Днес, 13 декември, светът отдава почит на цигулката – инструментът, който е способен да изрази цялата палитра от човешки емоции. Този ден е избран неслучайно – дванадесет дни преди Коледа, за да подчертае специалната роля на цигулката в много от любимите ни празнични композиции.
Музикалният инструмент е символ на нежност, дълбочина и изразителност. Цигулката може да разплаче с меланхолията на своя звук и да вдъхнови с енергичността си. Неслучайно казват, че тя е способна да „говори“ на езика на сърцето.
Днес отбелязваме не само деня на цигулката, но и приноса на всички, които посвещават живота си на този изящен инструмент. Една от тях е Людмила Георгиева, дългогодишен цигулар и концерт майстор в оркестъра на Симфониета- Видин. Още от детските си години тя посвещава усилия и любов на този инструмент, сбъдвайки мечтата на своята майка.
"Цигуларите започват от много малки. Аз съм започнала от 7-годишна в музикалната школа във Видин. Цигулковото обучение изисква много голям период от време. След детската музикална школа се насочих към музикалното училище в Русе, а впоследствие вече и музикалната академия в Пловдив завърших. От доста години съм вече в оркестъра вече като оркестрант.
Цигулката трябва да ѝ отдели много време човек, да е систематичен в заниманията си, трябва да е съсредоточен, да се научи на концентрация. Начинът на работа е много самостоятелен. Всеки трябва да търси добрия тон, да работи върху себе си и съответно да изпълнява и препоръките на преподавателя, но това изисква много време и много труд. Цигулката, която често чуваме в коледните произведения, носи една бляскавост, една тържественост, красота. Има много лирика в коледните произведения. Те ни настройват към една светла емоция, която е характерна за празниците и всъщност е много приятно да изпълняваме коледна музика."
Световният ден на цигулката е повод да си припомним класики като "По вълните на Дунав" или "Зима" от Вивалди, където цигулката е главен герой. Това е музика, която ни пренася в свят на красота и вдъхновение.
Нека днес поздравим всички, които свирят и обичат цигулката, и да се насладим на нейната уникална магия, която озарява празничните дни.
Днес на фокус поставяме темата за така наречените "нови стандарти за красота" . През годините много жени са били олицетворение на стандарт за красота. Като започнем от Мерлин Монро, минем през Кейт Мос, Моника Белучи и Синди Кроуфорд. Но днес стандартите за красота поне в България придобиват съвсем нова висота. В 21 век от жените се очаква да..
Бензиностанциите да записват на касовата бележка номерата на автомобилите, които зареждат гориво, за да се избегнат измами с данъци. Това предложение направи преди дни председателят на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев, който посочи, че очакваните допълнителни приходи за бюджета от тази мярка биха били около 250 млн. лв. С предложението се..
Излезе от печат изследването "Библиотеката на Осман Пазватноглу във Видин" на проф. Стоянка Кендерова, виден османист и арабист. В него са представени големината на фонда и тематичното разнообразие на библиотеката, построена в началото на 19 век. Със своите над 2 600 тома тя е най-голямата османска библиотека по това време в българските земи. В..
Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..
В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..
За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..
Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..