Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Нощ на прилепите" ще се проведе във Враца

Снимка: ПП "Врачански Балкан", архив

На 13 декември /петък/ Дирекция на Природен парк "Врачански Балкан" и Регионална библиотека "Христо Ботев"- Враца ще проведат "Нощ на прилепите". Инициативата ще започне от 15.00 часа в Тийн зоната на библиотеката и ще продължи до 16.30 часа. Събитието ще се проведе за 14-а поредна година. 

Прилепите са характерен вид за "Врачански Балкан". На територията на парка има пещери, вековни гори и подходящи убежища за прилепите. 

"Ще започнем с една много интересна презентация, на която ще обясним защо и как всъщност еволюционно се е появил полетът на прилепите, защо прилепите летят така, както летят птиците, каква е разликата между полета на птицата и това как лети прилепът. Ще разкажем за това какво разнообразие от прилепи има по света, в размерите, в цветовете на прилепите, защото ние свързваме прилепите с това, че са малки и черни или по-големи и черни прилепи и че те винаги са черни, но ще покажем прилепи, които не са черни, а са доста цветни, мога да кажа. Ще си поговорим и затова с какво се хранят прилепите", разказа Оля Генова- експерт в Дирекцията на парка.

В програмата на събитието "Нощ на прилепите" са включени интерактивни занимания и презентации, викторина с награди и кът за най-малките за оцветяване, правене на маски и оригами. 

В Европа се срещат 35 вида. На територията на природния парк се срещат 28 вида прилепи, което показва, че на територията на природния парк има голямо разнообразие от прилепи. 

"Прилепите се срещат и в градовете около нас. Всеки, който е излизал привечер е виждал прилепи, като най-честият прилеп, който се среща в градовете, това е малкото кафяво прилепче, което е едно от най-малките прилепчета, които се срещат в България. Паркът, затова наистина ние акцентираме върху прилепите, тъй като на територията на парка има доста важни места, които са важни за хибернацията, т.е. по време на техния зимен сън и по време на тяхното размножаване и затова искаме да обърнем внимание на хората на това, че те не трябва да безпокоят прилепите особено в тези особено чувствителни периоди- на хибернация и размножаване", допълни Оля Генова.

Един прилеп може да изяде до 3 хиляди комара на денонощие.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Отбелязваме Световния ден на фармацевта

На 25 септември отбелязваме Световния ден на фармацевта . Този ден се чества ежегодно, а целта му е да насочи общественото внимание върху значението на фармацевтичната професия за успешното функциониране на всяка здравна система.  Всеки от нас посещава аптека, когато има нужда от съвет или лечение, а зад гишето ни очакват хора, чиято работа..

публикувано на 25.09.25 в 16:40

Таня Ангелова: Аз съм влюбена в живота

В "На раздумка с Яна Маринова" гостува Таня Ангелова, която живее и работи в САЩ. Тя е от Видин, обича своя роден край и инвестира тук. Казва, че е гражданин на света, чувства се успял и много позитивен човек. Америка е последната ѝ спирка, иначе още от дете заминава за чужбина: "Вече повече от 25 години живея там и съм изключително..

публикувано на 25.09.25 в 15:00

В Селановци не могат без своя радиовъзел и Радио ВИДИН

В ерата на дигиталните технологии, село в Северозапада продължава да разчита на своя радиовъзел. В Селановци, община Оряхово, хората и до днес ползват своите кабелни радиоточки, за да научат новини от населеното място. Съобщенията от селото се излъчват в 8:30 и 16:30 часа от служители на кметството, като освен вести,  звучат и поздрави  по поводи..

публикувано на 25.09.25 в 14:00

Трудова борса се проведе във Видин

Регионална библиотека "Михалаки Георгиев"-Видин бе домакин на обща "Трудова борса".  Дирекция "Бюро по труда" Видин е организатор на третата за годината подобна инициатива. Възрастови ограничения нямаше, а целта бе да се срещнат работодателите, които търсят нови попълнения за своите колективи и хората, търсещи работа. Това обясни Александра..

публикувано на 25.09.25 в 13:22

Монтана събира отново млади писатели

За трета поредна година в Монтана ще се проведе инициативата "Алея на младите български писатели". Тя започва утре, 26 септември. Събитието се организира от Съюза на младите писатели, съвместно с Община Монтана и Регионална библиотека "Гео Милев". Програмата предвижда детска работилница, урок по родолюбие, както и срещи с автори, информира..

публикувано на 25.09.25 в 12:30

В "Музикална зона" на 25 септември 2025 слушаме Secret Garden

Норвежкият композитор и пианист  Rolf Løvland  и ирландската цигуларка  Fionnuala Sherry  сформират своето дуо през 1994 г. През следващата година на песенния конкурс "Евровизия" стават победители с композицията  Nocturne . Създават предимно инструментална музика в стиловете neo-classical, Celtic, Nordic folk, New age. Слушайте н и всеки четвъртък..

публикувано на 25.09.25 в 09:00

Европейска седмица на спорта

Европейската седмица на спорта се провежда всяка година 23-ти до 30-и септември. Тя има за цел да повиши осведомеността за това колко е важен активният начин на живот за всички и да даде възможност на хората да започнат да спортуват. Провежда се под мотото „Нека сме активни“. Активни ли са обаче хората днес?  Ванчо Тодоров от видинското село..

публикувано на 24.09.25 в 16:21