Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

МИГ-Лом в помощ на земеделците от региона

5
Снимка: Радио Видин



В "Земята, която ни храни" ще се срещнем с двама производители от община Лом, които в известна степен са подобрили производството си с помощта на Местна инициативна група-Лом. 

Николай Здравков е от ломското село Ковачица. На 35 години е, а от 2008 година, веднага след завършването на средното си образование, поема в свои ръце семейния бизнес като земеделски производител. 

"Обработвам земя в землището на Ковачица, Станево- към днешна дата около 3000 декара. Когато започнах, бяха около 250, като повечето беше собствена, наследствена земя. Сега повечето е под аренда..."

Произвежда основните зърнени култури, постепенно се снабдява и с модерна земеделска техника. Както навсякъде, така и в неговото стопанство сушата е оказала влияние върху добивите, затова според младия човек трябва да се мисли за възстановяване на напояването- така, както е било някога:

"Сушата ни засегна и нас, имаше малко валежи. Пшеницата успя да се развие, да изхрани зърното, но слънчогледа и царевицата- добивите са наполовина. Основният проблем е, че не се напоява... Сега всичко е разрушено и съсипано..."

Според Николай субсидиите помагат за покриване на текущи нужди:

"Дали ще бъдат част от рента, дали ще бъдат семена, препарати- кой както ги разпредели... но трябва да се мисли в посока напояване, а не толкова за машини и за други технологии... Старая се да разпределя културите, разделям ги на три, на четири, за да намаля риска... Слънчогледа е с ниски добиви, качеството също е по-ниско, семката няма масленост- сушата си оказа влияние... Трябва да се мисли за напояване- това е бъдещето..."

На този етап работи с колегата си и нямат нужда от други работници. Закупил е по проект трактор, другата техника е втора употреба, закупена със заеми... С помощта на Местна инициативна група- Лом е закупил роторна косачка, сеносъбирач и приспособление за царевица.

Николай все още има хъс да работи, въпреки ясното съзнание, че земеделието е завод на открито и никога не се знае дали това, което си засадил, ще поникне и ще върне вложените разходи... Как се справя с реализацията на зърното, какво смята за цените, дали ще има редукция на рентите- чуйте в звуковия файл. 

Ивайло Сибинов е от Лом, заложил е на черупчестите плодове. Това не е случайно- преди 15 години се завръща от Гърция, където е работил във фабрика за преработка на бадеми. Влага печалбата си в изграждането на градина, в която засажда лешници и бадеми. Опитът му показва, че нашият климат не е подходящ за българските сортове заради късните слани, затова залага на гръцки сортове, които виреят добре. Градините са в кв. Младеново на град Лом. Изградил е капково напояване за всяко едно дръвче, прибира реколтата с комбайн, и казва, че грижите за насажденията са почти целогодишни.

"Почти през цялата година, постоянно си има грижи. Зимата- резитбите, пръсканията, през летните месеци поливанията... С капково напояване, на всяко дърво минава маркуч... Събирам продукцията с комбайн, без техника не става. На ръка е просто кошмарно... В добра година от лешниците се изкарват около 350 кг от декар... Това са 90 декара, значи - 27-20 тона на година, но в хубава година. Проблема е, че няма с кого да се консултираш- няма агрономи, няма лаборатория, която да ти направи изследвания нито за гъбни заболявания, нито за бактериални заболявания, за нищо. И сме на принципа проба-грешка... Отделно от това, ЕС спира всички ефикасни препарати, забраняват ги и ти си с вързани ръце. А биоземеделие на практика в България не може да се случи... Не се получава, нищо не вирее без препарати. Съсипахме природата самички... "

Казва, че рядко го проверяват, защото към момента производството му не е обвързано с фонд "Земеделие", но пък има горчив опит с некомпетентни проверки, когато е имал проект по "Млад фермер".

С помощта на местната инициативна група е спечелил проект по Програма за развитие на селските райони за закупуване на прикачна пръскачка, с която да провежда растителната защита. Така се очаква производителността в стопанството му се увеличи. 


В стопанството си дава работа на двама души, но работи предимно със семейството си. Наемал е и затворници- поради липса на други желаещи. Според него тази година продукцията е компрометирана, и най-вероятно ще се използва за преработка. Иначе има собствена линия за първична обработка на ядки. Не смята да инвестира в преработка на ядките, защото не е убеден, че ще има кой да продължи бизнеса му...
По публикацията работи: Йорданка Герасимова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Иво Вълов, председател на Клуб по спортен риболов

Иво Вълов: Риболовът е наука, която обединява всички останали в едно

По повод днешния Световен ден на риболова в студиото на Радио ВИДИН гостува Иво Вълов, председател на Клуба по спортен риболов "Дунав-Видин". За него риболовът е много повече от хоби. Още от дете има влечение към въдицата. От 15-16-годишен започва да се занимава по-сериозно с риболов. Често от клуба организират различни инициативи за деца...

публикувано на 21.11.24 в 16:11

Жители на Мездра искат достъп до имотите си. АПИ казва, че имат

Жители на Мездра настояват да се осигури достъп до два квартала и вилна зона при модернизацията на международния път Е-79 в района. Иван Георгиев е сред засегнатите граждани. По думите му стигането до имотите е затруднено заради изграждането на нов пътен възел в землището на Мездра и село Крета, който ще обслужва изграждащия се скоростен път..

публикувано на 21.11.24 в 13:00

"Кауза Северозапад" търси решения за проблемите на региона

Как едно гражданско сдружение може да помогне за съживяването на Северозапада? За мисията на „Кауза Северозапад“ говорим с Теменужка Цветкова и Боян Аврамов от неправителствената организация. Сдружението е учредено през август. Екипът е от експерти и професионалисти в различни области, каза председателят Теменужка Цветкова. Наскоро..

публикувано на 21.11.24 в 10:20

Вокална група "Пъстрeнец Jr." в Монтана отбелязва "пълнолетие" с концерт

Осемнайсет години от създаването на Вокална група "Пъстренец Jr." към Младежкия дом в Монтана се навършват днес, 21 ноември, в Деня на християнското семейство.  Подбраната програма е пъстра и включва изпълнения от най-малките певци, които са 7-8-годишни, през утвърдени солисти, печелили награди от престижни конкурси, до гост-изпълнители –..

публикувано на 21.11.24 в 10:00

В "Музикална зона" на 21 ноември 2024 слушаме Куинси Джоунс – 3 част

През 1981 г. излиза албумът "The Dude" с участието на редица студийни музиканти. Номиниран е за 12 награди "Грами", спечелвайки три. Наистина Куинси Джоунс може да бъде наречен "обединител" сред музикантите и нациите, както казва за него Джо Байдън, визирайки супергрупата USA for Africa, която с протекцията на Джоунс създава благотворителния сингъл..

публикувано на 21.11.24 в 09:00

Рязък скок отбелязват цените на имотите във Видин

Брокери отчитат покачване на стойността на имотите в Северозапада. Цените на годишна база във Враца се покачват със 17.5%, във Видин - с 22.6 на сто,  в Монтана - с 20.6%. В София, където търсенето на жилища е най-голямо, годишният ръст е 6.9 на сто. Според едни експерти, поскъпването на имотите в Северозапада вероятно е следствие на..

публикувано на 20.11.24 в 17:20

Оряхово празнува

С различни инициативи в Оряхово отбелязват празника на града . Програмата започна с изложбата "Ретроспекция на рекламата за Оряхово". Заедно с нея бе представено и видео с добавена реалност към експозиция "Възраждане". Директорът на Историческия музея Евгения Найденова обясни, че рекламата винаги е важна за едно селище, за да представи своите..

публикувано на 20.11.24 в 15:34