Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Николай Овчаров: Видинското царство е просъществувало до 1422 година

5
Проф. д-р Николай Овчаров
Снимка: Радио ВИДИН

Днес на терена на разкопките на Античния римски град Бонония във Видин ръководителят на екипа доц. д-р Здравко Димитров представи информация за проучванията. Над 200 находки са открити за краткия период от разкопките през този сезон, като те продължават. На събитието присъства и изтъкнатият български археолог и специалист по Средновековна история проф. д-р Николай Овчаров. 

"Има открития по хипотезата, че Видинското царство е просъществувало до по-късен период от този, който ни е познат от историята... Тази площ, на която сме стъпили в момента, е нивото на Видинското царство...

Не намерихме следи от османско присъствие в този период, което показва, че Видинското царство е просъществувало по-дълго време... Редица нови проучвания показват това, а намерените от нас находки потвърждават тази хипотеза...", заяви доц. Здравко Димитров.

По-подробно за значението на откритията и за Видинското царство обясни проф. д-р Николай Овчаров:
"Този средновековен период, който виждате пред вас, доказва тази теза, че Видинското царство е просъществувало някъде до 1422 година... Това доказват и редица документи и хипотези на проф. Павел Павлов и проф. Иван Тютюнджиев. Тези хипотези имат и противници, но ето тук се доказва точно това, което професорите твърдят... Намерени са документи за Константин и Фружин, които показват по-късен период... 

Намерените находки и липсата на османски монети подкрепя това. Да, при разкопките са намерени над 200 монети, от които само две са от периода на султан Баязид. Има и около 10 от султан Мурад II... Повечето са от периода на цар Иван Срацимир... Това ни убеждава, че Видинското царство не е завладяно до 1396 година, когато е гибелта на цар Иван Срацимир.

Периодът, който ние датираме, е по-късен. Някъде до 1421 – 1422 година, когато начело е бил неговият син Константин...", категоричен е проф. Овчаров.

Кметът на Видин Цветан Ценков изрази благодарността си към екипа на археолозите за положения труд през последните няколко години и за значимите открития. Той съобщи, че с подкрепата на Община Видин проучванията ще продължат и в съседните няколко парцела зад ПГТ "Михалаки Георгиев" в града. 

По публикацията работи: Красимир Каменов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Реплика на средновековен таран е възстановена в "Баба Вида"

Възстановиха средновековния таран в крепостта „Баба Вида“ във Видин. Древното стенобойно оръжие е останало от снимките на някои от многото исторически филми, снимани в крепостта, но с течение на годините е започнало да се руши. С помощта на майстора дърводелец Венелин Йорданов вече е възстановено.  Тараните са мощни машини за разбиване на..

публикувано на 08.04.25 в 16:55

Ромски младежи от Видин - пример за успешна реализация

В Международния ден на ромите, 8 април, успяхме да съберем четирима приятели от квартал "Нов път" във Видин. Те са успешни млади хора, които се реализират в различни области на живота, но неизменно с тях вървят музиката и артистичността. Приятелството им става по-силно, защото създават своя музикална група - "Northwest 3700". В нея всеки дава..

публикувано на 08.04.25 в 15:25
Ясмина Витанова

Видинска ученичка получи награда за най-добра бизнес идея

Дванайсетокласничката Ясмина Витанова, която учи специалност "Търговия" в ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин се класира на трето място в Националното състезание по предприемачество "Най-добра бизнес идея". Съревнованието на тема "Устойчиво развитие на селския туризъм" се проведе в град Кюстендил.  Проектът на Ясмина и нейния екип показва..

публикувано на 08.04.25 в 14:20

Зрелостник от Видин вече е студент след силно представяне на национално състезание

  Николай Евгениев, зрелостник на видинската природо-математическа гимназия, вече е студент във Факултета по математика и информатика (ФМИ) на Софийския университет "Свети Климент Охридски".  Това стана възможно след като той се нареди на четвърто място във втория кръг на Националното състезание по елементарна математика "Проф. Борислав..

публикувано на 08.04.25 в 13:10
 ОУ

8 април - Международен ден на ромите

На 8 април отбелязваме Международния ден на ромите , който се се чества от 1992 г. от ООН и Европейския съюз. Началото на световното ромско движение за утвърждаване и развитие на ромската култура и идентичност се поставя през 1971 година  в Лондон, когато се провежда за първи път световен ромски конгрес.  Днес този ден се смята за "Ромското..

публикувано на 08.04.25 в 11:00
Румяна Димитрова, имиджов консултант

Когато удобството стана мода - как пандемията оформи стила на обличане

Пандемията от COVID-19 оказа дълбоко въздействие върху всички аспекти на живота, но тя повлия включително и върху начина, по който се обличаме. Тази внезапна промяна в ежедневието, преминаването към работа от вкъщи и ограниченията върху социалния живот доведоха до коренна трансформация в модните тенденции. Какво се случи? Комфортът се превърна..

публикувано на 07.04.25 в 16:25

Първокласници поздравиха медици във Видин за професионалния им празник

На 7 април отбелязваме Световния ден на здравето. На тази дата през 1948 година е приет уставът на Световната здравна организация. Денят е професионален празник на работещите в областта на хуманната медицина.  Във Видин ученици от Основно училище "Любен Каравелов" поздравиха медиците в Многопрофилната болница за активно лечение „Света Петка“...

публикувано на 07.04.25 в 15:56