Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Склонни ли сме да правим добрини всеки ден

Снимка: Pixabay


На 13 ноември отбелязваме Световния ден на добротата. Той е свързан с това, че на днешната дата през 1998 година в Токио е открита първата конференция на Световното движение за доброта. В конференцията участват Австралия, Великобритания, Канада, САЩ, Сингапур, Тайланд и Япония, а на форума е приета Декларация на добротата.

Този ден служи като напомняне за положителното въздействие, което добротата може да има върху хората, общностите и света като цяло. Той насърчава хората да извършват действия на доброта и да насърчават култура на състрадание, емпатия и щедрост. 

Но в динамично ни ежедневие все по-често забравяме да правим добрини, онези малките жестове, които обаче имат голямо значение. И ако в миналото едно от най-нормалните неща е било да помогнеш на съседа в градината или да помогнеш на възрастен човек, като му пренесеш торбите, то днес подобни действия са рядкост. И не защото хората вече не са добри, а защото животът и проблемите ни карат да не гледаме встрани. Вглъбени в себе си, все по-рядко ще предложим ред на опашката на някой с по-малко покупки от нас или ще отстъпим мястото си в автобуса на нуждаещ се. Тези жестове на пръв поглед изглеждат малки, но точно те биха ни направили една задружна и съпричастна общност.

Вдъхновени от Световния ден на добротата, проверихме с анкета сред видинчани за какво най-често помагат и дали доброто въпреки всичко още живее в нас. 

"Много често ни се случва и обичаме да правим добро. Има и такива хора, отвръщат на доброто с добро... Винаги се старя да правя добро и към животни, и към хора. Животните постоянно ги храня, постоянно се грижа за тях, въпрос на отношение. Все по-рядко срещаме добро, хората се променят, стават вълци единаци и стават егоисти... Да, разбира се. Най-често дарявам за дечица, чувствам се много неловко, като видя някое детенце, изпаднало в беда. За комшиите на село съм правила такива работи, давам им дрехи, храна и всичко. Чувството да помогнеш на някой е страхотно. За теб това, което не е нужно и го даваш на друг човек, за него е ценно. За съжаление, хората много се озлобиха сега и станаха завистливи, може би от начина на живот, но би трябвало малко да се замислят така по-често да правят добрини... Да, често правя добрини. И на мен ми се е случвало да ми направят и все още ти прави впечатление, че има хора, които имат добри сърца." 

Световният ден на добротата подчертава значението на съпричастността, разбирането и сътрудничеството за създаване на по-хармоничен и грижовен свят. Но какво означава да си добър, има ли връзка между добротата и възпитанието и препоръчва ли се добротата като терапия за добро психично здраве, попитахме и психолога Катя Райчева

"Добър човек означава да си в услуга на другите, да си отзивчив и да си толерантен към всичко, което се случва наоколо... Има връзка между добрината и възпитанието. Според някои теории хората имат заложени в себе си добро и лошо, но хората като цяло вярвам, че се раждат добри и вече обстоятелствата ги правят по-добри или по-лоши. Това е въпрос на емоционална интелигентност и на много съчетания на фактори, които влияят върху израстването на детето... Добре е за психичното ни здраве да правим добро, защото дори и да не получаваш нищо насреща, ако правиш добро, дори и някакви дребни жестове, се чувстваш много добре, защото си направил нещо хубаво за някого и без да очакваш отплата." 

А ето и няколко идеи за добри дела, които можем да правим всеки ден. Освен да участваме в различни благотворителни каузи и събиране на пари, можем да задържим вратата на някой който излиза, да дарим кръв, да помогнем на съсед, да предложим своето място за паркиране на някой друг, да услужим със стотинки за кафе, да оставим остатъчната си храна на видно място до кошчето, да вдигнем нещо от земята на някой, който го е изпуснал. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Димитър Туджаров-Шкумбата празнува юбилей с концерт във Видин (видео)

Един всенароден любимец празнува 50 години на сцена с концерт във Видин . Известният шоумен и комик Димитър Туджаров-Шкумбата и Симфониета-Видин ще представят интересен, различен и вълнуващ концерт с много усмивки и музиката на Росини, Григ, Чайковски, Пиацола. Какво се случва, когато класиката и хуморът намерят пресечна точка, видинчани ще чуят..

публикувано на 13.11.24 в 16:09

Натали Ангелова представя нова песен

50 000 гледания за по-малко от седмица регистрира в Ютюб новата песен на младата певица Натали Ангелова от Монтана. "Играеш нечестно" е създадена от Натали в сътрудничество с известния поп и хип-хоп изпълнител VenZy. Друг известен музикант - Искрен Тончев - Искрата също допринася за случването на песента и превръщането ѝ в истински хит...

публикувано на 13.11.24 в 14:00

Екип от учени изследва стари торлашки къщи във Видинско

Торлашки къщи на повече от 100 години във видинските села Чупрене и Стакевци изследва международен екип от млади учени, ръководен от Милена Металкова-Маркова от Училището по архитектура към университета в Портсмут, Великобритания. Тя е доцент по архитектура и консервация, участва в проекти, насочени към изследване и опазване на архитектурното..

публикувано на 13.11.24 в 13:00

Симфониета Враца представя концерта "Марио Хосен и приятели"

Симфониета Враца ще зарадва почитателите на класическата музика с концерта "Марио Хосен и приятели". Музикалната вечер ще срещне публиката с прочутия маестро Марио Хосен, известен като "Преродения Паганини". Той ще свири със свои именити колеги и приятели, с които е изнасял концерти по целия свят, каза за радио Видин Христо Павлов , директор на..

публикувано на 13.11.24 в 10:30
Симеон Матев

Симеон Матев: Във Видинско скоро няма да има сняг

Части от България осъмнаха в сняг. На много места в страната, най-вече в Западна България, заваля късно снощи. Жълт код за обилен снеговалеж е обявен за 13 области, сред които Видин , Враца и Монтана . Във Видинско обаче скоро сняг няма да има, посочи климатологът  Симеон Матев , преподавател в катедра "Климатология, хидрология и..

публикувано на 12.11.24 в 15:00

Среща с режисьора на филма за Гунди вдъхновява ученици

Срещата на учениците от ПГ „Васил Левски“ в Мездра със създателите на българския филм „Гунди – легенда за любовта“ – режисьора Димитър Димитров и оператора Борислав Славков, премина при голям интерес и силни вълнения. Как възниква идеята за това събитие, разказа директорът на училището Мирослав Павлов:  "Срещата с подобен тип хора..

публикувано на 12.11.24 в 14:00

Съботният пазар във Видин – място за търговия и приятелски срещи

Съботният пазар във Видин през есента е изпълнен с топлите багри на есента, които струят от шарените зеленчуци, плодове и пъстрите цветя през този сезон. Мястото вече е част от живота на много видинчани. На пазара в съботния ден идват стотици хора, защото знаят, че тук може да се намери всичко - от традиционния червен и праз лук, тиквата и..

публикувано на 12.11.24 в 13:00