Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За дългогодишната си дарителска дейност ще бъде удостоен със званието "Почетен гражданин на град Видин и общината"

Румен Манов- Дарителят на Видин


Навръх Димитровден събеседник в "Калейдоскоп" е д-р Румен Манов. Това не е случайно- той е активен дарител на "Държавен архив" - Видин през последните 15 години, за тази му дейност ще бъде удостоен със званието "Почетен гражданин на град Видин и общината"

Румен Манов е роден през 1964 година в Кюстендил, но свързва професионалния си път с Видин. 

От малък има интерес към историята и археологията. Предполага, че този негов интерес е провокиран от прапрадядо му и прабаба му, от техните спомени и разкази за отминали времена, свързани с битки, войни, преселения, исторически събития.  Баща му също има отношение към  историята. Румен Манов завършва специалност "История" във ВТУ "Свети Свети Кирил и Методий". 

"Винаги моята духовна най-постоянна обич и любов са били историята и археологията. Не знам откъде се е породила... Уча история заради самата наука, която трябва да се разбира, не само да се чете, защото историята е наука за живота. Обичам да рисувам, то е другата моя споделена любов. Защото "по картините ще ги познаеш". Гледайки дадена картина, човек се успокоява, пренася се в друго време и му става по-спокойно и по-уютно на душата. Всичко това събрано в едно - изкуство, култура, история, му казват Памет българска..."

В продължение на повече от 15 години събира, издирва, откупува и дарява ценни архивни документи, снимки, вещи на ДА - Видин. Казва, че това се случва по незнайни неведоми пътища, но се случва. Над 90 са даренията, които са направени от него на видинския архив. Даренията, които той прави на много музеи и архиви в различни градове на България, са много и са ценни с това, че попълват пъзела от историята на дадено населено място. Споделя, че обича да дарява и то на хора, които знаят ценността на дарените вещи и архиви. С течение на времето придобива усет по отношение на вещите и старинните документи. 

Днес Румен Манов притежава галерия "Нерон"  - антиквариат, изложбена зала и галерия, занимава се със старо и съвременно българско изобразително изкуство. Има интерес и към домашни икони. Затова е направил каталог към изложбата от икони в криптата на "Св. Александър Невски" наречен  "Небесни закрилници на дома". Над 60 икони подарява на криптата, за да си останат у дома и да могат да бъдат представени пред българска публика.


Румен Манов е почитан и уважаван дарител на ДА Видин, от 2009 година досега е предал на архива ни 88 архивни единици, като сред тях е най-старият и особено ценен документ в архива - план на Видин от 1730 година, оригинал, ръчно колориран. 

Последните ценни документи са свързани със спомена от наводнението от месец март 1942 година. 50 снимки, запечатали изгледи от наводнения Видин и всички те са съвсем различни от досега познатите  ни. 

На 18 юни тази година Държавен архив - Видин направи изложба "Дарено от д-р Румен Манов". В изложбата са показани част от най-ценните архивни свидетелства, сред които:
- план на Видин от 1730 г. (най-старият документ във Видинския архив, обявен за особено ценен); 
- тефтер с бележки от пътуване на Николо Джонович от Видин до Света гора и Божи гроб (1844-1845 г.); 
- две снимки и литография на Видинския митрополит и пръв Български Екзарх Антим І от 1872 г. (до момента на даряването им архивът не разполагаше с оригинални снимки на екзарха); 
- албуми и снимки за историята на Трети пехотен Бдински полк и Шеста Бдинска дивизия; 
- биографични и служебни документи на полковник Иван Недков Капитански от Трети пехотен Бдински полк, геройски загинал през Първата световна война;
- картини с пейзажи от града на художниците Тихомир Коджаманов и Дора Кънчева; 
- снимки от наводненията на Видин през 1932 г. и 1942 г. и др. 

ИСТОРИЯТА 
"Винаги историята е една, една. Много рядко има реми, винаги има страна потърпевш и страна победител, доволни и недоволни..." 

ВИДИН И ДАРИТЕЛСТВОТО
"Видин някак си не знам как се получи. Бях ходил във Видин през студентските си години... Преди много години една позната каза, че има изхвърлен архив във вторични суровини на някакъв човек, който според нея бил историк. Архивът беше на Васил Атанасов. Имаше доста интересна кореспонденция, включваше неща, свързани с паметника на Никола Кожухаров, разчетите колко бронз, метал, желязо са били необходими... Чисто интуитивно това ми говореше, че това е част от историята на град Видин, която би било добре да бъде запазена. И чаках удобен момент. Години наред го пазех този архив, но нямах път към Видин. Докато животът ме срещна със Светлана Кръстева, и няма да забравя как й светеха очите при вида на архива. Аз много уважавам това чувство на обич към работата, която вършиш, защото ти не вършиш работа, а се занимаваш със своето хоби и използваш цялата си енергия и фантазия да го свършиш по-качествено. И аз изпитах удовлетворение от цялата си кореспонденция със Светлана Кръстева...

Всичко каквото събирах за Видин, го слагах настрани... Попълваш по-празни места от пъзела на историята на даден град, някак си усещаш се като полезен човек. Това е страхотно удовлетворение, то не може да се материализира, то е нещо повече. И така се оказа, че са минали повече от 15 години... 

С течение на времето в мен назря една друга идея, която се превърна в действие  - хубаво, тези неща се спасяват, реставрират, но ги виждам само аз, по-добре е, когато тези неща са споделени. И се е случвало, когато седя в музея или криптата, където обичам да ходя, и си гледам някакво мое дарение. И ми се е случвало да наблюдавам ситуация - родители, дядо с внуче, и детето гледа нещото и дядото обяснява. И това детето го вижда и го знае, и го помни. Ако то беше вкъщи, в албум или чекмедже, нямаше кой да го види освен мене... За мен си остава споменът за това, че съм го намерил, запазил и предал. 

Като че ли имаш друг паралелен живот, който не те извежда от реалността, а те успокоява и зарежда, и те кара отново и отново да преодоляваш, да се бориш, защото виждаш, че в момента доста неща се преекспонират..."

Повече - в прикачения звуков файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Институции докладваха за дейността по безопасност на движение по пътищата във Видинско

Информация за пътно-транспортния травматизъм за първото тримесечие на годината и предприетите и планираните мерки за подобряване на безопасността на движението по пътищата бяха представени на заседание на Областната комисия за безопасност на движението по пътищата, председателствано от заместник-областния управител на Видин Ирена Николова...

публикувано на 09.04.25 в 15:16

Комитет се бори Въстанието в Северозапада да заеме мястото си в историята

Въстанието в Северозападна България , известно също като Видинско или Белоградчишко, да присъства по-сериозно в учебниците по история на българските ученици. Това настояват от Комитет "1850 лето", възстановен от жителите на Белоградчик във връзка с честването на 175 години от въстанието. Макар че е най-масовото, за него все още се знае малко,..

публикувано на 09.04.25 в 14:00

Видинското читалище "Цвят" просвещава повече от век и половина

Първата просветно-културна организация във Видин - Народно читалище "Цвят" , ще отбележи 155 години от своето основаване. Богатата му история започва няколко години по-рано, но до официалното му основаване се стига през 1870-та. Началото е поставено на големия християнски празник Благовещение, който тогава съвпаднал с Цветница. Основателите решили да..

публикувано на 09.04.25 в 13:00

"12 разгневени мъже" с премиера във Врачанския театър

Врачанският театър ще представи поредното си ново заглавие в репертоара. На 9 и 10 април в камерната зала ще се изиграят премиерните спектакли на „12 разгневени мъже" от Реджиналд Роуз, чийто режисьор е Петринел Гочев. В спектакъла, както показва заглавието, участват 12 мъже, но и две жени. Каква е тяхната роля разказва режисьорът Петринел Гочев..

публикувано на 09.04.25 в 09:53

Реплика на средновековен таран е възстановена в "Баба Вида"

Възстановиха средновековния таран в крепостта „Баба Вида“ във Видин. Древното стенобойно оръжие е останало от снимките на някои от многото исторически филми, снимани в крепостта, но с течение на годините е започнало да се руши. С помощта на майстора дърводелец Венелин Йорданов вече е възстановено.  Тараните са мощни машини за разбиване на..

публикувано на 08.04.25 в 16:55

Ромски младежи от Видин - пример за успешна реализация

В Международния ден на ромите, 8 април, успяхме да съберем четирима приятели от квартал "Нов път" във Видин. Те са успешни млади хора, които се реализират в различни области на живота, но неизменно с тях вървят музиката и артистичността. Приятелството им става по-силно, защото създават своя музикална група - "Northwest 3700" . В нея всеки..

публикувано на 08.04.25 в 15:25
Ясмина Витанова

Видинска ученичка получи награда за най-добра бизнес идея

Дванайсетокласничката Ясмина Витанова, която учи специалност "Търговия" в ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин се класира на трето място в Националното състезание по предприемачество "Най-добра бизнес идея". Съревнованието на тема "Устойчиво развитие на селския туризъм" се проведе в град Кюстендил.  Проектът на Ясмина и нейния екип показва..

публикувано на 08.04.25 в 14:20