Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Склонни ли сме да правим добрини всеки ден

Снимка: Pixabay


На 13 ноември отбелязваме Световния ден на добротата. Той е свързан с това, че на днешната дата през 1998 година в Токио е открита първата конференция на Световното движение за доброта. В конференцията участват Австралия, Великобритания, Канада, САЩ, Сингапур, Тайланд и Япония, а на форума е приета Декларация на добротата.

Този ден служи като напомняне за положителното въздействие, което добротата може да има върху хората, общностите и света като цяло. Той насърчава хората да извършват действия на доброта и да насърчават култура на състрадание, емпатия и щедрост. 

Но в динамично ни ежедневие все по-често забравяме да правим добрини, онези малките жестове, които обаче имат голямо значение. И ако в миналото едно от най-нормалните неща е било да помогнеш на съседа в градината или да помогнеш на възрастен човек, като му пренесеш торбите, то днес подобни действия са рядкост. И не защото хората вече не са добри, а защото животът и проблемите ни карат да не гледаме встрани. Вглъбени в себе си, все по-рядко ще предложим ред на опашката на някой с по-малко покупки от нас или ще отстъпим мястото си в автобуса на нуждаещ се. Тези жестове на пръв поглед изглеждат малки, но точно те биха ни направили една задружна и съпричастна общност.

Вдъхновени от Световния ден на добротата, проверихме с анкета сред видинчани за какво най-често помагат и дали доброто въпреки всичко още живее в нас. 

"Много често ни се случва и обичаме да правим добро. Има и такива хора, отвръщат на доброто с добро... Винаги се старя да правя добро и към животни, и към хора. Животните постоянно ги храня, постоянно се грижа за тях, въпрос на отношение. Все по-рядко срещаме добро, хората се променят, стават вълци единаци и стават егоисти... Да, разбира се. Най-често дарявам за дечица, чувствам се много неловко, като видя някое детенце, изпаднало в беда. За комшиите на село съм правила такива работи, давам им дрехи, храна и всичко. Чувството да помогнеш на някой е страхотно. За теб това, което не е нужно и го даваш на друг човек, за него е ценно. За съжаление, хората много се озлобиха сега и станаха завистливи, може би от начина на живот, но би трябвало малко да се замислят така по-често да правят добрини... Да, често правя добрини. И на мен ми се е случвало да ми направят и все още ти прави впечатление, че има хора, които имат добри сърца." 

Световният ден на добротата подчертава значението на съпричастността, разбирането и сътрудничеството за създаване на по-хармоничен и грижовен свят. Но какво означава да си добър, има ли връзка между добротата и възпитанието и препоръчва ли се добротата като терапия за добро психично здраве, попитахме и психолога Катя Райчева

"Добър човек означава да си в услуга на другите, да си отзивчив и да си толерантен към всичко, което се случва наоколо... Има връзка между добрината и възпитанието. Според някои теории хората имат заложени в себе си добро и лошо, но хората като цяло вярвам, че се раждат добри и вече обстоятелствата ги правят по-добри или по-лоши. Това е въпрос на емоционална интелигентност и на много съчетания на фактори, които влияят върху израстването на детето... Добре е за психичното ни здраве да правим добро, защото дори и да не получаваш нищо насреща, ако правиш добро, дори и някакви дребни жестове, се чувстваш много добре, защото си направил нещо хубаво за някого и без да очакваш отплата." 

А ето и няколко идеи за добри дела, които можем да правим всеки ден. Освен да участваме в различни благотворителни каузи и събиране на пари, можем да задържим вратата на някой който излиза, да дарим кръв, да помогнем на съсед, да предложим своето място за паркиране на някой друг, да услужим със стотинки за кафе, да оставим остатъчната си храна на видно място до кошчето, да вдигнем нещо от земята на някой, който го е изпуснал. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как да пазаруваме разумно на Черен петък

Черният петък е едно от най-очакваните събития в годината за любителите на пазаруването. Това е денят, в който много магазини предлагат огромни отстъпки и специални оферти. Черният петък по принцип започва рано сутрин в последния петък на месец ноември.  В България, обаче, все по-честа практика става Черният петък да се провежда много..

публикувано на 22.11.24 в 17:05

Пуци: Историята на едно диво и щастливо морско свинче

В света на домашните любимци има някои, които обожават прожекторите, камерите и вниманието. А има и такива като Пуци – млад, див, игрив, и… определено не е фен на фотоапарати. Пуци е морско свинче, представител на породата американски късокосмести и със сигурност знае как да превърне живота на стопаните си в приключение. Антонина Лозанова ,..

публикувано на 22.11.24 в 15:30

Тебеширеният човек отново е тук!

Минали са тридесет години, откакто четири момчета, следвайки странни тебеширени знаци, намират в гората части от тялото на убито момиче. Дебелия Гав, Железния Мики, Еди Мюнстър и Хопо сами са измислили тези знаци, с които да се забавляват и да си разменят тайни съобщения през иначе безкрайно скучното лято на 1986 г., но ето че още някой се е..

публикувано на 22.11.24 в 15:25

"Вещица RUN" предизвиква дамите да "полетят"

На 1 декември предстои туристическата надпревара " Вещица Рън ", организирана BG Events & Guiding. Надпреварата ще е в района на Белоградчик. На него предстоят много изненади и участничките ще бъдат доста атрактивно облечени - като вещици. В тези премени ще преминат част от трасето.  "Предвидени са три контролни точки по трасето, на които..

публикувано на 22.11.24 в 14:35

Видинската математическа гимназия въвежда като избираем предмет религия

В Профилираната природо-математическата гимназия "Екзарх Антим I" във Видин ученици ще изучават като свободноизбираем предмет религия и основи на източното православие. Решението е по инициатива на училищното настоятелство, каза директорът Ивайло Милушев.  "Лятото, на 19 юли, беше проведена една среща между членове на настоятелството, учители..

публикувано на 22.11.24 в 14:30

Професия адвокат: Законите, хората и изкуството да ги разбираш

Днес ще си говорим за професията адвокат - една от онези професии, които сякаш винаги са обвити в строгост, сериозност и мистерия. Но ако надникнем зад параграфите, строгите костюми и тежките дела, ще открием нещо повече - хора със сърце, усет за справедливост и дори малко чувство за хумор. Днес ви разказваме историята на Таня Кълцева от..

публикувано на 22.11.24 в 13:00

Общинските наеми във Видин скочиха драстично

Слушатели на Радио Видин ни сигнализираха за драстично увеличение от около 300 процента на наемите на общинските жилища в град Видин. На територията на област Видин има над 400 общински жилища. В тях са настанени хора, отговарящи на определени критерии: хора с починали близки, многодетни семейства, самотни родители, хора, изпаднали в..

публикувано на 21.11.24 в 17:05