Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

8
Снимка: Радио Видин

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана. Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки поданик е трябвало да плаща на султана) от раята в Берковската кааза. В този документ селото е записано под наименованието Лефчива. В изследването на Руси Стойков "Наименования на българските селища в турските документи" съществува още един документ, от 1579 година, в който вече селото е записано с името Лехчево, което носи и до днес.
Лехчево е едно от най-големите населени места в област Монтана. Александър Александров е млад човек, избрал да живее в родното място. Той е кмет на Лехчево от 2019 година:

"1800 жители са, не всички живеят тук постоянно, но около 1000-1100 човека живеят постоянно... Има училище... Има детска градина... Млади хора има, но и много от тях избягаха. Търсят спасение, търсят работа..."

Александър Александров разказва за трудностите и проблемите на селото, както и приоритетите си като кмет: 

"Стремим се постоянно да работим нещо... С Общината кандидатстваме по проекти. Един голям проект, който включва воден цикъл, подмяна на воден цикъл, асфалтиране на няколко улици от населеното място, което е доста добре. Масово се занимаваме с поддръжка, почистване..."

Читалище "Развитие" в село Лехчево има богата история, за която ни разказа дългогодишният председател на културното средище - Галя Василева:

"Още през 193 година е взето решения за построяване на читалищна сграда... Вратите са ни отворени всеки ден, от сутрин до вечер..."

Галя Василева разказа също за танцовите състави, както и за успехите, които са пожънали на фестивали:

"Имаме самодейни състави към читалището и се радваме, че следобедите и привечер, читалището е отворено и влизат много хора в него. Надяваме се те да стават повече и повече, защото селото ни е най-голямо в област Монтана. Имаме детска певческа група... Имаме младежки танцов състав... Клуб за народни танци, също така имаме..."

Освен художествените дейности, с помощта на читалището, се организират чествания на различно празници, в които се включват жителите на селото:

"Отбелязваме си почти всички, като започнем от Бабинден, през Трифон Зарезан, Осми март... Работим добре винаги с местната власт... С бизнеса също работим добре..."  

 Ето какво казаха жителите на Лехчево пред Моника Йончева:

"Като всяко село, има проблеми... Нямам думи. Всичко скъпо, парите не стигат... Млад кмет имаме, много добър... Нито има забавление, нито има работа... Заведения има, ама няма хора..."

Чуйте повече в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56