Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Есента е по-топла от нормалното, но не с голяма аномалия

Симеон Матев: Във Видинско скоро няма да има сняг

Темата за климата се политизира по неправилен начин

Симеон Матев
Снимка: Ани Петрова

Части от България осъмнаха в сняг. На много места в страната, най-вече в Западна България, заваля късно снощи. Жълт код за обилен снеговалеж е обявен за 13 области, сред които Видин, Враца и Монтана.

Във Видинско обаче скоро сняг няма да има, посочи климатологът Симеон Матев, преподавател в катедра "Климатология, хидрология и геоморфология" на Софийския университет.

"Говорим за ниската част от Северозапада, за Видинско и района. Все пак в четвъртък през страната ще премине ново атмосферно смущение, студен атмосферен фронт, който ще донесе валежи от дъжд, които с понижението на температурите по-късно през деня в Предбалкана, говорим за Берковица, Чипровци, ще започне да преминава в сняг. Но това застудяване няма да е достатъчно интензивно, че да донесе сняг в низината. В четвъртък същественото е, че ще паднат 10-15-20 литра на квадратен метър, които са от изключителна важност за зимните посеви, защото много земеделски стопани се опасяваха, че сухото време ще компрометира реколтата, но валежите, които паднаха вчера и тези, които ще паднат в четвъртък, значително ще подобрят ситуацията с тези есенници".

Снегът през ноември не е рядко явление според климатичната гледна точка, обясни още авторът в платформата "Климатека".

"Това изобщо не е толкова рядко явление. Да, за ниската част на низината, за Видинско, Ломско и региона, е по-скоро изключение. Но за по-високите места като Чипровци и Берковица е обичайно през ноември да има от пет до седем дни със сняг. Архивите помнят дебели снежни покривки през месеца 88-а, 93-та година, 96-а. Тези години са от края на миналия век. В съвремието действително валежите от сняг, не само през ноември, изобщо през зимния сезон, са доста по-редки като случваемост. Един снеговалеж по-скоро кара хората едва ли не да бъдат изненадани, но това е заради промените на климата".

До този момент настоящата есен е по-топла от нормалната.
"След като имахме най-топлата зима откакто се правят измервания, имахме сравнително топлата пролет и имахме отново рекордно топло лято, есента малко изненадващо се движи в сравнително нормални граници. Септември беше доста топъл месец, но октомври и ноември показаха, че не всеки месец можем да очакваме да е рекордно топъл. Октомври и ноември към този момент са по-скоро нормални в температурно отношение, отколкото топли. Това автоматично поставя и изчитащата след две седмици есен като по-топла от нормалното, но не с голяма аномалия. Тоест есента, за разлика от лятото и зимата, можем да я опишем като един близко до нормите сезон. Във валежно отношение не е така. Септември имаше повече дни в превалявания, докато октомври беше изключително сух. Ноември в голямата си част също е доста сух".

Половината българи смятат приспособяването към климата за национален приоритет, сочи последното проучване на Европейската инвестиционна банка.

"От научна гледна точка, за да можем да кажем, че сме подготвени за изненадите на времето, трябва най-напред да се изградят точните и правилни стратегии за справяне с всички несгоди, които ни поднася времето. За да се изготви такава стратегия, трябва учените да направят своите анализи. След като те обаче ги направят, трябва да има кой да ги прочете. Тук вече идваме, че не винаги връзката ученици-политици е достатъчно силна. Стратегиите, които се изготвят, но политиците правят така, че да бъдат на място - в малките общини внедрени. Трябва да има силна връзка между всички звена, както от научна гледна точка, така и от социално-икономическа, за да можем да сме подготвени за новия климат, който е завладял планетата".

Темата за климата се политизира по неправилен начин, изрази мнение Матев.

"Зад термина климатични промени се крият доста парични средства, които карат част от учените да манипулират данните, да насочват икономиката в една посока. Има пък други икономически кръгове, защитаващи своите интереси. Въпреки че има много голямо политизиране на този термин, не можем да отречем факта, че климатът се променя. Той винаги се е променял. В последните години явленията, които наблюдаваме с много по-голяма интензивност, а това поставя нормалния човешки живот под определени въпроси за бъдещето. Не става въпрос за Зелени сделки и за преминаване към ново ниво, а много по-важно е да се научим да употребяваме земните ресурси ефективно".

Чуйте повече в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Среща с режисьора на филма за Гунди вдъхновява ученици

Срещата на учениците от ПГ „Васил Левски“ в Мездра със създателите на българския филм „Гунди – легенда за любовта“ – режисьора Димитър Димитров и оператора Борислав Славков, премина при голям интерес и силни вълнения. Как възниква идеята за това събитие, разказа директорът на училището Мирослав Павлов:  "Срещата с подобен тип хора..

публикувано на 12.11.24 в 14:00

Съботният пазар във Видин – място за търговия и приятелски срещи

Съботният пазар във Видин през есента е изпълнен с топлите багри на есента, които струят от шарените зеленчуци, плодове и пъстрите цветя през този сезон. Мястото вече е част от живота на много видинчани. На пазара в съботния ден идват стотици хора, защото знаят, че тук може да се намери всичко - от традиционния червен и праз лук, тиквата и..

публикувано на 12.11.24 в 13:00
Румяна Димитрова

Румяна Димитрова: Готови ли сте с празничните визии през декември?

Ето, че дойде и времето в месеца, когато си говорим за мода и модни тенденции. А с настъпването на декември идва и времето за празнични събития - коктейли, фирмени партита и семейни вечери, където всички искат да изглеждат стилно и празнично. Всяка зима бляскавите и металически материи се завръщат като основен акцент в празничните..

публикувано на 11.11.24 в 16:00

Съюзът на младите писатели в Монтана обяви конкурс за комичен разказ

За втора поредна година Съюзът на младите писатели в Монтана обявяват национален конкурс за разказ. За разлика от миналата година, когато произведенията трябваше да предизвикат всякакви емоции, то сега те са концентрирани върху смеха. Именно затова и темата е:  "Смях до сълзи - Истории, които не бихте си измислили" , каза  Димитър Петров ,..

публикувано на 11.11.24 в 15:00
Милан Миланов- Революцията

Милан Миланов: "Закъснелият богомил" от село Ягодово

Милан Миланов, по прякор Революцията , е личност от най-новата история на Северозападна България. Приживе е наричан още човека-епоха, съвременния будител и дори закъснял богомил. Той силно е вярвал, че Берковица може да се превърне в привлекателно курортно селище с неповторима природа и културно-историческо минало.  Точно по тази причина, той..

публикувано на 11.11.24 в 14:29

Читалището в Козлодуй празнува

В град Козлодуй отбелязват 145-годишнина от създаването на Народно читалище храм-паметник "Христо Ботев" . За планираните събития, по време на празничните дни, ни разказа повече Силвия Маринова - секретар на културното средище: "Програмата, посветена на годишнината, е систематизирана в няколко дни. На 11 ноември ще открием изложба на..

публикувано на 11.11.24 в 14:08

Професия "Охранител" - предизвикателство или отговорност?

На 11 ноември отбелязваме Професионалния празник на охранителя и частната охранителна дейност. Този ден е определен по инициатива на Цветан Цветанов, бивш министър на вътрешните работи с решение на Министерския съвет (МС) през 2010 година. Частната охранителна дейност е елемент от превантивната система за противодействие на престъпността и..

публикувано на 11.11.24 в 14:00