Семейство от Полша избра дома си във видинското село Коста Перчово, което е с по-малко от 40 жители. Радват се на природата и спокойствието, а животът им не се различава от този на местните хора.
Моника и Томек Тоха са от Староград Гдански, Северна Полша. Напускат родния си град, за да работят в Англия и се установяват в Саутхемптън.
"Първо решихме с мъжа ми да тръгнем от Полша за Англия за парички, за работа и там се разболях аз. Мъжът ми работеше с колега, българин. Каза: "Защо не дойдеш в България? Тук е красиво, хубаво." Показа ни сайта. Погледнахме в интернет. Видяхме, че къщите са евтини, природата е хубава. Преглеждахме, преглеждахме, мислихме няколко месеца, решихме и купихме", обяснява Моника.
Когато пристигнали, не познавали никого в България и не разбирали и дума от езика ни.
"Когато дойдохме, беше през нощта, беше 10 часа. Помислих си, купили сме къща в гората, тук вълците ще ни нападнат."
Моника останала в селото преди осем години, а след това посрещнала в България и семейството си.
"Първо дойдох аз, а след три години и мъжа ми. Понеже синът ми трябваше да завърши в Англия висше образование и за да не е сам там, се разделихме – аз с дъщеря ни тук, в България, а мъжът и синът в Англия."
Томек работи в строителството. Ремонтира покриви на къщи. Не се оплаква от работа, но като чужденец, у нас среща и проблеми. Опитва се да разкрие своя банкова сметка, но се оказва, че това за него е изпитание, с което все още не се е справил. Семейството приема неволите с усмивка и казва, че това е само един малък минус. За други премеждия двамата не се сещат.
На български разказва предимно Моника. Учила е езика заедно с дъщеря си, която е в училища и от разговорите с хората. Вече може и да пише, но в началото думите я обърквали.
"Има думи, които са също като при нас, само че означават обратното. Примерно при вас „запомни“ означава, че нещо трябва да знаеш, а при нас означава да забравиш."
Кухнята у нас също е различна, но с нея бързо свикнали. Някои от продуктите, които слагат на трапезата са отгледали сами в градината.
"Това е натурален вкус. Откакто променихме начина на хранене, се чувстваме по-добре. Кухнята много ми хареса", обяснява Моника, която вече е майстор на домашната баница.
Харесва им, че хората в селото са задружни и знаят, че винаги могат да разчитат на подкрепа. Казват, че няма да заменят дома си във видинското село. Разбира българите, които напускат страната ни, но очакванията им са, че те ще се върнат.
Макар и да живеят в България, не разбират политиката у нас. Нямат българско гражданство и на парламентарни избори, както и на местните не гласуват. Въпреки това, приемат, че след като са в страната ни, ще спазват нашите традиции. Опознават обичаите ни и отбелязват празниците заедно с местите хора.
Звездни солисти и вълнуващи заглавия от репертоара на Русенската опера са включени в програмата на фестивала "Опера на върховете" в Белоградчик. Тази година е 10-тото издание на музикалното събитие. Първият спектакъл е "Зоро" - мюзикъл с участието на актьора Владимир Зомбори . Сюжетът оживява чрез вълнуващата музика на Gipsy Kings,..
Днес отбелязваме Международния ден на за грижата за себе си. Денят се отбелязва от 2011 г. по инициатива на Международната фондация на грижата за себе си, за да се подчертае значението на дейностите, които човек полага за поддържане на добро здраве, профилактика на болестите, добра хигиена, правилно хранене. Но в забързаното ни ежедневие,..
Жители на Крушовица възстановиха с доброволен труд една от чешмите в селото. Тя се намира в местността "Пчелина" и е една от най-предпочитаните не само от местните, но от хора от близки населени места заради студената изворна вода. Чешмата е една от най-старите в селото и благодарение на доброволците по нея ще продължи да тече вода още дълги години,..
Видеоклипове, заснети с дрон, показват различните етапи, през които преминава строителството на важните пътни инфраструктурни проекти в Северозапада. Видеата показват в детайли съоръженията и дейностите, които се извършват на строящите се пътни отсечки, част от скоростния път Видин-Ботевград. Клиповете са с дълготрайност от около 30 минути и..
Най-голямата гребна туристическа регата в света - ТИД, стартира на 29 юни за 68-ми път от изворите на Дунав в Германия, за да премине покрай бреговете на 9 държави и да достигне в началото на септември до делтата на реката. Заради ниското ниво, стартът ѝ закъснял със седмица. Въпреки това интерес не липсвал. 120 участници тръгнали от първия участък на..
Продължаваме пътуването в импресионизма с още от симфоничните произведения на Клод Дебюси – части от " Образи" . Както казва френският писател Анатол Франс: "Ние направихме не малко за развитието на изкуството и изучаването на природата, и доколкото беше по силите ни, се доближихме до истината. Бяхме честни и искрени поети. Струва ми се, имахме..
Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии". Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..