Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ден на Западните покрайнини - тъжна част от историята на България

Снимка: Уикипедия

Днес, 8 ноември, отбелязваме Деня на Западните покрайнини. Отбелязва се от 1924 година по инициатива на Учредителния конгрес на бежанците от Западните покрайнини. Забранен е през 1952 година, а е възстановен през 1990 г. Това е годишнина от анексирането (1920 г.) на Западните покрайнини по силата на Ньойския мирен договор (27 ноември 1919 г.). 

"В периода от 6-и до 8 ноември 1920 г. сръбските войски, без да дочакат международната комисия да определи точно исканата от тяхното правителство военностратегическа граница с България, окупират Царибродско, Босилеградско, Струмишко, части от Трънско и Кулско - територии, станали впоследствие известни като "Западни покрайнини"... Девет села от Кулско остават на сръбска територия. Разделени са семейства и роднини... Периодът е известен като "Времето на черните забрадки", защото българките носят черни забрадки три години...", обясни уредникът в отдел "Нова история" към Регионалния исторически музей във Видин Полина Петрова.

"Явно е обаче, че част от жителите на Шипиково, Халово и Градсково не са искали да останат под сръбска власт и са се изселили на българска територия след 1919 година...", обясни още тя. 

Тези хора са основали селата Градсковските колиби, Халовските колиби и Шипикова махала. Подобен, но по-стар произход имат и жителите на Извор махала, които са се изселили от Велики извор на българска територия, но по-рано. Тук влиза и Черномашница. Всъщност това са Градсково, Черномашница/Църномасница, Шипиково, Злокукя, Халово, Мали и Големи/Велики Ясеновец, Бракевци/Брачевац и Ковилово, а също и една махала от Брегово.

Емил Цанков е бивш кмет на Белоградчик. По време на неговия мандат е възстановен съборът при Кадъ боаз между българското село Салаш и сръбското Ново корито. Това е мястото, на което си дават среща разделените родове. Неговата прапрабаба Велика се омъжва в съседната държава в онези далечни години, но в семейството още пазят спомен за нея и са открили свои роднини в днешна Сърбия.

"Трудно беше да възстановим събора, но успяхме. Когато отворихме границата, много хора плакаха. Намериха свои роднини и братовчеди. Беше много вълнуващо... Срещите и сега продължават. И аз намерих мои роднини... Границата не разделя, а сближава...", обясни Емил Цанков.

През годините сме открили своите роднини и близки, които са останали в Сърбия и възобновихме контактите и срещите, обясни и Даниела Иванова, секретар на читалище "Развитие" в село Салаш:

"Срещаме се. Много хора имат роднини. Било е голяма мъка разделянето... Сега сме приятели и си ходим на гости", заяви тя.

Много поколения са се сменили до днес, но едно нещо е ясно -  границата може и да събира, а не само да разделя.

По публикацията работи: Красимир Каменов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза своя празник

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза 190 години от рождението на своя патрон. Мероприятията започнаха рано сутринта с поднасяне на цветя и тържествена щафета, в която участваха ученици от 5-и клас. Заместник-директорът на училището, Галина Нетова , поздрави присъстващите и подчерта важността на патронния празник...

публикувано на 08.11.24 в 15:56

"Змей Омайник" дебне за отмъщение

Отмъщението се сервирало студено, казват. Може би. Но не и когато огънят има за какво да отмъщава. Не и когато има да ти отмъщава един истински змей, потомък на Караогнян – страшилището на Балканите, и не на последно място когато има да отмъщава на самия Караогнян. Тогава отмъщението не може да чака и не може да е различно от огън до пълно..

публикувано на 08.11.24 в 14:00

Ученици събраха над 400 лева от благотворителна инициатива

Младежи от "Интеракт клуб" към доброволческата организация "Ротари Интернешънъл" във Видин събраха над 400 лева от благотворителна вечер на четенето. За идеята и каузите, за чието изпълнение ще помогнат, разказват Мартина Вергилова, Никол Николова и Алекс Александров от клуба. "Първата цел на нашето събитие - Вечерта на четенето, е да..

публикувано на 08.11.24 в 13:02

Ръчно изработени бижута с душа

Във Видин има изключително много артисти - хора, които влагат умението, дарбата и таланта си в различни произведения. В рубриката "Професия хоби" ви представяме една дама, която ръчно изработва бижута, влагайки в тях цялата си душа. Започва да се занимава с това хоби, без да го планува, просто ѝ идва отвътре. А понякога, когато искаш..

публикувано на 08.11.24 в 13:00

Книга съживява историята и традициите на село Зверино

Обликът на Зверино е представен в книгата „Пътища през Времето“ . Сборникът с краеведски изследвания за мездренското село е дело на Ивана Захариева — икономист по професия и родом от малкото населено място. Още от дете тя проявява интерес към начина на живот на хората, а краезнанието става нейна страст. Благодарение на своите родители успява да..

публикувано на 07.11.24 в 15:55

Илияна Кръстева: Намерих пътя си и съм щастлива, че имам с кого да го споделя

Видинската авторка Илияна Кръстева издава новата си стихосбирка, наречена „Дискордия“. В нея включва 100 творби, създавани през годините. Опитва се във всяко стихотворение да има основна идея, за да може читателят да осмисли написаното. В момента книгата е готова в електронен вариант, очаква се да излезе и в книжен вид. В началото на нашия..

публикувано на 07.11.24 в 15:00

В ход е процедура по обявяване на "Чутурите" за природна забележителност

В ход е процедурата по обявяване на скалните образувания "Чутурите" за природна забележителност. Обектът се намира в землището на град Грамада, област Видин. О сновният мотив за предложението е, че скалните образувания "Чутурите" в местността Стублата представляват забележителен обект на неживата природа, с безспорна естетическа и научна стойност...

публикувано на 07.11.24 в 14:50