Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Екип от учени изследва стари торлашки къщи във Видинско

2
Снимка: Община Чупрене

Торлашки къщи на повече от 100 години във видинските села Чупрене и Стакевци изследва международен екип от млади учени, ръководен от Милена Металкова-Маркова от Училището по архитектура към университета в Портсмут, Великобритания. Тя е доцент по архитектура и консервация, участва в проекти, насочени към изследване и опазване на архитектурното наследство в Япония, на Балканите и Обединеното кралство.

"Преди няколко години колеги от Сърбия, от Западните покрайнини, ме поканиха да видя няколко български села, които сега са в Сърбия и много ме развълнуваха архитектурата, хората и езикът. Хрумна ми, че би било интересно да се направи изследване за торлашките къщи, свързани с торлашката култура и начин на живот от двете страни на границата."

Екипът на доц. Маркова изследва общо седем къщи - четири в село Стакевци, Белоградчишко, и три в село Чупрене. Всички стари сгради са детайлно проучени и заснети.

"Правим пълно заснемане, което включва сканиране с 3D скенер, покривът се заснема с дрон. Вътре изчертаваме и измерваме всичко и правим снимки и съответно говорим с хората за истории, свързани с къщите. На мен изключително любопитно ми стана, че на торлашки има седем думи за свръхестествени същества, като "гендераче", "кросноязлица", "таласъм", "торбалан", "караконджула", "булина", "кюало"."

Как изглеждат старите торлашки къщи през очите на младите изследователи ще разберем догодина по време на традиционния торлашки събор в село Чупрене. На него екипът на доц. Маркова ще прожектира филм и ще покаже фотоизложба с материали от изследваните българските и сръбски села. Работата на терен в съседна Сърбия предстои през април догодина. 

Сега обаче оставаме в Чупрене, за да надникнем в една къща отпреди Освобождението, наследствен имот на Асен Джунински.
Асен Джунински
"Архитектурното течение, въз основа на което е изградена тази къща предполагам и така знам от моите прародители, че е правена още по времето преди освобождението на България от турско робство. Притежавана е от местен турчин, който е владеел и земи в Чупрене, но след Освобождението той продава този имот, в който е имало още една стара къща, но впоследствие моите родители я разрушават, за да построят по-нова. Но тази се е запазила. Основно е с четири стаи, между които може да се влиза от едната в другата. Изградена е предимно от няколко вида материал..."

Изследването на старите торлашки къщи не само помага на местните да видят с други очи богатството, което притежават, но ще бъде полезно и за общината в бъдещата ѝ работа. Това обясни кметът на община Чупрене Мария Тодорова.
Мария Тодорова, кмет на община Чупрене
"За нас беше изключително интересно посещението на тези млади архитекти в Чупрене и още повече интересът им към стари къщи на повече от стотина години. За нас това даде нов тласък общината да достигне до повече хора и повече хора да дойдат при нас и да видят не само нашата хубава природа и други забележителни неща."

Не само общината, но всеки, който има интерес към старите торлашки къщи, може да се запознае с тяхната архитектура и дори да я пресъздаде, като използва материалите от изследването в Чупрене и Стакевци. Всички те ще бъдат публикувани в платформата "Архи", където се представят дървени къщи от целия свят. Къщите от Видинско са първите български примери в тази световна база данни.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

В Кула оцениха хубавите вина

Конкурс за най-добро домашно вино, реколта 2024 година, се проведе днес в Кула. Инициатива е на Община Кула и Народно читалище "Просвета- 1872". Конкурсът беше в три категории - за най-добро бяло вино, червено вино и розе. Участниците трябваше да представи в читалището конкурсен експонат - бутилка вино от 0,500 мл. По традиция кметът..

публикувано на 31.01.25 в 17:15

Теди Кръчър прави всичко "За ваше собствено добро"

Малко са авторите, които успяват да създадат по-изкривени, неприятни и в същото време така възхитително забавни герои от американската писателка Саманта Даунинг . В романът ѝ „За ваше собствено добро“ такъв герой е Теди Кръчър – преподавател по литература и учител на годината в елитната академия „Белмонт“. Академия „Белмонт“..

публикувано на 31.01.25 в 17:10

Елеонора Евдокимова и магията на веган сладкишите

Рубриката "Професия хоби" ни среща с една дама, за която здравословното хранене не е просто избор, а начин на живот . Връзката на Елеонора Евдокимова със сладките изкушения започва още от детството, когато баба ѝ е била ненадминат сладкар, а малката Ели тайничко си е мечтала един ден да бъде толкова добра, колкото баба си, и изглежда,..

публикувано на 31.01.25 в 16:30

"Едно" на 31 януари 2025 година

В "Едно", предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин представяме събитията, които предстоят през годината през фондацията. Поднасяме и информация, която може да е полезна за хора с увреждания - на какви отстъпки имат право при плащането на местите данъци, а също така и как да се възползват от..

публикувано на 31.01.25 в 13:00

Отбелязваме деня на бижутера

Днес е  Международният ден на бижутера , професионален празник на майсторите на това изящно изкуство.  За родина на ювелирното изкуство се смята Древна Гърция. Там за първи път е направена резба върху камък, а по-късно - украшения с благородни метали.  Ще ви срещнем с майстора бижутер Димитър Папазов от София, който е свързан и с Враца...

публикувано на 31.01.25 в 13:00

Ученици призоваха да бъде "съживен" Мемориалът на жертвите на комунизма във Видин (СНИМКИ)

Ученици и техни преподаватели от ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин призоваваха институциите и обществеността да "съживят" Мемориала на жертвите на комунизма в града. Те организираха пред занемареното здание в Крайдунавския парк изнесен урок по повод Деня на почит към жертвите на комунистическия режим , който се отбелязва на 1 февруари. Инициативата е..

публикувано на 30.01.25 в 16:52

Симфониета Видин с нови творчески проекти

Летни музикални празници ще се проведат за пета поредна година във Видин. Организацията за музикалното събитие вече започна, каза директорът на Симфониета Видин Мирослав Кръстев . През тази година оркестърът планира и други проекти, самостоятелно и в партньорство.  "И през тази година ще продължим да реализираме някои от най-успешните ни проекти..

публикувано на 30.01.25 в 15:01