Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За спад на пасищата алармират еколози

Снимка: Радио ВИДИН

Коалицията от екологични сдружения и граждански групи “За да остане природа в България" отправя призив към Министерство на земеделието и храните за смислен анализ на липсата на пасища в страната. Освен че това е проблем за животновъдите, загубата на пасища е проблем за природозащитата. Причините са най-различни и от коалицията искат да бъдат изяснени.

"Един от проблемите е, че не е ясно какво точно е пасище. Има няколко различни слоя географски и те се различават помежду си твърде много. Има така нареченият слой постоянно затревени пасища. Това са пасищата, които България е поела ангажимент да пази, но те се различават радикално от слоя, който се субсидира като пасище и същевременно и двата слоя имат големи разлики в кадастъра, който да бъде основата на всяко планиране дългосрочно в България и просто пасищата може би не им се обръща достатъчно внимание, за това е целият казус, този случай и този проблем трябва да бъде разрешен. Пасищата трябва да бъдат ясно картирани, да е казано кое е пасище и то да се пази като пасище. И да се подпомага като пасище", каза Стефан Аврамов-от коалиция "За да остане природа в България".

Това е задължение на Министерството на земеделието. То е длъжно да обяви и поддържа тези слоеве, затова и Министерството сега трябва да се справи с този проблем. Работна група обсъжда проблемите в националните паркове, където в резултат на една пряка е и една косвена субсидия се привличат животновъди от цялата страна и това създава конфликти за липсващи пасища там.

"Едната субсидия е пасторализмът. Тя действа само за територията на националните паркове, които са под два процента от площта на страната и тази субсидия трябва да бъде прекратена. Другото е, че парковете се раздават по административна процедура, пасищата, на стойност един лев на декар, а извън парковете в същите общини пасищата се отдават на търг с цени, които започват от 12 до 14 лева на декар. И съответно е десетки пъти по-изгодно да вземеш пасище вътре в парка отколкото извън парка и това създава проблемите. Тези финансови стимули трябва да бъдат прекратени и проблемът, специално в парковете, ще бъде решен", смята Стефан Аврамов.

Цялото интервю със Стефан Аврамов може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Сароян ни води на приключение с Уесли Джаксън

Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..

публикувано на 21.02.25 в 17:05
Петър и Яна Черневи. Снимка: Личен архив на Дора Чернева

Спомен за Петър Чернев и неговото творчество

Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..

обновено на 21.02.25 в 17:00

Кукленият театър във Видин представя премиерата на "Котаракът в чизми"

"Котаракът в чизми"  е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..

публикувано на 21.02.25 в 16:10

Ученици от Враца са сред финалистите в конкурса "Млад Благотворител"

Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..

публикувано на 21.02.25 в 15:20

Алекс и зайците...

Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник.  Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..

публикувано на 21.02.25 в 14:00
Симона Панова

Симона Панова: Когато да си екскурзовод е повече от работа

Днес ви представяме една вдъхновяваща личност от Видин - Симона Панова , автор на фентъзи романите "Змей Закрилник", "Змей Побратим" и "Змей Омайник". Но освен че създава магични светове на страниците на книгите си, Симона е и невероятен разказвач на истински истории, свързани с богатото историческо наследство на старопрестолния Видин и..

публикувано на 21.02.25 в 13:00

Монтанска художничка подрежда изложба "Цветът в мен"

"Цветът в мен" се нарича изложбата на монтанската художничка Таня Василева. Това е нейната първа самостоятелна експозиция в град Монтана, в която тя представя 24 свои платна на различни теми и с различни техники. Авторката разказа как се появява идеята за  изложбата: "Поканиха ме от библиотеката да направя изложба... Замислих се и си казах, че..

публикувано на 21.02.25 в 11:05