Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

20 години от първата чернодробна трансплантация в България

Проф. Любомир Спасов и Памела от Кула след трансплантацията преди 20 години.
Снимка: Личен архив


На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ. 20 години по-късно и след близо 300 трансплантации тази остава най-голямото професионално удовлетворение за проф. Спасов, който в момента е декан на Медицинския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски".

"По принцип трансплантацията е връх в съвременната медицина като техника, като научни познания, като цялостност на екипа, интердисциплинарност. Но това, което специално при Памела беше, е, че тя не тръгна от орган, взет от починал донор, а донор беше нейният баща, на който се наложи да му вземем половината черен дроб. И всъщност живото донорство е най-голямото предизвикателство за всеки хирург. На операционната маса се поставя здрав човек, който няма нужда от тази операция, и само заради неговия високо хуманен акт да спаси своето дете или да помогне на свой близък той се жертва. И за мен като хирург психологическата бариера да оперирам човек, който не се нуждае от това и да му взема половината орган, в случая черен дроб, е огромно предизвикателство. Така че ние тръгнахме от най-сложното - реално трансплантация от жив донор. Но помогнахме тогава. Памела щеше да загине в рамките на месец или месец и нещо, тъй като тя се ражда с нормален черен дроб, но връзката между черния дроб и червата е прекъсната. Поради тази причина черният дроб се самоунищожава от продукцията, която има. Така че наистина е най-голямото предизвикателство и се радвам, че поставихме началото на българската чернодробна трансплантология и Памела стана символ именно на това. Тя в момента е студент във Велико Търново. Ние онзи ден се чухме. Днес, като се съберем с екипа, ще звъннем и планираме съвсем скоро да я посетим или тя да дойде в София, за да си спомним емоционално изживяванията, които имахме тогава." 

В последно време българската трансплантология е много спорадична, каза още проф. Спасов. По думите му, в последните 3,5 години няма трансплантации на деца. Отделни са случаите, в които се прави трансплантация. Българското здравеопазване трябва да осигури всичко, от което се нуждаят българските пациенти, особено децата, защото не винаги могат да бъдат изпратени в чужбина, призова хирургът.

Чуйте повече в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Румяна Димитрова, имиджов консултант

Когато удобството стана мода - как пандемията оформи стила на обличане

Пандемията от COVID-19 оказа дълбоко въздействие върху всички аспекти на живота, но тя повлия включително и върху начина, по който се обличаме. Тази внезапна промяна в ежедневието, преминаването към работа от вкъщи и ограниченията върху социалния живот доведоха до коренна трансформация в модните тенденции. Какво се случи? Комфортът се превърна..

публикувано на 07.04.25 в 16:25

Първокласници поздравиха медици във Видин за професионалния им празник

На 7 април отбелязваме Световния ден на здравето. На тази дата през 1948 година е приет уставът на Световната здравна организация. Денят е професионален празник на работещите в областта на хуманната медицина.  Във Видин ученици от Основно училище "Любен Каравелов" поздравиха медиците в Многопрофилната болница за активно лечение „Света Петка“...

публикувано на 07.04.25 в 15:56

Видинчанинът Емо Йоцов се връща в родния град със смях без филтър

Видинчани и гостите на града ще имат възможност на 10 април, четвъртък, да се посмеят, тъй като в града ще дойде комедиантът Емо Йоцов от Стендъп Комеди Клуб София , роден и израснал във Видин.  Емо е комедиант на годината за 2024 година. Той не обича захаросаните истории. Не обича и преструвките. В стендъп комедията му няма място..

публикувано на 07.04.25 в 14:00

Нужна ли е интелектуална хигиена в социалните мрежи?

Всички ние използваме "социалните мрежи". Самото наименование означава споделяне и затова най-добрата практика в социалните медии е да се създаде продукт, който си заслужава да бъде споделен. Съдържанието може да бъде в различни формати - текст, снимки, видео. Ако то съдържа ценна информация и достигне до голяма целева аудитория, тогава хората..

публикувано на 07.04.25 в 13:13

Димитър Шонев - един от дейците на Врачанското музикално общество през миналия век (снимки)

Днес си ще си припомним живота и делото на Димитър Шонев - една личност, оставила бележита следа в музикалното общество на Враца от миналия век.  Той е роден на 13 февруари 1922 година в града под Околчица. Неговият музикален талант се е забелязвал още като е бил юноша, около 10-12 годишен, ни разказва Велик Клюнков , уредник отдел "Най-нова..

публикувано на 07.04.25 в 12:00

Ако прекрачим в сърцето си отвъд Йордан, душите ни ще намерят покой

Петата неделя на Великия и спасителен пост , която отбелязваме днес, е посветена от Църквата Христова на  преподобната Мария Египетска . "Защото и Син Човечески не дойде, за да Му служат, но  да послужи и даде душата Си откуп за мнозина." /Марк.10:45/ Миналата Неделя чрез примера на св. Йоан Лествичник Православната..

публикувано на 06.04.25 в 08:00

Романът "Как да убиеш семейството си" на Бела Маки

Грейс Бернард е 28-годишна красива, привидно съвсем нормална жена, но с необикновена история. Работата е там, че тя има зад гърба си вече шест убийства – някои брутални, други – не чак толкова, но в момента по ирония на съдбата лежи в затвора заради убийство, което не е извършила. Не го беше замислила така, но… Не се заблуждавайте! Грейс не е..

публикувано на 04.04.25 в 17:29