Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Психологът Теди Генова: Перфектността е илюзия и ни пречи да живеем пълноценно

| Интервю
Теди Генова
Снимка: Личен архив

Днес в рубриката, в която поставяме психичното здраве на пиедестал, ще обсъдим една тема, която е особено актуална в днешно време. Знаете добре, всички ние ежедневно виждаме в социалните мрежи перфектно заснети снимки, успешни кариери, впечатляващи фитнес резултати и примери за блестящ личен живот.

Този стремеж към перфектност и свръхамбициозността изобщо, са се превърнали в съвременни "нормални" стандарти, особено в този свят, доминиран от социалните мрежи. 

За голяма жалост, тези идеализирани образи се превръщат в еталон за успех и щастие, като създават натиск върху хората да изглеждат и да се държат по определен начин. Социалните медии играят ключова роля за създаването на тези нереалистични стандарти. Всички постовете в Instagram, TikTok или Facebook са идеален пример за това, защото там често се показват само "полирани" моменти от живота -  кадри, избрани след много опити, обработени с филтри.

Това изкривяване на реалността кара много хора да вярват, че успехът и щастието са достижими, само когато се представяш безупречно. Целият този стремеж към перфектност неминуемо оказва влияние на нашето психично здраве, защото когато човек постави безупречността като цел, това често води до чувство на неудовлетвореност и разочарование. 

Тези малки неуспехи започват да се възприемат като лични провали, а това може да те изтощи емоционално и да доведе до депресия, тревожност и синдром на прегаряне, т. нар. "бърнаут", казва психологът Теди Генова:

"Това е един от бичовете на настоящето време. Със сигурност е проблем и аз в своята работа неимоверно го наблюдавам, тъй като работейки с родители и въобще с пълнолетни лица, разгръщайки разговора установявам, че наистина тези амбиции, тези стремежи, тези идеали, тези планове, които имат за себе си и за живота си са изключително пряко повлияни от това, което те виждат като някакво пряко отражение в социалните мрежи. И тук трябва да си зададем много сериозно въпроса дали реално това, което ние виждаме в социалните мрежи е в пълната степен на истината на това, което е истинското отражение."

Родителите имат прекомерни очаквания към детето си да бъде постоянно заето, да участва във всякакви дейности и да се записва на различни курсове и спортове. Разговаряйки с психолога Теди Генова, стана ясно, че това може да доведе до сериозни последици за неговото психично здраве. Макар стремежът към развитие и усъвършенстване да е важен, прекаленото натоварване с дейности от ранна възраст може да лиши детето от естественото и спокойно детство. 

Най-добрият съвет за това как да се справим със свръхамбициозността е намирането на баланс, той е от съществено значение за справяне с нея. Това включва осъзнаването, че не всеки момент трябва да бъде перфектен и че реалността е сложна и често несъвършена. 

Друг начин да се справиш с натиска, създаван от социалните мрежи е да започнеш да се приемаш такъв, какъвто си, с всичките си несъвършенства. 

"Другото, което е не по-малко важно е така, както тренираме тялото си, по същия начин трябва да тренираме и ума си и в този ред на мисли да си даваме сметка, че онази перфектност, която се гони, реално тя е недостижима. Да, ние трябва да се стараем да бъдем по-добра версия на самите нас, но това със сигурност да не излиза от онези измерения, които по-скоро вече отиват към една друга крайност, която е нездравословна за нас." 

Разбрахме, че ключът е в това да намерим баланс. Да си позволим да бъдем автентични и да приемаме несъвършенствата си. Всички имаме своите слабости и точно те ни правят истински.

Ако в социалните мрежи показвахме повече реални и обикновени моменти, може би щяхме да намалим натиска и върху себе си, и върху другите. Защото накрая най-важното е да живеем пълноценно и да се чувстваме добре, дори когато не всичко е съвършено.
По публикацията работи: Соня Валериева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Д-р Олга Папушева: Началото на здравата и красива усмивка започва с първото зъбче и грижата за него

Много често родителите водят детето за първи път на зъболекар едва когато се появи проблем и той е придружен от симптоматика. Тогава детето е уплашено, боли го и става сложно,  каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и поясни, че първата среща на детето със зъболекар трябва да е в периода от появата на първото..

публикувано на 31.03.25 в 17:16
Веселин Маринов

Веселин Маринов стартира турнето си от Видин

Веселин Маринов ще зарадва почитателите на българската музика с концерт тази вечер във Видин. Събитието е част от турнето  "Да се събудиш до мен". Във Видин един от най-обичаните български певци ще изпълни романтични балади и свои вечни хитове. Веселин Маринов гостува в "Цветовете на деня" по Радио ВИДИН. "Аз много обичам Видин, не съм..

публикувано на 31.03.25 в 17:12

Лятното часово време и неговата "тъмна страна"

Днес ще засегнем темата за преминаването към лятно часово време . Идването на пролетта обикновено е свързана с позитивни емоции, защото времето се затопля, всичко разцъфва, денят се увеличава и светът някак си се събужда от зимен сън. Но наред с добрите страни, тя носи и негативни такива. И освен, че нашето тяло трябва да се пренаст рои към..

публикувано на 31.03.25 в 16:12

Враца ще отбележи Международния ден на детската книга

На 2 април отбелязваме Международния ден на детската книга , който е посветен на един от най-важните моменти в живота на всяко дете - откритията, които правим чрез четенето. Отбелязва се от 1967 г. и съвпада с рождения ден на датския писател Ханс Кристиан Андерсен , написал най-популярните приказки на всички времена.  Книгите за деца не..

публикувано на 31.03.25 в 16:00

Без телефони в училище: ОУ "Иван Вазов" във Видин дава пример

Пълна забрана на мобилните телефони в училище  е предложена от Министерството на образованието и науката. Основната цел на тази мярка е да се намали времето, което учениците прекарват пред екраните, и да се ограничат негативните последици от него като нарастваща зависимост, разсеяност, намалена концентрация, социална изолация и повишена..

публикувано на 31.03.25 в 14:00
Паметникът на Жул Паскин във Видин

Навършват се 140 години от рождението на великия художник Жул Паскин

На 31 март се навършват 140 години от рождението на Юлиус Мордекай Пинкас или известен повече с псевдоним като  Жул Паскин - един от най-значимите художници на началото на 20-ти век. Роден във Видин през 1885 година, в семейството на еврейски търговци, Паскин оставя незабравима следа в света на изкуствата със своето експресивно и социално..

публикувано на 31.03.25 в 11:00

В "Музикална зона“: Maywood – дуетът на нежността

  Днес ще си направим едно музикално пътешествие със сестрите Али и Едит де Врис, по-известни като Maywood!  До 1976 двете имат кариера като солистки, пеят и в различни групи, а после решават да се обединят в дует, първоначално под името "LadyPop's", което през 1978 променят на "Maywood". То идва от съчетанието на техните сценични..

публикувано на 31.03.25 в 09:00