Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Толовица- красиво, спокойно и безлюдно село

Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му. 

В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен обект на ЮНЕСКО. До пещерата и на километър от селото се намира още една известна природна забележителност - Рабишко езеро, което се ползва за риболов и воден туризъм. 

Преди малко повече от година посетихме селото, за да видим как живеят местните, от какво имат нужда и как се управлява населено място с жители, чиято възраст е над 70 години. За всичко това разговаряхме с кметския наместник на Толовица, Лозинка Петрова и местни жители. Изводът- селото беше поредното гаснещо съкровище на Северозапада.

Година по-късно ситуацията не се е променила, дори селото е обезлюдено още повече.

"Не сме много жителите, постоянно сме около 20 човека, дори в момента сме 17. През лятото бяхме повече, но гражданите се прибраха вече...", обясни Лозинка Петрова.

"Селото ни е малко, хубаво, закрито, до нас е близо Рабишкото езеро, пещерата... Въпреки това хората напуснаха родните си места, тук останаха само пенсионери. Това, че селото постепенно си отива, аз си го обяснявам с това, че не се продават имотите. Къщите са запустели, но собствениците им не ги предлагат за продажба. Всеки иска да запази за себе си спомен за родното място... 

Ежедневието тук е спокойно и монотонно. Нови неща не се случват често. Нямаме място, където хората да се събират и да общуват. Идват в кметството- тук се дава хляба, топлия обяд. Повечето са записани за обяд и при мен се събират, виждат се, говорят си. Същото се случва и при получаването на пенсиите, при нас пощата идва в сряда. С една дума- тук, в кметството, се случва разнообразието...

Що се отнася до медицинското обслужване, на повечето жители личните лекари са в града, тук лекар не идва. Лекарствата също си купуваме от града- мобилната аптека не минава през селото. Всеки се спасява самостоятелно. Преди минаваха от време на време за профилактични прегледи на хората, но това, както казах, беше в миналото.

С междуселищния превоз сме добре. Автобус идва от Видин и за Видин и сутрин, и следобед. Хляб в селото карат три пъти в седмицата. Идват тук, при мен. Казват предварително кой колко хляба искат и в понеделник, сряда и петък идва бус на фирма от Видин и ни снабдяват. 

От няколко месеца имаме и подвижен магазин от Белоградчик. Идва във вторник. Хората са много доволни и много се радват. Предварително си правим заявка. Кара ни всякакви хранителни стоки. Нищо, че заявките ни са малки като количество и бройка, собствениците на фирмата не пренебрегват нуждите на хората от селото..."

Толовица е родното място на идейния водач, организатор и ръководител на Белоградчишкото въстание от 1850 година  чорбаджи Цоло Тодоров. Той е син на преселници от село Белимел, Монтанско, които бягат от преследванията на турците. Скоро след като се заселват в Толовица турци убиват пред очите на семейството братчето му Павелчо. След няколко години Цоло отмъщава и бяга в Сърбия. Завръща се след много години, поради което не е разпознат и става събирач данъци - карал овце за снабдяване на турските военни гарнизони. В данъчните регистри за Видинския край Цоло е записан като най-богат земевладелец. Подмолно обаче организира недоволството на местното население от нови, още по-тежки данъци, както и беззакония на местните турци. В Раковишкия манастир се пази като ценна реликва подписан с кръв документ-съзаклятие за вдигане на въстанието. В него името на Цоло е на първо място. При потушаването на въстанието  е заловен от турците и убит. 

Цялото интервю с кметския наместник на село Толовица, Лозинка Петрова, анкета с местни жители и подробности по темата - в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45

Стигат ли ни доходите?

Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..

публикувано на 22.04.25 в 11:39

Отец Рафаил: "Възкресение Христово е централното събитие в човешката история"

Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..

публикувано на 21.04.25 в 11:22

Дълги дел- селото с народен гастроном и съхранени традиции

Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в  община Георги Дамяново,  област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия.  Селото има древна история.  Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..

публикувано на 18.04.25 в 11:10
Яница Петкова

Яница Петкова: Действията на опозицията са в пряка полза на управлението

С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол.  От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..

публикувано на 17.04.25 в 10:00

Може ли да бъде намален делът на сивата икономика у нас?

Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60..

публикувано на 16.04.25 в 10:45

Петър Петров: Пътят Видин-Ботевград се бави заради стремежа към еврозоната

Народният представител от "Възраждане" от Монтана Петър Петров публикува видеоклип с огромните дупки, които са се появили по международния път Е-79 между Монтана и Враца. Той обясни, че само за няколко километра по тази отсечка е преброил над 100 дупки, които са предпоставка за пътни произшествия:  "През последните две години изключително много..

публикувано на 15.04.25 в 13:46