Шаран и толстолоб са най-търсените видове риба преди Никулден във Видин. Видинчани споделиха в анкета и семейни рецепти за приготвяне на рибата за празника.
Рибата, предлагана в магазините в област Монтана, е качествена и с доказан произход. Традиционният жив шаран за Никулден се търгува по 11 лева килограма. В Монтанско са едни от най-големите производители и преработватели на риба и рибни продукти.
Над 320 доброволци има БЧК във Видинска област. Общо 100 от тях са част от младежката организация, а 25 - на екипа за работа при бедствия и аварии.
Ученици от общините Чупрене и Ново село ще получават безплатен топъл обяд в продължение на 60 учебни дни. Храненето е осигурено по програма "Топъл обяд" на БЧК. Програмата ще се изпълнява от понеделник, 9 декември. Нейната цел е да се подпомогнат ученици в неравностойно положение и техните родители. Средствата за осъществяването ѝ са осигурени от Националния съвет на БЧК чрез корпоративни дарители и от областната организация от дарения, събрани от младите червенокръстци.
Общо 100 ученици от общините Бяла Слатина и Хайредин се хранят по програма "Топъл обяд".
Концерт-спектакъл "Легенда за трите сестри" ще бъде създаден по проект на видинския Ансамбъл за народни песни и танци "Дунав", финансиран от Министерството на културата. За да го реализира, културната институция ще получи 245 000 лева по Програма "Нематериално културно наследство".
По данни от Общинска служба "Земеделие" - Мездра селскостопанските производители са прибрали царевицата от засадените 18 850 декара при среден добив от дка 343 кг и слънчогледа от 9537 дка при среден добив 190 кг. Есенниците за 2025 година вече са засадени - те са 25 000 дка пшеница и 1 758 дка ечемик.
Грейна коледната елха в Кула..Децата от формациите по спорни и модерни танци, с ръководител Таня Тошева и народен хор "Кулчанки" помогнаха на кмета на града Владимир Владимиров да запали светлините на 10-метровата коледна елха на централния площад в Кула.
Сувенири за Коледа предлагат в Дневния център за пълнолетни лица с увреждания в Монтана. Сувенирите са изработени от възпитаниците на социалното заведение
В петък във Враца ще отбележат Никулден с рекорден брой пълнени шарани и голям рибен курбан. С това се продължава традицията големите празници да се честват на централния площад в града.
Тържествено ще бъдат запалени празничните светлини на елхата в Брегово утре, 6 декември. За първи път се организира и базар, в който участват различни социални институции.
Възстановено е движението на леки и лекотоварни автомобили в прохода Петрохан, съобщиха от пътната агенция. Остава ограничено преминаването на камиони над 12 тона в двете посоки, както и тегленето на ремаркета и движението на МПС с дължина над 12 метра. От пътната агенция призоваха шофьорите, на които им предстои пътуване, да тръгват с автомобили, подготвени за зимни условия, да карат със скорост, съобразена със зимните условия, да не предприемат рискови маневри, както и изпреварване на снегопочистващата техника.
Мъж заплаши с пистолет дете във врачанско село, съобщиха от Областната дирекция на МВР. Към 12:40 часа вчера жител на село Липница, което е част от община Мизия, сигнализирал, че негов познат е заплашил с пистолет малолетния му син. Случката се разиграла в населеното място. На посочения адрес пристигнал полицейски екип, който установил 67-годишен..
От днес за православните християни започва Великият пост, който ще продължи до 20 април. Общо 7 седмици вярващите се въздържат от храни с животински произход и се подготвят за Възкресение Христово. Великият пост припомня за 40-дневния пост на Исус Христос в пустинята, въвежда в Страстната седмица и в най-светлия християнски празник - Великден...
Видинската детска градина "Желязко Попниколов" отправя покана за празничен концерт, посветен на Националния празник на Република България-3 март. Събитието е част от дейностите, с които учителите се стремят да изградят патриотичното възпитание у децата, обясни директорът на детското заведение Васка Здравкова. "Предстоящият концерт за..
Идеята за издаване на патриотична книга е на екипа на Община Берковица. С помощта на учители и родолюбци от Берковица вече е факт, разказа кметът Радослав Найденов. "С нея искаме да възпитаме уважение към паметта и подвига на предците, както и да образоваме младите в дух на българщина и патриотизъм. Книгата е направена от дърво с метален обков...
Честването на националния празник на България Трети март в Монтана ще започне в 10:00 ч. на площад „Жеравица“ с церемония по издигане на националното знаме. Младежи в национални костюми от всички фолклорни области ще изнесат трибагреника. Той ще бъде издигнат под звуците на националния химн. По време на ритуала присъстващите граждани ще развеят..
Община Мездра организира общоградско тържество по случай Националния празник на Република България 3 март. Тържеството, с което ще бъде отбелязана 147-ата годишнина от Освобождението ни от османско иго, ще се състои на 3 март 2025 г. (понеделник) от 9:30 часа на площад „България“. В празничната програма ще вземат участие Детска школа по художествено..
На 3 март празнуваме 147 години от Освобождението на България след петвековно османско владичество. Денят е обявен за национален празник през 1990 г. с решение на Народното събрание. Санстефанският мирен договор между Русия и Османската империя, подписан на 19 февруари 1878 г. по стар стил, слага край на Руско-турската война (1877-1878). В община..