Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза своя празник

6
Снимка: Радио Видин

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза 190 години от рождението на своя патрон. Мероприятията започнаха рано сутринта с поднасяне на цветя и тържествена щафета, в която участваха ученици от 5-и клас. Заместник-директорът на училището, Галина Нетова, поздрави присъстващите и подчерта важността на патронния празник.

"Добро утро на всички в този хладен, но слънчев ноемврийски ден, в който Основно училище "Любен Каравелов" отбелязва своя патронен празник! Тази година той съвпадна с 190-годишнината от рождението на нашия патрон- Любен Каравелов. Поздравявам всички и ви желая здраве, успех и с гордост да носите званието "каравеловец"!"

В днешния празничен ден се чувстваме особено щастливи и вдъхновени, каза още Галина Нетова

"Любен Каравелов за всеки означава много. Аз специално работя от 35 години в това училище и за 35 път празнувам този празник- и всеки път за мен е вълнуващо. Наистина личността на Любен Каравелов се превъплъщава по някакъв начин в личността на всеки от нас. Стремим се да бъдем негови последователи, децата ни- нашите ученици, разбира се познават неговото творчество...В днешния празник пожелавам на всички да са здрави и да продължават да работят с този ентусиазъм и мотивация, която винаги са имали и училището да е успешно!"

Ученици от 4-ти клас представиха знания за живота и творчеството на Каравелов, като посочиха, че той е не само поет, но и журналист и революционер: 

"Да, аз знам какъв празник е днес - патронът на нашето училище "Любен Каравелов"... Днес е празник на Любен Каравелов... Той е роден в Копривщица през 1834 година...Той е будител. Едно от неговите произведения е химнът на нашето училище... Той се занимава с журналистика, пише статии и издава вестници... Аз знам, че има три професии- поет, революционер и журналист... Той е герой."

В рамките на деня учениците представиха две експозиции - едната за живота и делото на патрона, а другата за красиви преписи на стихотворението "Хубава си, моя горо", което е и химн на училището.

Концерт с песни, танци и рецитации на творби на Каравелов сложи край на тържествата, а децата бяха наградени за показаните умения. 

Българския поет, писател, революционен деец и национален герой Любен Каравелов е роден на 7 ноември 1834 година. Илияна Тачева, старши-учител по български език и литература в учебното заведение, припомня някои от живота му:

"В нашето училище е съвсем нормално да кажем, че Любен Каравелов е познаваем. Учениците още в първи клас се запознават с неговата личност. Те знаят също факти от неговия живот- че е енциклопедист, журналист, етнограф. Той изключително много допринася за обществената дейност в България през Възраждането, когато той живее и твори. Пише много библиографски трудове, статии по българска литература и култура. Участник е в националнореволюционното движение като член и председател на Българския революционен централен комитет."

Повече по темата може да чуете в звуковите файлове.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Клод Моне -

В "Музикална зона" на 17 юли 2025 слушаме Клод Дебюси

В разгара на летния сезон си почиваме мързеливо под звуците на флейтата, долавяйки морски бриз, плисък на вълни, свеж полъх и топли слънчеви лъчи. Те идват от прекрасните импресионистични образци за симфоничен оркестър "Следобедът на един фавн", "Ноктюрни" и "Морето". Сенки и светлини, чувства и усещания, цветове и емоции, впечатления и състояния,..

публикувано на 17.07.25 в 09:00

Впечатляваща археологическа находка в центъра на Враца

Врачанските археолози се натъкнаха на впечатляваща находка - градеж, характерен за престижните тракийски домове. Според директора на Регионалния исторически музей във Враца Георги Ганецовски той е първият по рода си на територията на Северозападна България. Екипът му попаднал на градежа при спасителни археологически проучвания в границите на..

публикувано на 16.07.25 в 15:07

Каква е перспективата за реализация на младите хора

Ден след като отбелязахме Световния ден на младежките умения , ще потърсим отговор на въпросите как младите виждат бъдещето си у нас.   Наскоро Агенцията за маркетингови проучвания JTN и Bulgaria Wants You обяви резултатите от съвместното си национално представително изследване "Живот и работа в България“ , реализирано през юни 2025г...

публикувано на 16.07.25 в 11:57

Време е за ремонти, къде да изхвърлим строителните отпадъци

Лятото обикновено е времето за ремонтите в дома, но как да се освободим от строителните отпадъци и ненужните стари мебели? За това има установен ред.  За строителните отпадъци е необходимо да се наеме контейнер или пък, ако са малко количество, за целта могат да се ползват контейнерите за едрогабаритни отпадъци, които са поставени в жилищните..

публикувано на 15.07.25 в 17:35

Д-р Тодор Тодоров, КОЦ Враца: Ранното диагностициране е решаващо за лечението рака на гърдата

Ракът на гърдата е най-честото онкологично заболяване при жените. Според статистиката, засяга всяка осма жена, което го прави социално значимо и е необходимо вниманието всички институции. Това обясни д-р Тодор Тодоров, ординатор в хирургичното отделение на Комплексен онкологичен център /КОЦ/ Враца. Той обърна внимание и на подмладяването на..

публикувано на 15.07.25 в 17:31
Валентина Васильонова

Валентина Васильонова, КНСБ: Работещите в агенциите към министерството на земеделието заслужават достойно заплащане

Споразумение за увеличение на заплатите от 1 юли подписаха синдикатите към земеделието с ресорния министър Георги Тахов. Документът спря насрочения за днес протест, каза в "Земята, която ни храни" Валентина Васильонова , председател на Федерацията на независимите синдикати в земеделието към КНСБ. По думите й това е първата и много важна стъпка за..

публикувано на 15.07.25 в 17:19
Проф. Радостина Александрова

Проф. Радостина Александрова: Хората се страхуват от ваксините, когато нямат информация за тях

154 млн. детски живота са спасени през последните 50 години с помощта на ваксини, което прави по 6 деца на минута. Напоследък обаче институциите алармират за спад на ваксинацията срещу някои сериозни заболявания, каза в "Направление здраве" вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова.  По думите ѝ принос за това имат пандемията от COVID-19 и..

публикувано на 15.07.25 в 16:28