Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Снимка: Радио ВИДИН


Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния процес е това, че някои училища у нас са на двусменен режим, казват още от организацията. Сред аргументите за промяната са също по-балансираното разпределение на времето през деня за учене, спорт и други дейности.
 
От законова гледна точка проблем да се премине към такъв график на обучение, при който първият час започва в 9:00 ч. няма, коментира за Радио ВИДИН Пролетка Цветкова, директор на ОУ "Иван Вазов" във Видин. Допълни, че учебният процес в училището е организиран в една смяна и подобна промяна в графика може да се случи, ако родителите на децата и училището стигнат до консенсус, че това е добър вариант за всички. 

"Лично аз смятам, че това предложение всяко едно училище и общественият съвет към училището съвместно може да го коментира и може да го реши. Защото и в момента съгласно Наредба 10 за организация на дейностите в училищното образование, там е записано не по-рано от 8:00 ч. Изключение правят училищата, които са на двусменен режим и могат да започнат в 7:30 ч. Така че, при добро желание на обществения съвет и един добър диалог, защото има го и другият момент, че голяма част от родителите започват работа в 8:30 ч. И за тях е по-удобно в 8:00 ч. да доведат децата. Но, ако родителите пожелаят да направят диалог, говорим само за първи и втори клас, защото от трети клас нататък става малко по-трудно приложимо, защото и в момента трети, четвърти клас и големите вече те приключват учебни занятия в 13:00 ч. Ако започват от 9:00 ч. това означава, че учебните занятия ще приключат в 14:00 ч., което вече става късно за обяд и за другите занимания... Във Видин вече няма училища на двусменен режим. Ние бяхме последното училище, но от тази година и ние сме на едносменен режим. Стига родителите и училището съвместно да го решат, законова пречка няма... Относно аргументите за ефективността на децата сутрин - аз лично, освен директор, съм и учител и децата са много по-работоспособни, когато имам сутрин първи, втори, трети час, отколкото, когато имам на обяд при тях пети, шести час, те вече са уморени и разконцентрирани..." 

В ОУ "Иван Вазов" Видин първият учебен час за всички класове започва от 8:00 ч. Този график е обсъден с родителите на децата в училището и е съобразен с тях, допълни Пролетка Цветкова. 

Родители на деца до четвърти клас коментираха за Радио ВИДИН, че по-късното започване на първия учебен час може да попречи на ангажиментите им, защото някои от тях започват работа по-рано. 

"Не знам, смятам, че може би 9:00 ч. е късен час, ами и за мен като родител, и за детето. За повечето работещи родители за тях е късно 9:00 ч. От гледна точка на детето - децата никой не ги пита това се изисква, 8:00, 8:30 ч. всеки клас започва и те са длъжни да спазват това, което се изисква от тях... Синът ми свършва в сряда в 15:10 ч., ако почва в 9:00 ч. в колко ще свършва, не ми се става сутрин рано, но... Това не ми звучи добре, ако си остане свършването както и сега добре, но... Децата сигурно ще са доволни със сигурност..."

Според ученици по-късното започване на учебните занятия ще подобри тяхната ефективност, защото по-трудно усвояват материала, който им се преподава рано сутрин. 

Зорница Трифонова от Асоциация "Родители" коментира за БНР аргументите за исканата промяна.

"Идеята е от повече от 10 години и това, което обикновено получаваме като обратна връзка от институциите, които отговарят тази промяна да се случи е, че от една страна част от училищата са на двусменен режим на обучение, което не дава възможност да има по-балансирано разпределяне на учебния ден, за да могат всички деца да започват и приключват в някакъв час на деня своето обучение. И другото е, че всяко училище има свободата да организира учебното си време така, че то да отговаря на изискванията и нормативните уредби. Като това е по някакъв начин и основателна и неоснователна причина да не се търси промяна и възможност тя да се случи и води към въпроса - за кога и защо се създава и организира един обучителен и образователен процес и той не е ли в името на децата. И когато създаваме този процес за децата, не е ли най-важно да помислим кое е най-добро за тях, а не как е най-удобно за възрастните. Защото много често чуваме и аргументи как едно по-късно започване на учебните часове би затруднило родителите, работещите, които са по-рано на работа... Промяната, която ние търсим не е само за деца в начален етап. Тя е важна и за по-големите деца. Защото особено учениците в гимназиален етап, тинейджърската, в която те навлизат, физическите промени, които настъпват в тях, предполагат промяна и на техния ритъм на сън и будност. И в ранен час 6:00, 6:30 ч., когато тези децата трябва да станат да тръгнат за училище и да бъдат 7:30 ч. за първи час, те се лишават от важния за тях сън, също така са неадекватни първите един-два часа в училище, което не осмисля по никакъв начин и времето и енергията, усилията, които влагат учителите, за да обучават децата. Наистина не са в кондиция, в която да могат да се представят по най-добрия начин и да могат да усвоят максимално много знания и умения..."


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45

Ани Арутюнян: Желая на всички видинчани повече мъдрост, обич и добрина

Като трудна и интересна определи 2024 година областният управител на Видин Ани Арутюнян: "Имахме наистина много трудна година и в международен, и в национален план. Все още нямаме редовно правителство, което да поеме отговорност за всичко, което се случва и в държавата, и в областите, и в общините. Гледам с надежда към новата година за това,..

публикувано на 24.12.24 в 11:34

Андрей Вълчев: Надежда е думата, с която можем да изпратим 2024 година

Динамична и напрегната бе 2024 година. Такава е равносметката на народния представител от Враца от БСП-Обединена левица Андрей Вълчев: "Динамична, напрегната, с предизвикателства. Надявам се и с нова надежда за нас като общество, за държавата, за всеки един български гражданин. Надежда е думата, с която можем да изпратим 2024 година. Надежда да..

публикувано на 24.12.24 в 11:22

Петър Петров: Изпращаме година на политическо пренареждане

2024-та бе година на пренареждане на политическите реалности. Това коментира за "Посоките на делника" народният представител от Монтана от Политическа партия "Възраждане" Петър Петров : "Най-важното е, че изпращаме година, в която се пренареди политическият спектър. Поредната година от т.нар. очистителен период в българската политика, в който..

публикувано на 24.12.24 в 11:09

Любен Иванов: Ще успеем да постигнем необходимия за България компромис

Дано 2025 година ни донесе стабилно и редовно правителство, за да преодолеем политическата криза. Това каза за "Посоките на делника" народният представител от Видин от Продължаваме промяната - Демократична България Любен Иванов : "Изпращаме поредната година на политическа криза, която се изразяваше в два поредни парламентарни избора и липса на..

публикувано на 24.12.24 в 11:05

Росица Кирова: Надявам се Новата година да ни донесе стабилност

Политическото безвремие силно ограничава развитието на страната през последните години. Това заяви народният представител от ГЕРБ от Видин Росица Кирова . Тя направи равносметка за свършеното и за изпуснатите възможности през изтичащата година: "Ще си плащаме цената на това, което преживяхме през последните три години с липсата на някакъв..

публикувано на 24.12.24 в 11:01

Какви традиции и обичаи спазваме на Бъдни вечер и Рождество Христово

За традициите и подготовката за празниците разказаха Биляна Иванова от Видин и Цеца Христова от видинското село Антимово. Дамите споделиха какви обичаи спазват на Бъдни вечер и Рождество Христово, какви ястия приготвят за празничната трапеза и защо е важно да предават традициите на своите деца. Няма други празници, които са така очаквани от..

публикувано на 23.12.24 в 14:23