Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От Враца до Виена: Пътят на диригента Росен Гергов

| Интервю

В "Прoфесия хоби" ви срещаме с диригента, роден във Враца, Росен ГерговТой е един от най-успешните съвременни български диригенти, с международна кариера и признание. Започва да се занимава с музика още от ранна възраст, като първоначално учи пиано и композиция, а по-късно се насочва към дирижирането.

Завършва Националното музикално училище „Любомир Пипков“ в София, а след това и Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“.Той впечатлява със своя талант и усет към музиката, което му отваря врати към международни изяви. По-нататък продължава своето обучение в Университета за музика и сценични изкуства във Виена, където се усъвършенства под ръководството на видни педагози. Кариерата му го отвежда до дирижиране на различни оркестри и оперни постановки по света. Той е дирижирал оркестри като Симфоничния оркестър на Австрийското радио, Токийския симфоничен оркестър, Националния оркестър на Белгия и много други. 

Отличава се с широк репертоар, включващ както класически произведения, така и съвременна музика. Особено впечатляващо е неговото сътрудничество със Софийската филхармония, както и с други български оркестри, където често гостува. Той допринася за популяризирането на българската музика и култура в международен контекст, като включва произведения на български композитори в своите концерти.

"Най-важното качество в днешно време най-вероятно е комуникацията. Това е номер 1 смятам, защото самият факт, че трябва да се работи с различни хора, какви ли не хора, от какъв ли не произход и всеки човек си има собствен характер, затова човек трябва да намери начин да балансира в някои моменти, да обединява хората в оркестъра, затова комуникацията е може би едно от най-важните качества. Разбира се и музикалността, това са по-стари идеали, аз съм обучен по този начин, защото диригентът трябва да е най-добрият музикант от всички. Трябва да има най-много знания. Но в днешно време тези неща се поизместиха, това забелязвам, по-младата генерация, не са точно с тези идеали обучавани... Бих посъветвал бъдещите диригенти на първо място много работа, талантът е едно нещо, но работа няма как да се получи, наистина много работа, много занимания, много интерес и любов съответно към професията, тъй като, ако няма човек любов към музиката и не иска да се занимава с това, и не иска да продължава, тъй като пътят е много труден."

Росен Гергов е носител на множество награди и отличия, които свидетелстват за неговото майсторство и принос към музикалното изкуство.

Чуйте повече в прикачения файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00

Ученици от Враца се включиха в биомедицински конгрес

Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..

публикувано на 03.12.24 в 13:30

Читалището в Бойчиновци изгражда звукозаписно студио

Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..

публикувано на 03.12.24 в 13:00
Д-р Вилхелм Елисеев

Д-р Вилхелм Елисеев: В реанимацията лекарят винаги е поставен в екстремна ситуация

Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..

публикувано на 03.12.24 в 10:10