В света на домашните любимци има някои, които обожават прожекторите, камерите и вниманието. А има и такива като Пуци – млад, див, игрив, и… определено не е фен на фотоапарати. Пуци е морско свинче, представител на породата американски късокосмести и със сигурност знае как да превърне живота на стопаните си в приключение.
Антонина Лозанова, стопанката на Пуци, вече има опит с морските свинчета – нейната първа пухкава любов, Тино, е звезда със завиден портфейл от снимки. Тино, породата розетка, е пухкав, спокоен и, както се оказва, далеч по-мързелив. Пуци обаче е съвсем различна история.
Пуци, според думите на Антонина, е "истинско диване". За разлика от Тино, който вероятно би се излегнал блажено за фотосесия, Пуци е активен до краен предел. Опитът да му се направи снимка граничи с научна фантастика. Когато светне светкавицата на камерата, Пуци вече е някъде другаде – най-често под дивана или на другия край на стаята.
"Пуци е много по-различен от Тино. Тино като по старичък беше кисел, въобще не искаше да си играе с него. Пуци отиваше до него, той отиваше в другия край на клетката и обратно, гонеха се, въобще не го отразяваше по никакъв начин. След това имаха един период, в който си играеха заедно, закачаха се съвсем най-добронамерено, даже си чистеха ушичките, ближеха се взаимно. Обаче в един момент, може би вече като Пуци порасна и стана така по-пазещ територията си и започнаха да си раздават малко карате движения."
За разлика от пухкавия Тино, Пуци е от породата американски късокосмести – с гладка, къса козина и стегната, атлетична фигура. Ако Тино е възрастният мъдър чичо, който предпочита да си почива, Пуци е като млад тийнейджър, който не спира да тича и да изследва всяко кътче от дома. Освен че е малък дивак, Пуци има и нежна страна. Любимите му лакомства включват моркови и ябълки, които той си похапва с удоволствие. А как да не бъде щастлив, когато има семейство, което го обича и се грижи за него.
"Всеки си има неговото местенце, време, в което е навън тича, играе на воля. ..Пуци отначало нищо не искаше да яде, трябваше първо да види, че Тино хапва и така Пуци се научи да яде всичко, което към момента яде - зеленчуци, храна, от къде да пие вода - вижда, че Тино отива да пие вода, отива и той да пие вода, вижда че Тино яде лакомство и той отива да яде това лакомство, вижда че Тино се качва с лапи на клетката и той се качва с лапи на клетката."
Животът с морско свинче като Пуци е доказателство, че всяко животно, независимо колко е малко, носи със себе си радост, смях и, понякога, доза хаос. Пуци показва, че дори да не си перфектният модел за снимки, можеш да бъдеш любимецът на семейството – с твоята енергия, забавни мании и обичлив характер.
Ако някой ден успеете да заснемете Пуци, вероятно това ще е исторически момент – но до тогава Антонина и семейството ѝ ще продължават да се наслаждават на неговите щури
Тръгваме да попътуваме с „Неделник“! Има – няма преди месец ви срещнах с инициаторите за една среща на випуск 1980 година на тогавашната видинска гимназия "Димитър Благоев", Валери Минков и Веселин Станков. 45т-а годишнина от завършването си ще отбележат някогашните абитуриенти на 6 и 7 юни. До къде стигнаха нещата с..
На петата неделя след Пасха Христова Православната църква ни припомня разговора на Господ Иисус със самарянката . По Христово време самаряните са живеели на юг от Галилея и на север от Юдея в палестинската ивица от Средиземно море до река Йордан. Самаряните не са израилтяни, а смес между асирийски преселници и завареното от тях..
Фондация "Подай ръка - дари по-добро бъдеще" обяви кампания в подкрепа на семейство от Монтана. Мери е самотна майка, която се бори, за да отгледа трите си деца - на 14, на 11 и на 6 години. Няма постоянна работа, а семейството оцелява благодарение само на детските надбавки, обясни социалният работник към благотворителната организация..
Вече сме ви срещали с видинската група North West 3700 . В състава ѝ са Михаил Георгиев, Александър Марков, Марин Ангелов, Милчо Кръстев и Илия Илиев - петима приятели, обединени от страстта си към музиката и родния край . Те не просто свирят и пеят - те живеят музиката. Всеки от тях владее различни инструменти, пеят, пишат текстовете си..
Лондон през 50-те години на ХХ век. Книжарница „Блумсбъри“. Изисканото царство на книгите изглежда измамно спокойно, почти съвършено, благодарение на петдесет и едно правила, които управителят Хърбърт Дътън държи да се следват по-строго дори от Десетте божи заповеди. Докато има дисциплина, нищо не може да се обърка, нали така? Под..
Жълъдите са навсякъде в парковете, а освен храна за животни, те могат да се превърнат и в чудесна декорация за дома. От тях можем да изработим венци и свещници, лампички и висулки, рамки за картини, украси за маси и какво ли още не. Може би горният списък далеч не изчерпва всички варианти. Жълъдите са един от многото естествени материали, които..
В сърцето на малкото, но изпълнено с живот село Чупрене, в Основно училище "Акад. Михаил Димитров“, се случва нещо различно. С усмивки, цветни материали и силна вяра в промяната, група млади хора вдъхновяват децата да мечтаят, да творят и да вярват в силата на общността. Те са част от проекта " Бъдещи създатели за приобщаване и устойчивост "..