Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петър Петров: Изпращаме година на политическо пренареждане

Снимка: БГНЕС

2024-та бе година на пренареждане на политическите реалности. Това коментира за "Посоките на делника" народният представител от Монтана от Политическа партия "Възраждане" Петър Петров:

"Най-важното е, че изпращаме година, в която се пренареди политическият спектър. Поредната година от т.нар. очистителен период в българската политика, в който досегашните остарели разбирания за един или два основни политически субекти, които да определят дневния ред, остават в миналото. Виждаме, че вече окончателно е изоставен принципът на сформиране на правителство само от една политическа сила и имаме поне няколко разнообразни политически субекта, които излъчват парламентарни групи в Народното събрание. Наред с това и няколко играчи на политическата сцена, сред които и "Възраждане", които се утвърдиха като основни и затвърждават своите позиции, видно и от последните парламентарни избори, когато и нашата партия увеличи своята подкрепа с около 10%. Този процес на прочистване на политическата ни система все още не е завършил. Нека не забравяме, че за период от около 15 години се събра доста политическо напрежение  следствие от еднопосочни политики в една конкретна евроатлантическа обстановка, докато виждаме, че постепенно светът се променя. Нагласите в света се променят. Това оказва влияние и върху българските политически партии, които лека-полека вече сменят риториката си. Имам предвид евроатлантическото мнозинство. Процесът на преориентиране на основните политически субекти все още не е приключил. Именно заради това, въпреки че се бият в гърдите, че са евроатлантици, не могат да направят устойчиво правителство, няма и да успеят."

Петър Петров пожела на жителите на Северозапада:

"Нека всички да посрещнем с добри чувства както Рождество Христово, така и настъпващата Нова година. Най-важното е да имаме надежда. Надежда за себе си, за околните, за близките и да бъдем човечни. Ако сме по-човечни, ако сме по-добри хора, ще се съхраним като българи. Пожелавам на жителите на Северозапада да имат надежда, че ще направим всички заедно така, че да си опазим както родния край, така и всички наши сънародници да имаме по-светло бъдеще, за което ние, политиците, имаме най-сериозна отговорност. Дано продължаваме да се отнасяме с разбиране."

Повече - в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45

Стигат ли ни доходите?

Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..

публикувано на 22.04.25 в 11:39

Отец Рафаил: "Възкресение Христово е централното събитие в човешката история"

Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..

публикувано на 21.04.25 в 11:22

Дълги дел- селото с народен гастроном и съхранени традиции

Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в  община Георги Дамяново,  област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия.  Селото има древна история.  Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..

публикувано на 18.04.25 в 11:10
Яница Петкова

Яница Петкова: Действията на опозицията са в пряка полза на управлението

С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол.  От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..

публикувано на 17.04.25 в 10:00

Може ли да бъде намален делът на сивата икономика у нас?

Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60..

публикувано на 16.04.25 в 10:45