Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Христо Даскалов - пазител на историческата памет за възрожденска и следосвобожденска Враца

Снимка: РИМ Враца

Днес си припомняме за личността на Христо Даскалов - възрожденски и следосвобожденски учител, просветител, читалищен деец и общественик, оставил ценни сведения от първо лице за икономическото, политическо, културно и просветно развитие на Враца през 70-те и 80-те години на XIX век. Преди дни в Регионалния исторически музей в областния град бе представена неговата автобиографична книга. Това е първото издаване на този текст, каза за Радио ВИДИН Нели Стоянова, уредник в отдел "История на България XV – XIX век":

"Аз много емоционално подхождам върху това, което се случва с издаването на книгата, защото това е първото издаване на оригиналния текст, написан от Христо Даскалов през 1910 година. Тази негова автобиография дълго време престоява във фондовете на Националната библиотека "Свети свети Кирил и Методий". Доколкото знам и в Държавния архив има нейно копие в ръкопис. В нашите фондове също имаше един препис факсимиле - копие на оригиналния текст."

Христо Даскалов идва като учител във Враца през 1873 година. Поканен е чрез посредничеството на Петко Рачев Славейков, който в края на 40-те години, също е бил учител в града под Околчица. През 70-те години  и синът на поета - Иван Славейков, учителства в града. Той завързва приятелство с Христо Даскалов, което през годините става пословично. 

"Интересното е, че този тандем - Иван Славейков и Христо Даскалов правят едни много съществени реформи и промени в просветното дело във Враца и врачанските училища, които остават и доста дълго време, да не кажа и до ден днешен. Те въвеждат главни книги, правилници в училищата, променят структурата на училищата - правят ги да бъдат зависими едно от друго като степени на образование, а не всяко самостоятелно да си действа, оформят степени, като главно училище става т. нар. Възнесенско училище, което е към църквата "Свето възнесение във Враца"."

Христо Даскалов е един от българите, които правят много и за читалищното дело. Той активно участва в дейността на местното читалище, в което са членували най-будните врачани, хората, които са се включили и в революционното движение, във всички прогресивни инициативи на местната общност в периода на 70-те години.

"Той е един от потърпевшите и благодарение на това, на него дължим един подробен разказ за това какво се случва с врачани след потушаването на Априлското въстание, след като турската армия навлиза във Враца, което всъщност осуетява присъединяването към Ботевата чета. Но това, което малко се знае, че всъщност две от най-изявените и най-будни групи, и най-заможни групи са били разкарвани по затворите. Първо до врачанския затвор, а след това пеша са придвижвани до Видин и Берковица."


Христо Даскалов има брак и двама сина, от които единият умира много рано, а другият - Богомил Даскалов, запазва родовата памет, събирайки документи от неговия баща. Любопитен факт за Даскалов е, че баба му била сестра на Васил Априлов, създателят на първото българско училище в Габрово, известно и до днес като Априловската гимназия. 

Животът на просветителя приключва през 1917 година в родния му град Трявна. Няма данни за причината за смъртта му, защото неговата автобиография завършва със събития, които са се състояли 7 години по-рано от неговата кончина, допълва Нели Стоянова

Повече по темата може да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Владислав Георгиев: Преходът от живота в Париж към този във Видин

Днешният ни гост е Владислав Георгиев от Видин , брейк танцьор, който в годините след 2000-та беше един от най-добрите в нашия град. След завършването си, решава да замине за Прага, където живее около три години. Там среща любовта в лицето на екзотична девойка с корени от Мадагаскар, но родена във Франция, където семейството ѝ е емигрирало...

публикувано на 20.02.25 в 17:30

В Мездренска гимназия предстои да бъде открит STEM център

Учители и ученици в ПГ "Васил Левски" Мездра ще могат да учат и да преподават в напълно оборудван и модернизиран учебен център. Така нареченият STEM център предстои да бъде открит официално от министъра на образованието и науката Красимир Вълчев. Учебният център предлага обучение в направленията информатика, програмиране и математика,  обясни..

публикувано на 20.02.25 в 14:00

Кога ще бъде възстановено движението около Здравната каса във Видин

Възстановяването на разкопаното пътно платно на булевард "Панония" във Видин е приоритет при реконструкцията на канализационен колектор на града. Физическият напредък на проекта е на около 55%, обясни за Радио ВИДИН управителят на ВиК Видин инж. Илко Илиев. До няколко месеца, в зависимост от атмосферните условия, може да се очаква движението по..

публикувано на 20.02.25 в 13:00

В "Музикална зона" на 20 февруари 2025 слушаме албума Burning for Buddy: A Tribute to the Music of Buddy Rich 1994

Това е проект на барабаниста на рок група "Ръш" Нийл Пърт, в който събира световноизвестни джаз и рок барабанисти, заедно с "Бъди Рич биг бенд", за да отдадат почит към колоса Бъди Рич. 1994 г. излиза първата част, а 1997 г. втора. Някои от имената, взели участие в първата барабанна феерия, на която се наслаждаваме са: Саймън Филипс, Дейв Уекъл,..

публикувано на 20.02.25 в 09:00

Комедията "И верният отговор е..." поставя важните въпроси с усмивка

Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..

публикувано на 19.02.25 в 14:00

"Български митове и легенди" представят с късометражни филми във Видин

Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..

публикувано на 19.02.25 в 11:32

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11