Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Неделник" от 24 ноември 2024 година

23
Снимка: Красимир Каменов

Обичам да се разхождам и да гледам. Да забелязвам. Да откривам и да се опитвам да разбера за мен интересни неща, а за други напълно скучни. Сами трябва да търсим за да се открием и да се преоткрием. Същото важи и за това, което виждаме...Срещам различни хора. Забелязал съм, че са три типа. Първите /не в този ред, разбира се/остаряват видимо, но имат нови и спретнати дрехи. Изглеждат тъжни и смачкани от живота, но дрехите им! О те са перфектни. Вторите физически пращят от здраве и енергия, но дрехите са им повехнали. Сякаш слана ги е попарила. Излиняват външно, но вътрешно искат още и още от живота. Третите живеят и остаряват с дрехите си. Те са тъжни и дрехите им са тъжни. Те са болни и дрехите им са болни. Те са здрави и обичани и дрехите им са весели...Общото е, че всички /включително и аз/ сме тръгнали на някъде...А къде? Ех, никой не знае от къде идваме и къде ще отидем. Но вървим, хванати за ръката на живота. Такива ми ти работи виждам и откривам и си вървя към нанякъде си...

Хайде, стига, че „Неделник“ трябва да се слуша.

Ще почетем паметта на Величка Каменова, която е оставила следа в образователното дело в Чипровския край и Монтана. Родена в чипровското село Горна Ковачица, преподавала е в родното си село, в с. Василовци и в Монтана. Участвала е и в театралната трупа на Василовци. Тази седмица почина на 90-годишна възраст, но изживя един достоен живот, изпълнен с безкрайна обич към България и родното място.

Една достойна столетница от своя страна навърши 105 години. Да, баба Севда Младенова от видинското село Въртоп отбеляза респектиращите 105 години. Да е жива и здрава.

Пътят ни след това поема към разкопките край село Майор Узуново. Защо древните хора са се нуждаели от три неща: вода, храна и камък? Отговорите от проучването, което обхваща селище от ранния неолит ще разберем от Георги Ганецовски, директор на Регионалния исторически музей във Враца. С Иван Лишков, благодарение на който тези разкопки се осъществиха ще говорим за водата.

Е, идва и Бъдни вечер. Отново трапезата трябва да е отрупана с постни ястия. В домовете няма да се мине без варен боб и чушки с боб. Интересна е историята на боба по нашите земи и поради тази причина ще ви срещна с един голям приятел на Радио ВИДИН Стоян А. Стоянов органзаторр на Кулинарните фестивали на България. За целта той ще ни заведе на 32- рия Празник на Смилянския фасул проведен преди месец в смолянското село Смилян. От него ще разберем и как върви подготовката за кулинарната битка между Горна и Долна Митрополия.

Цветан Дочев – Дедо Скръц пък ни е приготвил "супица от костен телешки бульон и броколи/или карфиол/ със зеленяж и баница (щипана) с прази лук, еченца и сиранце".

Приятно слушане.

Цялото предаване можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Красимир Каменов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Праужда ще отбележи 170-годишнината на местния храм

Инициатива във връзка с отбелязването на 170 години от построяването на храм "Свето Възнесение Христово" в белоградчишкото село Праужда организира църковното настоятелство на старинната църква. Те са започнали събирането на всякаква информация, свързана с историята на храма, който е обявен за паметник на културата от национално значение. Върху..

публикувано на 17.01.25 в 16:40

3D моделирането: Новото предизвикателство пред един талантлив програмист

Днес ще ви срещнем отново с Иван Димитров . Припомняме, че той е програмист , който преди се занимаваше с приложения и игри. Днес поводът да ви срещнем с него е свързан с 3D моделирането. Tой създава свое пространство в социалните мрежи и го нарича Galactikus  . 3D моделирането е процес, при който се създават триизмерни цифрови..

публикувано на 17.01.25 в 16:30

Да се разходим в "Кварталът на писателите"

В началото на ХХ век България е все още млада и очарователно наивна, затова пък отворена за новото по света и амбицирана да очертае границите на собствената си новопридобита независимост. Едва разчупила оковите на османското владичество, тя тепърва градяла закони и самостоятелност, свиквала със свободата и търсела своите хора, с помощта на които да..

публикувано на 17.01.25 в 16:10

Видински лекар настоява за извинение от "Зони за платено паркиране"

Видинчанин поиска да му бъде поднесено извинение в официално писмо заради неуважително отношение, според него, на екип от Общинско предприятие "Зони за платено паркиране" . Д-р Владимир Кичашки потърси Радио ВИДИН и разказа какъв е случаят.  "Аз съм началник на психиатричното отделение и съм единствен съдебен психиатър тука за областта. Имах..

публикувано на 17.01.25 в 13:18

Врачанският митрополит Григорий за избора на видински владика

Светият Синод определи листата от достоизбираеми епископи - кандидати за предстоящия избор за нов Видински митрополит. В нея фигурират осем епископи: Велички епископ Сионий - игумен на Троянската и Бачковската свети обители; Мелнишки епископ Герасим - главен секретар на Св. Синод; Смоленски епископ Висарион - втори викарий на Пловдивския..

публикувано на 17.01.25 в 11:26

Изложба ще почете художник от Враца

Днес в Малката зала на Художествена галерия "Иван Фунев" към Регионалния исторически музей във Враца ще бъде открита изложба по повод 125 години от рождението на българския художник Пенчо Георгиев , който е родом от града под Околчица. Повече за експозицията и за творбите, които могат да бъдат разгледани разказа уредникът  Христо Божков :..

публикувано на 17.01.25 в 09:10

Нови творби представя художествената галерия в Монтана

Творби, придобити през 2024 година, показва в първата си изложба за новата година Художествена галерия "Кирил Петров" в Монтана . Експозицията представя 19 художници и 37 техни произведения. Сред тях е Николай Пенков , който дълго време е бил уредник и е отговарял за фонда на галерията .  "Тази инициатива за закупуването на картини започна..

публикувано на 16.01.25 в 17:13