Ниска е избирателната активност през първите 4 часа на изборния ден за 51-о Народно събрание. По данни на РИК – Враца, в областта са упражнили правото си на вот едва 14 на сто от имащите такова право, което в абсолютни стойности се равнява на 20 943 гласа.
В сравнение с изборите на 9 юни обаче, има ръст от 3 пункта, тъй като към 11 часа през лятото са били гласували едва 11 на сто от избирателите.
Най-активни пред урните са в община Борован – 22.76%, следвани от Криводол с 19.92 на сто, Бяла Слатина - 18.62 процента и Хайредин с 18.47 на сто.
Очаквано най-ниска е избирателната активност във Враца, където правото си на глас са използвали6 831 души, което се равнява на 10.76 процента от имащите право да гласуват 63 512 души от града и селата от общината.
Основният проблем в изборния ден е машинният вот. От началото на гласуването дефекти са дали 18 машини, като в 5 секции гласуването е преминало изцяло на бюлетини, подавани ръчно. 13 от апаратите са оправени и отново са в употреба.
Има и няколко сигнала за изборни нарушения. По най-сериозните от тях в козлодуйските села Гложене и Бутан, както и в Белослатинско вече работи прокуратурата.
В Берковица отбелязаха Седмицата на гората на тържествено честване пред Държавното горско стопанство. Видинският митрополит Пахомий отслужи водосвет. Министерството на образованието предлага математическите гимназии да бъдат преобразувани в специализирани училища. Образователният министър Красимир Вълчев обясни, че с новия статут..
24-часов маратон "Скорост" за контрол на скоростните режими ще се проведе в рамките на 9 април в цялата страна, започвайки в 00 часа и завършвайки в 23:59. На територията на Видин точките за контрол ще бъдат съобразени по време и място с интензивността на движението и наличието на предпоставки за управление на МПС с превишена скорост, съобщи главен..
Народно читалище “Просвета 1925 - Мездра” организира концерт на Група за стари градски песни “Мездрея” и приятели “С “Мездрея” под звездите - с чаша вино и любов в очите”. Събитието е посветено на 100-годишнината от създаването на читалището и е първият от поредица концерти, с които колективите му ще отбележат този юбилей. Специален..
В Берковица отбелязаха Седмицата на гората на тържествено честване пред Държавното горско стопанство. Празникът започна с изпълнения на Младежки духов оркестър при НЧ "Иван Вазов 1872". Видинският митрополит Пахомий отслужи водосвет и обърна внимание на ползите от гората: "За всичко онова, което има да се случва за в бъдеще отговорни сме ние..
С над 2 милиона кубика се покачи нивото на питейния язовир "Среченска бара" за последните 10 дни. За същия период над 34 милиона са влезли в язовир „Огоста" край Монтана. Язовирите и реките в област Монтана покачват нивата си. Падналите валежи през последните две седмици допринесоха за положителната тенденция. За дни се изляха сумарно над 50 литра..
Детска градина "Акад. Стефан Младенов" във видинското село Ново село ще отбележи Цветница с богата програма . Малките възпитаници на детското заведение, заедно със своите учители, ще пресъздадат традиционни обичаи, свързани с празника. Програмата включва още песни, танци и стихотворения, които ще бъдат представени от децата, обясни за Радио..
Дарителска кутия в помощ на Националната гимназия за приложни изкуства „Тревненска школа“ поставиха днес във видинското ОУ "Иван Вазов ". Пожар унищожи голяма част от покрива на учебното заведение в Трявна преди дни. Директорът на видинското училище Пролетка Цветкова заяви, че дарителството не им е чуждо: "Смятаме, че преди всичко трябва да бъдем..