Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ден на Западните покрайнини - тъжна част от историята на България

Снимка: Уикипедия

Днес, 8 ноември, отбелязваме Деня на Западните покрайнини. Отбелязва се от 1924 година по инициатива на Учредителния конгрес на бежанците от Западните покрайнини. Забранен е през 1952 година, а е възстановен през 1990 г. Това е годишнина от анексирането (1920 г.) на Западните покрайнини по силата на Ньойския мирен договор (27 ноември 1919 г.). 

"В периода от 6-и до 8 ноември 1920 г. сръбските войски, без да дочакат международната комисия да определи точно исканата от тяхното правителство военностратегическа граница с България, окупират Царибродско, Босилеградско, Струмишко, части от Трънско и Кулско - територии, станали впоследствие известни като "Западни покрайнини"... Девет села от Кулско остават на сръбска територия. Разделени са семейства и роднини... Периодът е известен като "Времето на черните забрадки", защото българките носят черни забрадки три години...", обясни уредникът в отдел "Нова история" към Регионалния исторически музей във Видин Полина Петрова.

"Явно е обаче, че част от жителите на Шипиково, Халово и Градсково не са искали да останат под сръбска власт и са се изселили на българска територия след 1919 година...", обясни още тя. 

Тези хора са основали селата Градсковските колиби, Халовските колиби и Шипикова махала. Подобен, но по-стар произход имат и жителите на Извор махала, които са се изселили от Велики извор на българска територия, но по-рано. Тук влиза и Черномашница. Всъщност това са Градсково, Черномашница/Църномасница, Шипиково, Злокукя, Халово, Мали и Големи/Велики Ясеновец, Бракевци/Брачевац и Ковилово, а също и една махала от Брегово.

Емил Цанков е бивш кмет на Белоградчик. По време на неговия мандат е възстановен съборът при Кадъ боаз между българското село Салаш и сръбското Ново корито. Това е мястото, на което си дават среща разделените родове. Неговата прапрабаба Велика се омъжва в съседната държава в онези далечни години, но в семейството още пазят спомен за нея и са открили свои роднини в днешна Сърбия.

"Трудно беше да възстановим събора, но успяхме. Когато отворихме границата, много хора плакаха. Намериха свои роднини и братовчеди. Беше много вълнуващо... Срещите и сега продължават. И аз намерих мои роднини... Границата не разделя, а сближава...", обясни Емил Цанков.

През годините сме открили своите роднини и близки, които са останали в Сърбия и възобновихме контактите и срещите, обясни и Даниела Иванова, секретар на читалище "Развитие" в село Салаш:

"Срещаме се. Много хора имат роднини. Било е голяма мъка разделянето... Сега сме приятели и си ходим на гости", заяви тя.

Много поколения са се сменили до днес, но едно нещо е ясно -  границата може и да събира, а не само да разделя.

По публикацията работи: Красимир Каменов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

МВР и УНИЦЕФ стартират кампанията "Активизъм срещу насилието"

От днес, 25 ноември- Международен ден за елиминиране на насилието срещу жените до 10 декември- Денят на човешките права, се отбелязват 16-е дни на активизъм срещу насилието, основано на пола. В изпълнение на сключен меморандум между МВР и УНИЦЕФ още през юли тази година е постигнато споразумение за провеждане на национална превантивна..

публикувано на 25.11.24 в 16:06

Наематели на общински жилища във Видин прекъснаха заседание на Общинския съвет

Недоволни наематели на общински жилища прекъснаха днешното редовно заседание на Общинския съвет във Видин. Поводът бе предстоящото увеличения на наемите им - проблем, за който ви информирахме миналата седмица .  Повече от 30 точки бяха залегнали в предварителния дневен ред, сред които - промени в общия устройствен план, предложения за продажба на..

публикувано на 25.11.24 в 15:49

Даскал Иван Попов: За учителя с любов от чипровчани

Днес си припомняме за една светла личност, дала своя принос и спомогнала за културния подем в град Чипровци. Това е личността на даскал Иван Попов, а поводът да ви срещнем с него е, че този месец се навършват 125 години от неговото рождение. Кой е той и защо Чипровският музей и Основно училище "Петър Парчевич" в града посветиха изложба с негови..

публикувано на 25.11.24 в 15:00

Обучение за бременни ще се проведе в мездренско село

Петдневно  обучение за бременни  ще се състои в мездренското село  Ослен Криводол  в периода от 4 до 8 декември. Организатори на събитието са Невена Йовчева, която е педагог и основател на школа, посветена на деца и Божена Иванова, която в последните 10 години се занимава предимно с астрология и женски практики за бременни. Събитието се казва..

публикувано на 25.11.24 в 14:00

В „Музикална зона“ слушаме гранд дамата на италианската телевизия и музика Рафаела Кара

   Родена е в Болоня през 1943 г. Истинското ѝ име е Мария Роберта Пелони. Рафаела Кара е творческият й псевдоним. Тя има дълга кариера в  италианската обществена телевизия, където десетилетия наред демонстрира талантите си на певица, танцьорка и водеща на успешни шоу програми, които имат милиони последователи. Тя участва също и във филми и..

публикувано на 25.11.24 в 09:00

"Неделник" от 24 ноември 2024 година

Обичам да се разхождам и да гледам. Да забелязвам. Да откривам и да се опитвам да разбера за мен интересни неща, а за други напълно скучни. Сами трябва да търсим за да се открием и да се преоткрием. Същото важи и за това, което виждаме...Срещам различни хора. Забелязал съм, че са три типа. Първите /не в този ред, разбира се/остаряват видимо, но..

публикувано на 24.11.24 в 14:10

Там, където е Господ – там е истинският живот, любов и единство

Тринайсета неделя след Неделя подир Въздвижение , която отбелязваме днес, Господ Иисус Христос ни напомня, че ние като християни трябва да се стремим не само да изпълняваме закона на Бога просто ей така, без да вникваме в него. Той ни казва чрез съвета, който дава на един богат младеж, че не е достатъчно да изпълняваме на думи закона..

публикувано на 24.11.24 в 08:00