напрегната, с предизвикателства. Надявам се и с нова надежда за нас като общество, за държавата, за всеки един български гражданин. Надежда е думата, с която можем да изпратим 2024 година. Надежда да..

публикувано на 24.12.24 в 11:22

Петър Петров: Изпращаме година на политическо пренареждане

2024-та бе година на пренареждане на политическите реалности. Това коментира за "Посоките на делника" народният представител от Монтана от Политическа партия "Възраждане" Петър Петров : "Най-важното е, че изпращаме година, в която се пренареди политическият спектър. Поредната година от т.нар. очистителен период в българската политика, в който..

публикувано на 24.12.24 в 11:09

Любен Иванов: Ще успеем да постигнем необходимия за България компромис

Дано 2025 година ни донесе стабилно и редовно правителство, за да преодолеем политическата криза. Това каза за "Посоките на делника" народният представител от Видин от Продължаваме промяната - Демократична България Любен Иванов : "Изпращаме поредната година на политическа криза, която се изразяваше в два поредни парламентарни избора и липса на..

публикувано на 24.12.24 в 11:05

Росица Кирова: Надявам се Новата година да ни донесе стабилност

Политическото безвремие силно ограничава развитието на страната през последните години. Това заяви народният представител от ГЕРБ от Видин Росица Кирова . Тя направи равносметка за свършеното и за изпуснатите възможности през изтичащата година: "Ще си плащаме цената на това, което преживяхме през последните три години с липсата на някакъв..

публикувано на 24.12.24 в 11:01

Какви традиции и обичаи спазваме на Бъдни вечер и Рождество Христово

За традициите и подготовката за празниците разказаха Биляна Иванова от Видин и Цеца Христова от видинското село Антимово. Дамите споделиха какви обичаи спазват на Бъдни вечер и Рождество Христово, какви ястия приготвят за празничната трапеза и защо е важно да предават традициите на своите деца. Няма други празници, които са така очаквани от..

публикувано на 23.12.24 в 14:23

Толовица- красиво, спокойно и безлюдно село

Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му.  В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..

публикувано на 20.12.24 в 13:13