Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Общините Видин, Ружинци и Белоградчик получават финансиране за LED осветление

Снимката е илюстративна
Снимка: БГНЕС

Общините Видин, Ружинци и Белоградчик ще получат изцяло безвъзмездно финансиране по процедура "Подкрепа за енергийно ефективни системи за улично осветление - Покана 2", съобщават от Областния информационен център в крайдунавския град. Срокът за изпълнение на дейностите е 15 месеца след датата на подписване на договорите за финансиране - 1 ноември 2024 година. 


Проектът на Община Видин е на стойност почти 2 млн. лева. Проектните дейности предвиждат обновяването на улично осветление в жилищните квартали "Панония", "Бонония“, "Гео Милев", "Възраждане“, "Бенковски“, "Калето“, "Стефан Стамболов", "Баба Тонка", "Нов път“, "Съединение“, "Химик“ и "Заводско селище“. В тези райони ще бъдат инсталирани нови LED осветителни тела, които ще осигурят по-качествено осветление и ще намалят консумацията на енергия. 


Община Ружинци ще подменя уличното осветление в селата Ружинци, Дреновец, Плешивец, Гюргич, Дражинци, Динково, Черно поле, Тополовец, Бяло поле, Роглец с финансиране в размер малко над 1 млн. лева. Нови LED осветителни тела ще бъдат монтирани в населените места, ще се инсталира система за управление на осветлението и ще се подменят съществуващите касети с модерни, оборудвани с необходимата технология. Проектът включва и изграждане на център за управление в сградата на общинската управа. 


Община Белоградчик ще бъде финансирана с над 380 хиляди лева за модернизация на уличното осветление в селата Рабиша, Раяновци, Салаш, Боровица, Чифлик и Извос. Проектът предвижда цялостна подмяна на съществуващите осветителни тела с енергоефективни LED лампи и инсталиране на автоматизирана система за управление на външното осветление. Ще бъде въведено и мониториране на потреблението на електроенергия. Проектът включва и производство на електроенергия от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) за захранване на уличното осветление.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 3 юли 2025 година

Малко след 14:00 часа днес отвориха за движение отсечката Мездра - Ботевград от новия скоростен път до Видин. Регионалният министър Иван Иванов инспектира трасето , за да увери в безопасността на пътуващите. Преминаването по пътя ще се осъществява с временна организация на движението до завършване на предвидените дейности, които да позволят..

публикувано на 03.07.25 в 18:10

Министър Иванов: Вече е издаден Акт 16 за Лот 2 Мездра – Люти дол

Движението по отсечката между Мездра и Люти дол от пътя Мездра – Ботевград е официално възстановено. Издаден е Акт 16 за лот 2 от трасето, с което трафикът в района се нормализира, съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов. "От удобството да се движат по трасето в посока Враца отново се възползват много автомобили,..

публикувано на 03.07.25 в 17:06

Ограничава се движението на тежкотоварни камиони през Петрохан

Спират преминаването на тирове през Петрохан от 08:00 часа утре. Временната организация на движение, за автомобили над 12 тона се отменя, след като от днес бе пусната отсечката от високоскоростния път Ботевград - Мездра. Заради ремонтните дейности на високоскоростния път Ботевград – Видин от 16 юни тежкотоварните автомобили над 12 тона можеха да..

публикувано на 03.07.25 в 16:49

Засушаването принуждава общини в Монтанско да ограничат потреблението на вода

В област Монтана затягат мерките за използване на вода от чешмите само за питейно - битови нужди. В две общини вече кметовете издадоха заповеди да не се използва за поливане на градини. Към момента само една населено място е на воден режим. "Започваме да изпитваме проблеми с водоснабдяването на много населени места, които са водоснабдени от..

публикувано на 03.07.25 в 16:29

Временно спря фериботът при Оряхово

Фериботът по линия Оряхово - Бекет спря работа, считано от вчера, 2 юли, съобщават от фериботния комплекс в града. Причина за спирането е критично ниското ниво на река Дунав.  От дружеството посочват, че линията ще продължи работа при нормализиране на обстановката в района и се извиняват за причиненото неудобство, като редовно  ще продължават да се..

публикувано на 03.07.25 в 15:02

Музиканти от Враца спечелиха награди в конкурс

Млади музиканти от Враца спечелиха престижни отличия във Велико Търново, съобщиха от врачанското читалище. Преди дни в старата столица се проведе 12-ото издание на Международен конкурс за вокална и инструментална музика „Звукът на времето". Събитието е включено в културния календар на Министерството на културата. В него възпитаници от класа по пиано..

публикувано на 03.07.25 в 14:09

Гимназисти стажуват в мездренската библиотека

Ученици от 10-и клас на СУ „Иван Вазов“ , специалност „Електронна търговия“, започнаха летен стаж в местната библиотека в Мездра с ръководител Гергана Костова.  Младежите се запознаха с библиотечните услуги, помогнаха в арт работилница и предложиха идеи чрез анонимна анкета. Те подготвиха кръстословица на тема „Иван Вазов и неговото творчество“ за..

публикувано на 03.07.25 в 14:04