Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Йончо Цолов - българинът живял 130 години

Снимка: Росен Гацин



Във врачанското село Лик бе открита паметна плоча, която доказва, че по нашите земи е живял най-дълголетният човек не само в България, но и в света. Това е Йончо Цолов, който е живял цели 130 години. Откритието прави културният антрополог д-р Росен Гацин. Той успява да достигне и до смъртния акт на дълголетника, който е още едно доказателство, че въпросният човек наистина е живял 130 години. 

На надгробната паметна плоча пише следното: „Тук почиват баща Йончо на 130 г., син Иван на 103 г., син Кръстио на 106 г. Баща им почина на 1906 г. Въздигнал Гено Кръстев", което позва, че и синовете на Йончо Цолов също са били столетници, но все пак той ги надживява.

Ако се съберат достатъчно доказателства, че този човек наистина е доживял до 130 години, това значи, че ще бъде подобрен световният рекорд за най-дълго живял човек, който към момента е 122 години. Георги Пеловски е родственик на дълголетника, който всъщност пръв се свързва с доктор Росен Гацин от Антропологичния музей, и дава първоначален тласък на проучването:

"Аз обичам да се занимавам с изследване на миналото... Естествено, аз се облягам на изследователски разкази, на изследвания преди мен, родителите ми, бабите, дядовците. Това, което се предали за различните клонки на родовете и по-специално, за фамилия Пеловски имам доста дълбоко проучване..."

Само преди броени дни д-р Росен Гацин откри авторска изложба с името "Кодове на идентичност", където акцент е именно паметната плоча, открита в село Лик. Той е и човекът, който успява да достигне до смъртния акт на Йончо Цолов:

"При мен дойдоха родственици на човека, живял 130 години и ми съобщиха, че в тяхната фамилия, в техния род, има информация, че човек е живял 130 години... Направих мои проучвания и стигнах до извода, че е възможно да има такъв човек... Открихме също и смъртен акт, има и родословно дърво. Тоест, имаме три доказателства да затвърдим, че в България има такъв рекорд. Почива от болест, не почива от естествена смърт..." 

Свързахме се и с един от родствениците на Йончо Цолов, който дори носи името на своя пра пра пра дядо. Това е проф. инж. Йончо Пеловски, който родом също е от село Лик и дълги години работи като преподавател в Химикотехнологическия университет. Всъщност, той е и човекът, който случайно намира паметната плоча. Ето какво разказа той за своя род:

"Казвам се Йончо Георгиев Пеловски и съм някъде четвърта генерация Йончо, на същия този дядо Йончо Цолов... Моят род се е преселил от Струмица, Македонско... Всички са били будни хора... Имало е революционен комитет и един от потомците на дядо Йончо е бил член на революционния комитет, който са образували..."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Програма учи децата на финансова грамотност

Днес засягаме т емата за парите или по-скоро финансовата грамотност сред подрастващите . По този повод представяме една дама, която заедно със своите сестри създава програмата "Монти, парите и ти" . Тя се казва Рени Захариева , а програмата която е техен общ проект, е породена от желанието да ограмотят своите и всички български деца в..

публикувано на 02.04.25 в 14:00
Архивен кадър: румънски колоездачи напускат град Генерал Тошево (Южна Добруджа), за да изминат последните 35 км от маршрута Дунав Ултра, който води до крайната му точка – Дуранкулак.

Веломаршрутът "Дунав Ултра" разширява своя списък със забележителности

Шест нови акцента попълниха "Списъка на 100-те забележителности на Дунав Ултра" . Сред тях са римските терми на антична Рациария, край днешното село Арчар, които са най-големите на територията на България.  Представителна селекция включва обекти с културно - историческо значение, природни феномени, интересни локации, флора и фауна, храна, традиции и..

публикувано на 02.04.25 в 14:00
Нели Стоянова и дъщеря ѝ Мишел

Нели Карамели кани малките читатели от Видин на магично приключение

Една фантастична история с участието на омагьосани дракони и ядосани джуджета, които преминават през куп приключения и забавни моменти, разказва в дебютния си роман Нели Стоянова, или Нели Карамели , както е творческият ѝ псевдоним. Младата авторка е родом от Видин, живее и твори в София. Филолог, преподавател и дългогодишен актьор-аниматор,..

публикувано на 02.04.25 в 13:00
Сигридур Каменова

От Исландия до България: Как любовта промени съдбата на Сигридур Каменова

Какво може да накара един човек да остави родната си страна и да започне нов живот на коренно различно място? За Сигридур Каменова , исландка, която вече 17 години живее в Монтана, отговорът е прост - любовта.  Сигридур  решава да последва сърцето си, за да бъде с човека, когото е избрала, да се установи в България и да се научи да обича новата..

публикувано на 01.04.25 в 15:07

Полицията проверява кметския наместник на Периловец след сигнали за побои

За няколко случая на насилие и побой съобщават местни жители на село Периловец, община Бойница.  80-годишният Евгени Митров разказва, че е бил бит преди няколко дни от кметския наместник Михаил Флоров. В селото живеят 10 души, а управникът е местен жител.  "Това се случи на 24 март, понеделник, в 9,30 часа. Излязох от дома и тръгнах за..

публикувано на 01.04.25 в 14:00
Цветелина Цветкова

Цветелина Цветкова: Радвайте се на този живот!

На 1 април отбелязваме  Деня на хумора и шегата . На този ден всеки има право да се пошегува със свои приятели и познати и това да не предизвиква възмущение, а напротив - смях.    Срещам ви с Цветелина Цветкова, която стана известна със своята хумористична книга "Лейди Гергана". Тя споделя, че огромна част в живота ѝ заема хуморът. А "Лейди..

публикувано на 01.04.25 в 13:00

Д-р Олга Папушева: Началото на здравата и красива усмивка започва с първото зъбче и грижата за него

Много често родителите водят детето за първи път на зъболекар едва когато се появи проблем и той е придружен от симптоматика. Тогава детето е уплашено, боли го и става сложно,  каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и поясни, че първата среща на детето със зъболекар трябва да е в периода от появата на първото..

публикувано на 31.03.25 в 17:16