Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Имаше сериозен натиск да се оттегли кандидатурата на Наталия Киселова

Андрей Вълчев: Надявам се страстите да утихнат и политиците да проявят държавническо поведение

Скоростният път Видин-Ботевград тъне в мъглата на неизвестността и посредствеността

Андрей Вълчев, народен представител от БСП-Обединена левица
Снимка: БГНЕС

След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес президентът Румен Радев започна консултации с парламентарните политически сили. За актуалната политическа обстановка в "Посоките на делника" разговаряхме с народния представител от БСП-Обединена левица, избран от Враца, Андрей Вълчев:

"Политическият егоизъм попречи това да стане още от първите гласувания, след като не отричат, че най-подготвеният в този състав на Народното събрание да бъде председател е кандидатът, издигнат от БСП-Обединена левица. Изгубихме безкрайно много време и обществена енергия. Наистина беше много грозно това, което се случи. На моменти имаше и много сериозен натиск - и емоционален, и нечистоплътен, да се оттегли кандидатурата на Наталия Киселова. Радвам се, че нашата парламентарна група устоя и защитихме решението, което всички считат, че е най-удачно и най-подходящо за председател на 51-ото Народно събрание."

Андрей Вълчев опроверга твърденията на ИТН, "Възраждане" и МЕЧ, че зад кандидатурата на доц. Киселова стои Делян Пеевски.

"Точно тези три формации реално паразитираха върху голямото широко ляво, което вече е факт в политическата карта на България. Те се явяват на избори с леви послания, а в този парламент ясно заявиха не просто, че са център-десни политически формации, а и че според тях левите движения са в основата на фашизма. Добре е маските на политическото лицемерие да бъдат свалени и изборът на доц. Наталия Киселова е една от формите, чрез които всеки можа да чуе и да види политическото лицемерие и зависимостите във всеки един аспект на отделни политически формации, които смело се бяха заявили като алтернатива, а всъщност са нещо съвсем различно и страшно."

Според Вълчев фактът, че избраният за председател на парламента може да бъде следващият служебен премиер, е попречил на своевременното му избиране.

"Кандидатурата на доц. Киселова бе призив към парламента да заработи, а другата кандидатура не се и криеше, че е стремеж към предсрочни избори. Не знам на кого бе удобно тези избори да бъдат в началото или средата на февруари. Радвам се, че избрахме един подготвен професионалист, един морален човек да бъде пръв сред равните в този парламент и очаквам да заработим. Предстои гледането на бюджета, предстои гледане на важни закони, които биха били от полза за българските граждани, за бизнеса, за общините, а политическите и икономическите математики нека оставим за политическите джуджета."

Доц. Киселова ще устои на провокациите и понякога ниското ниво на общуване в Народното събрание, убеден е Вълчев.

"Наталия Киселова е много балансиран човек, няма да се поддаде на провокациите, но ще се радвам, ако повече български граждани видят какъв е тонът на т.нар. алтернативи, на т.нар. несистемни политически играчи, защото личностните нападки и обиди не могат да заменят аргументите и не могат да скрият икономическите зависимости, които прозират в поведението на голяма част от парламентарно представените формации. Заради това казах, че предстои нещо страшно, ако това продължава да се развива в българската политика - всеки да си купува парламентарни групи от по 10-15 човека и да има претенции за председател, за заместник-председател на Народното събрание... Заявката на доц. Киселова да бъде председател на всички не е празно политическо говорене, а е израз на нейната убеденост, че народният представител е народен представител на цялото българско общество. Отделно искам да напомня, че доц. Киселова е от гражданската квота в парламентарната група на БСП-Обединена левица и е човек, който отстоява своето мнение с аргументи, с факти, няма никакъв проблем с диалогичността. Наистина е страхотно позитивен човек и се надявам да запази енергията, която има, защото Народното събрание има нужда от глътка свеж парламентарен въздух. За съжаление прекалено много икономическа математика имаше през тези 26 дни, в които бяха "родилните мъки", за да се случи изборът на председател."

Народният представител заяви още, че се надява след избора на председател парламентът да започне да работи според очакванията на обществото.

"Успях да обиколя почти всички общини в област Враца и да организирам приемни, така че имам прекия и непосредствен диалог и зная какви са впечатленията, които оставяме като депутати с нашата политическа безпомощност и егоизъм в българските граждани. Надявам се, че, особено с обсъждането на бюджета, дневният ред на българските граждани ще влезе отново вътре в парламента, а не дневният ред на неколцина олигарси. Със сигурност приемането на бюджета е най-важното, което този парламент трябва да свърши и се надявам да успеем до 31 декември дори да бъдем без коледни почивки и новогодишни ваканции. Дано направим бюджет, който да бъде в полза на българските граждани, на българския бизнес, на българските общини. Ще се радвам, ако усилията на нашата парламентарна група спомогнат този бюджет освен балансиран, да бъде и социално насочен, човекът да бъде поставен в центъра на този бюджет."

Андрей Вълчев обясни още, че очаква политиците да проявят държавническо поведение по време на консултациите при президента Радев преди връчването на първия проучвателен мандат за съставяне на правителство.

"С избора на доц. д-р Наталия Киселова би следвало да се поохладят страстите и при президента Румен Радев да влязат държавници, а не кресливи предизборни шутове, извинявам се за този израз. Президентската институция е единствената, която остана стабилна в тази политическа криза. 220 народни представители вече заявиха, че са десни, представители на сестрински партии, че са национално отговорни, а ние - някакви с левите, социалните алтернативи, сме тръгнали председател да им предлагаме... Това беше същината на дебата през тези 26 дни. Те имат сходство в програмите, в идеите и би било израз на наистина политическа некадърност, ако не успеят 220 народни представители да съставят правителство. Мога да ви уверя, че ще положим всички усилия да помогнем на тези народни представители да осъзнаят отговорността, която имат и като народни представители, и като парламентарно представени сили, които са получили повече доверие от българското общество на изминалите само преди месец избори. Защо се явяват на избори, защо заявяват някакви приоритети и програми, които ще изпълняват, след като ще бягат от отговорност? Не е тайна, че през тези 4 седмици БСП-Обединена левица търпя имиджови щети, защото малка част от обществото разбираше нашето упорство да поддържаме кандидатура, която в един момент събираше между 35 и 50 гласа подкрепа. Тук е мястото да кажа, че отчитаме държавническия подход на първата политическа сила, отчитаме, че най-накрая втората политическа сила разбра, че това поведение, което имат, е недопустимо и помогнаха за решаването на политическата криза, която сами създадоха. БСП обаче не може да решава всички проблеми от позицията си на пета политическа сила. Те са получили по-голямото доверие, нека те да носят отговорността."

Народният представител от Враца коментира забавянето на важния за цяла Северозападна България инфраструктурен проект - скоростният път Видин-Ботевград.

"Пътуваме до Враца по "дефилета и горски пътеки", тъй като така важното трасе между Видин и Ботевград потъна в мъглата на "всеки момент". Всеки момент очакваме да се открие този лот, онази отсечка... Трафикът е отклонен. Всеки ден инфраструктурата, която въобще не е предвидена да понесе това натоварване, се руши, а никой не коментира какви ще са усилията, необходими за възстановяване и рехабилитация, а в същото време няма яснота кога ще бъде отворен за движение новият път. Трябваше да е краят на октомври, ноември, след това едно свлачище се появи, седем нови свлачища се появиха, сега последно за юни месец е отложено, но какво тогава ще се открие никой не знае. Аз съм поел ангажимент пред избирателите, които бяха на приемната във Враца, че ще задам парламентарен въпрос, който да ангажира тази власт, защото всичко това се случи по време на служебното правителство, за което никой не носи отговорност. Да ми отговорят какви са сроковете и какви са перспективите пред Северозапада, ще получи ли най-накрая така необходимата пътна артерия, която да облекчи трафика. Тук говорим и за пътна безопасност, тук говорим за невероятен икономически ефект, защото тази пътна артерия е шанс за региона. Наистина е грехота нещо, за което има пълен консенсус от всички политически сили, че този път трябва да се случи и е приоритетен за държавата, а не само за региона, да тъне в мъглата на неизвестността и посредствеността."

Повече - в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45

Защо е необходима реформа в районите за планиране в страната

На страната ни е необходимо ново райониране за нуждите на европейската статистика и кохезионната политика. Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Обособяването на районите..

публикувано на 09.12.24 в 14:50

Роман - градът с многото мостове

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Роман, който се намира в пределите на област Враца. Градът е административен център на общината, в която попадат 12 населени места. Името на Роман идва от средновековната Романова крепост.  Релефът на общината е ниско планински и хълмист, като територията ѝ изцяло попада в пределите на Западния Предбалкан...

публикувано на 06.12.24 в 13:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Предлаганите промени в Закона за движение по пътищата са от пусто в празно

Как да се намалят жертвите на пътя?  Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще.  Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за..

публикувано на 05.12.24 в 10:00

Алекси Кесяков: Скоростта е наркоманията на пътя

Как да се намалят жертвите на пътя?  Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще.  Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за обществото?..

публикувано на 05.12.24 в 10:00

След пет години една трета от работещите в болницата във Видин ще са пенсионери

Средната възраст на лекарите в страната е над 50 години, а в 13 области в страната, сред които и Видин, по данни на Българския лекарски съюз, над половината от лекарите са на повече от 61 години. Прогнозата е за тежка криза в здравеопазването след 10 години. Във Видин основната част от лекарите, добили специалност са в..

публикувано на 04.12.24 в 16:31