Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ветеринарите във Видин с мерки против чума и шарка по дребните преживни животни

Снимка: Радио Видин


В края на лятото в Румъния бяха регистрирани огнища на чума по дребните преживни животни, а в Гърция са установени огнища на шарка, в близост до границата с България. Зараза имаше и в няколко села от Южна България, заради което в няколко области у нас са въведени редица забрани. 

Разположението на област Видин е стратегическо, а предвид факта, че сме и външна граница, се налага да вземем превантивни мерки. В "Земята, която ни храни" събеседник е д-р Валери Велков, началник на отдел "Здравеопазване на животните" в Областна дирекция по безопасност на храните във Видин, за да разберем каква е епизоотичната обстановка и какви са симптомите на заболяванията:

"Двете заболявания- чумата по дребните преживни и шарката по козите и овцете, са проблем, който възникна в последните няколко месеца. Първо започна с чумата в Румъния, след това и шарката в Гърция. Това даде възможност на нашите структури да се организират по начин, който да не позволи навлизането на тези две заболявания. Те не са опасни за хората, но като цяло нанасят много тежки поражения в икономическия аспект на търговията и рестрикциите, които търпим по отношение на движението на животни и хранителните продукти, произведени от дребни преживни..." 

Треска и депресия, афти, напукани муцуна и ноздри, кашлица, изриви по тялото- това са част от симптомите при двете вирусни заболявания -чума и шарка по дребните преживни животни. Огнища на заболяванията бяха регистрирани в Румъния и Гърция. Огнища на шарка са установени и в няколко погранични села у нас, затова и се предприемат мерки за предотвратяване на заболяването. Работи се и съвместно със сръбските ветеринари, казва д-р Валери Велков:

"Мерките ги предприехме още през месец август по заповедта на изп. директор на БАБХ, с клинични прегледи на животните във фермите, на регистрираните животновъдни обекти. За област Видин сме разширили периметъра на действие и към лични стопанства, които са регистрирани. При извършване на клиничните прегледи уведомяваме стопаните и ги запознаваме с признаците на заболяването..."

156 клинични прегледа са извършени в област Видин. Ветеринарите са влезли в 68 регистрирани ферми и 598 лични стопанства. 

"Поголовието на дребни преживни животни, което ние обслужваме, е около 8580 броя... Област Видин не е от големите животновъдни области, но географското разположение на областта- шест от общините са на границата със Сърбия и Румъния,  ни дава основание да засилим вниманието си и да конкретизираме нашите мерки, които да бъдат разяснени точно на собствениците на животни, за да може да имаме бързи и адекватни действия. Имаме готовност с дезинфекционна техника, материали, екипи и подготвени хора, които могат да вземат проби при съмнение и възможно най-бързо да ги транспортират до лабораторията за потвърждаване или отпадане на диагнозата. Дезинфекция се извършва на трите гранични пункта... " 

Листовки със съвети са раздадени на видинските животновъди, за да са информирани какво представляват заболяванията чума и шарка по дребните преживни животни. Съветите към животновъдите са да се избягва контакт на животни от различни стада по време на паша, безпричинно посещение на други ферми, размяна на животни, инструменти и превозни средства, трябва да се ползват лични предпазни облекла, да имат и карантинни помещения, в които да изолират болното животно, докато дойде ветеринарен лекар. Заболяванията не са опасни за хората, но нанасят икономическа вреда на животновъдите, затова и се предприемат мерки за неразпространение. Със сръбските ветеринари е проведено и съвместно обучение как да действат в случай на възникване на зараза. На този етап заболяванията не са лечими, няма и ваксина, затова и мерките са важни:

"Най-важна е превенцията и информираността, защото бързата реакция, вземането на проби, диагностицирането на заболяването ни позволява да изпълним в максимум заложените мерки. Имаме национален и регионален план за борба, имаме експертни групи и обучен персонал, който може възможно най-бързо да реагира..." , допълни д-р Валери Велков. 

Чуйте повече в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00

Ученици от Враца се включиха в биомедицински конгрес

Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..

публикувано на 03.12.24 в 13:30

Читалището в Бойчиновци изгражда звукозаписно студио

Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..

публикувано на 03.12.24 в 13:00
Д-р Вилхелм Елисеев

Д-р Вилхелм Елисеев: В реанимацията лекарят винаги е поставен в екстремна ситуация

Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..

публикувано на 03.12.24 в 10:10