Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

МВР ускорява издаването на лични карти заради изборите

Снимка: Любо Андреев

МВР ускорява издаването на нови лични карти на подалите заявления, за да могат да гласуват в неделя. От Областните дирекции на вътрешното ведомство ще съдействат на българските граждани, които не притежават валидни документи за самоличност.


Сектор „Български документи за самоличност“ при ОДМВР ще съдейства на българските граждани, които не притежават валидни документи за самоличност, да упражнят правото си на глас в неделя в деня на предсрочните парламентарни избори. В изпълнение на нормативните разпоредби, на граждани, подали вече заявление за нова лична карта, ще бъде ускорено издаването ѝ или ще бъде издадено удостоверение за изгубен, откраднат, повреден, унищожен документ за самоличност или лична карта с изтекъл срок на валидност. При невъзможност да бъде издадена нова лична карта до края на петъчния работен ден, по искане на гражданите, ще бъде издавано необходимото им удостоверение, с което да гласуват. В деня за размисъл паспортните служби ще работят от 8.30 до 17 часа, а в неделя от 8.30 до 19 часа.


От полицията напомнят, че удостоверения за заявен постоянен и настоящ адрес се издават от общинската администрация. Документът може да послужи само пред секционната избирателна комисия и е валиден за изборния ден – 27 октомври.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Мъж е задържан за опит за палеж във Видин

28-годишен, криминално проявен жител на областния град, е задържан за опит за палеж , съобщават от полицията във Видин. На 12 август към 8.30 часа той е опитал да запали имущество със значителна стойност – частен имот в кв. „Нов път“. Пристигналите на адреса полицаи задържали мъжа, който държал запалка и бутилка с жълтеникава течност с характерен..

публикувано на 13.08.25 в 10:29

Два пожара в Монтанско унищожиха имущество

Екипи на пожарната в Берковица и Монтана реагираха на два пожара в областта, при които няма пострадали. След с. Бързия на прохода „Петрохан“ изгоря лек автомобил, като предполагаемата причина е късо съединение. Колата е напълно унищожена. В с. Портитовци пламъци обхванаха пристройка с навес, унищожавайки 40 кв.м покривна конструкция, мебели,..

публикувано на 13.08.25 в 09:53

Предстои ремонт на пътя към село Периловец

Започна подготовката за асфалтиране на 13-километровия участък до село  Периловец , община Бойница, съобщи за Радио Видин Галина Вакарицова, кметски наместник на населеното място: „Изпратен е багер да подготви и изчисти пътя, да се разшири и да се подготви за асфалтиране. От фирмата са съобщили, че асфалтирането ще започне края на август,..

публикувано на 13.08.25 в 09:45

Над 450 са нарушенията на пътя за седмица в област Монтана

Полицаи засякоха шофьор да кара със 133 километра в населено място. Общо 459 нарушения са установени при специализирана полицейска операция миналата седмица на територията на общините Монтана и Лом. Провинилият се шофьор е засечен от камера на пътна полиция в монтанското село Благово. При ограничение от 50 км/час колата е преминала по улицата със..

публикувано на 13.08.25 в 09:37

Утвърдиха поднормативните паралелки в училището в Грамада

Общинските съветници в Грамада се събраха на редовно заседание  по  12  точки. Съветниците гласуваха предложение на Милчо Башев, кмет на Община Грамада относно приемане на решение за изменение на Решение от 2022 година в частта по т. 1, за изпълнение на социалната услуга "Топъл обяд" по Програма за храни и основно материално подпомагане 2021 -..

публикувано на 13.08.25 в 08:45

Врачанският онкологичен център обяви свободна позиция за счетоводител

Комплексният онкологичен център във Враца си търси счетоводител, това личи от обява на единственото в Северозападна България лечебно заведение за онкологични заболявания.  Кандидатите трябва да са висшисти, да притежават висше икономическо образование и минимум 5 години професионален опит (стажът в сферата на здравеопазването е предимство). Търсят се..

публикувано на 13.08.25 в 07:53

Почти 120 нарушения установиха за месец от Инспекцията по труда във Враца

През юли инспекторите по труда от Дирекция "Инспекция по труда" във Враца са извършили 44 проверки в сектор "Ресторантьорство и хотелиерство". Установени са 119 нарушения на трудовото законодателство, от които 51 по осигуряването на здравословни и безопасни условия на труд и 68 по осъществяването на трудовите правоотношения.  В сектора са съставени 26..

публикувано на 13.08.25 в 07:48