Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Психологът Теди Генова: Перфектността е илюзия и ни пречи да живеем пълноценно

| Интервю
Теди Генова
Снимка: Личен архив

Днес в рубриката, в която поставяме психичното здраве на пиедестал, ще обсъдим една тема, която е особено актуална в днешно време. Знаете добре, всички ние ежедневно виждаме в социалните мрежи перфектно заснети снимки, успешни кариери, впечатляващи фитнес резултати и примери за блестящ личен живот.

Този стремеж към перфектност и свръхамбициозността изобщо, са се превърнали в съвременни "нормални" стандарти, особено в този свят, доминиран от социалните мрежи. 

За голяма жалост, тези идеализирани образи се превръщат в еталон за успех и щастие, като създават натиск върху хората да изглеждат и да се държат по определен начин. Социалните медии играят ключова роля за създаването на тези нереалистични стандарти. Всички постовете в Instagram, TikTok или Facebook са идеален пример за това, защото там често се показват само "полирани" моменти от живота -  кадри, избрани след много опити, обработени с филтри.

Това изкривяване на реалността кара много хора да вярват, че успехът и щастието са достижими, само когато се представяш безупречно. Целият този стремеж към перфектност неминуемо оказва влияние на нашето психично здраве, защото когато човек постави безупречността като цел, това често води до чувство на неудовлетвореност и разочарование. 

Тези малки неуспехи започват да се възприемат като лични провали, а това може да те изтощи емоционално и да доведе до депресия, тревожност и синдром на прегаряне, т. нар. "бърнаут", казва психологът Теди Генова:

"Това е един от бичовете на настоящето време. Със сигурност е проблем и аз в своята работа неимоверно го наблюдавам, тъй като работейки с родители и въобще с пълнолетни лица, разгръщайки разговора установявам, че наистина тези амбиции, тези стремежи, тези идеали, тези планове, които имат за себе си и за живота си са изключително пряко повлияни от това, което те виждат като някакво пряко отражение в социалните мрежи. И тук трябва да си зададем много сериозно въпроса дали реално това, което ние виждаме в социалните мрежи е в пълната степен на истината на това, което е истинското отражение."

Родителите имат прекомерни очаквания към детето си да бъде постоянно заето, да участва във всякакви дейности и да се записва на различни курсове и спортове. Разговаряйки с психолога Теди Генова, стана ясно, че това може да доведе до сериозни последици за неговото психично здраве. Макар стремежът към развитие и усъвършенстване да е важен, прекаленото натоварване с дейности от ранна възраст може да лиши детето от естественото и спокойно детство. 

Най-добрият съвет за това как да се справим със свръхамбициозността е намирането на баланс, той е от съществено значение за справяне с нея. Това включва осъзнаването, че не всеки момент трябва да бъде перфектен и че реалността е сложна и често несъвършена. 

Друг начин да се справиш с натиска, създаван от социалните мрежи е да започнеш да се приемаш такъв, какъвто си, с всичките си несъвършенства. 

"Другото, което е не по-малко важно е така, както тренираме тялото си, по същия начин трябва да тренираме и ума си и в този ред на мисли да си даваме сметка, че онази перфектност, която се гони, реално тя е недостижима. Да, ние трябва да се стараем да бъдем по-добра версия на самите нас, но това със сигурност да не излиза от онези измерения, които по-скоро вече отиват към една друга крайност, която е нездравословна за нас." 

Разбрахме, че ключът е в това да намерим баланс. Да си позволим да бъдем автентични и да приемаме несъвършенствата си. Всички имаме своите слабости и точно те ни правят истински.

Ако в социалните мрежи показвахме повече реални и обикновени моменти, може би щяхме да намалим натиска и върху себе си, и върху другите. Защото накрая най-важното е да живеем пълноценно и да се чувстваме добре, дори когато не всичко е съвършено.
По публикацията работи: Соня Валериева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Праужда ще отбележи 170-годишнината на местния храм

Инициатива във връзка с отбелязването на 170 години от построяването на храм "Свето Възнесение Христово" в белоградчишкото село Праужда организира църковното настоятелство на старинната църква. Те са започнали събирането на всякаква информация, свързана с историята на храма, който е обявен за паметник на културата от национално значение. Върху..

публикувано на 17.01.25 в 16:40

3D моделирането: Новото предизвикателство пред един талантлив програмист

Днес ще ви срещнем отново с Иван Димитров . Припомняме, че той е програмист , който преди се занимаваше с приложения и игри. Днес поводът да ви срещнем с него е свързан с 3D моделирането. Tой създава свое пространство в социалните мрежи и го нарича Galactikus  . 3D моделирането е процес, при който се създават триизмерни цифрови..

публикувано на 17.01.25 в 16:30

Да се разходим в "Кварталът на писателите"

В началото на ХХ век България е все още млада и очарователно наивна, затова пък отворена за новото по света и амбицирана да очертае границите на собствената си новопридобита независимост. Едва разчупила оковите на османското владичество, тя тепърва градяла закони и самостоятелност, свиквала със свободата и търсела своите хора, с помощта на които да..

публикувано на 17.01.25 в 16:10

Видински лекар настоява за извинение от "Зони за платено паркиране"

Видинчанин поиска да му бъде поднесено извинение в официално писмо заради неуважително отношение, според него, на екип от Общинско предприятие "Зони за платено паркиране" . Д-р Владимир Кичашки потърси Радио ВИДИН и разказа какъв е случаят.  "Аз съм началник на психиатричното отделение и съм единствен съдебен психиатър тука за областта. Имах..

публикувано на 17.01.25 в 13:18

Врачанският митрополит Григорий за избора на видински владика

Светият Синод определи листата от достоизбираеми епископи - кандидати за предстоящия избор за нов Видински митрополит. В нея фигурират осем епископи: Велички епископ Сионий - игумен на Троянската и Бачковската свети обители; Мелнишки епископ Герасим - главен секретар на Св. Синод; Смоленски епископ Висарион - втори викарий на Пловдивския..

публикувано на 17.01.25 в 11:26

Изложба ще почете художник от Враца

Днес в Малката зала на Художествена галерия "Иван Фунев" към Регионалния исторически музей във Враца ще бъде открита изложба по повод 125 години от рождението на българския художник Пенчо Георгиев , който е родом от града под Околчица. Повече за експозицията и за творбите, които могат да бъдат разгледани разказа уредникът  Христо Божков :..

публикувано на 17.01.25 в 09:10

Нови творби представя художествената галерия в Монтана

Творби, придобити през 2024 година, показва в първата си изложба за новата година Художествена галерия "Кирил Петров" в Монтана . Експозицията представя 19 художници и 37 техни произведения. Сред тях е Николай Пенков , който дълго време е бил уредник и е отговарял за фонда на галерията .  "Тази инициатива за закупуването на картини започна..

публикувано на 16.01.25 в 17:13