Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Благотворително четене организираха във видинското училище "Цар Симеон Велики"

Снимка: Радио Видин

Четене на откъси от любими произведения, както и на авторски творби събра ученици, родители и преподаватели във видинското училище "Цар Симеон Велики". Събитието е едно от тези, които в навечерието на Рождество Христово организираха с благотворителна цел в училището. Средствата от дарения ще са за изяви на талантливи деца, както и на ученици от семейства в неравностойно положение. Сред представените творбите, бяха и наградените от конкурса за есе, разказ или стихотворение "Коледни мечти", който проведоха в училището. 

Свое авторско стихотворение за Коледа прочете десетокласникът Натанаеле Гуарнери

"Това стихотворение е породено от един мой личен размисъл защо празнуваме Коледа, какво прави този ден толкова специален. Исках да изоблича този недостатък на обществото, коледните дни да сме задължително весели, просто така. Аз исках хората да слушат по-внимателно моето произведение, защото, ако един човек слуша и не мисли, той играе ролята на една дъска, няма полза от неговото слушане, затова исках да призова хората да не бъдат пасивни слушатели,  а за изживеят това и да го мислят, защото, ако човек помни това, което съм написал, за мен е достатъчна награда."

Сияна Петрова, която е ученичка в 11-и клас, също е сред представените автори.

"Аз съм много благодарна, че получих възможност да се изразя, както и че получих възможност да чуя написаното от моите съученици."

Директорът на училището Ирена Гъркова пожела сбъдването на истинско коледно чудо - възрастните да се замислят повече и то с целия си интелект и сърце за това, което децата им казват.

"Слушахме дълго време безспорно много добри неща. Трябва да мислим върху това, което те ни показват, върху това, което те ни казват с написаното, с казаното, със стореното. Много искам, много се надявам на коледното чудо всички възрастни да мислим повече върху това, което децата ни казват. Нека си пожелаем ние възрастните да правим света по-добър за нашите деца и нека пожелаем на децата да бъдат устремени, да бъдат смели, да казват това, което мислят, да ни показват недъзите, да ни показват пороците и да ни показват верния път!"

Коледният дух в училището тази година беше много заразителен, обясни преподавателят по български език и литература Валентина Бурдашка.

"От миналата година подкрепяме деца от нашето училище с изявени таланти и деца в нужда. Искахме да се включим в тази кауза по наш си интересен начин и ние като учители по български език и литература да стимулираме четеното, да дадем възможност на децата да си прочетат творбите, защото изявата е много важна за творците и да се включим в каузата. Това ни беше идеята и всичко направихме с много любов и желание."

През седмицата в училището имаше и благотворителен базар. Събитията от дните преди празниците, бяха с призив заедно да сътворят и споделят коледните чудеса.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Да помечтаем с "10 чужди мечти"

В литературата сравнително често човек може да попадне на книга, която да го накара да се замисли за собствените си желания, страхове и надежди. Далеч по-рядко събитие обаче е да попаднеш на книга, която да те накара да се замислиш за чуждите мечти, за чуждите копнежи и поводи за безсъние. Свикнали сме да се взираме в собствените си..

публикувано на 09.05.25 в 16:55

Никога не е късно да откриеш таланта си

В "Професия хоби" ни е тръгнало на художници напоследък! И ако в предишната ни история гостенката рисуваше още от дете, с молив в ръка откакто се помни, то днешната ни героиня открива магията на рисуването по-късно в живота . Но това по никакъв начин не прави таланта ѝ по-малко впечатляващ. Напротив - личи си, че когато човек твори със сърце,..

публикувано на 09.05.25 в 16:30

Ден на самоуправлението и Деня на Европа отбеляза езиковата гимназия във Видин

9 май освен ден на Европа е и Ден на ученическото самоуправление. На този ден учениците влизат в ролята на своите учители и директори на училищата, организирани от Ученическите съвети. Основната цел на тази инициатива е учениците да почувстват задълженията на своите учители и на ръководството на учебното заведение в реални условия, атмосферата..

публикувано на 09.05.25 в 16:20

Видински ученици направиха филм за Културен център "Жул Паскин"

Днес беше представен филм за това как старата синагога във Видин се превърна в Културен център „Жул Паскин“ - модерно място за изкуство, култура и туризъм. Лентата е създадена от ученици от 10-и и 11-и клас на ПГ „Проф. д-р Асен Златаров“. На представянето на филма присъстваха и ученици от ГПЧЕ "Йордан Радичков". Екранната творба е по пилотна..

публикувано на 09.05.25 в 16:05

За мисията на младите доброволци от най-голямата хуманитарна организация

Доброволчеството е отговорност, казва Радостина Йорданова от Младежкия червен кръст във Видин . Повод за разговора ни е Международният ден на Червения кръст и Червения полумесец , който отбелязваме на 8 май. Това е ден, в който се отдава признание на милионите доброволци и служители на хуманитарното движение, които ежедневно помагат на хора в..

публикувано на 09.05.25 в 14:44

Приказни герои оживяват в село Неговановци

Светът на приказките и приказните герои ще се материализира във видинското село Неговановци. Приказен карнавал ще се проведе там утре, 10 май. Събитието е традиционно и се радва на популярност сред малките жители и гости на населеното място, каза секретарят на Народно читалище "Светлина 1928" Мариана Димитрова : "Подготвили сме много..

публикувано на 09.05.25 в 13:00

92 млн. лева е бюджетът на Община Видин за 2025 г.

Бюджетът на Община Видин за 2025 година бе приет от Общинския съвет. Предложеният проект бе определен като балансиран и без много дебати бе подложен на гласуване и утвърден. Общият му размер е  малко над 92 332 000 лева, в това число е и преходен остатък от 12 840 000 лева. 59 млн. лева са планираните приходи за делегирани от държавата дейности,..

публикувано на 08.05.25 в 16:51