Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

4
Снимка: Радио Видин

Гостуваме на село Георги Дамяново, част от най-малката община в oбласт Монтана, която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото, за жителите, както и за учебните заведение, които все още функционират:



"Винаги съм искала това, което имам като мечта за реализация, за развитие на даден район, да мога да го видя и реално изпълнено. Кметът може и когато и населението го подкрепя и се разбира с общностите в общината си нещата се случват. Екипът в Общината е много мотивиран да работи..."

Голямата мечта на кмета Нина Петкова е да развие туризма в региона и да превърне Георги Дамяново в едно привлекателно място за посетители от цялата страна, а определено има какво да се посети и разгледа в района. Едно такова място е Лопушанският манастир, който е и емблема за общината, не случайно е изобразен на герба: 

"Опитваме се също да помагаме с поддържането около манастира, с чистотата, с това да е приветливо на хората, като дойдат и да виждат хубавата ни природа..."

Нина Петкова разказа също и за приоритетите си като кмет, както и за проектите, по които усилено работят, за да подобрят качеството на живот в село Георги Дамяново и в цялата община.

"В последните години работим основно върху инфраструктура. Тази година започнахме ремонт на три пътя... Оттук нататък започваме да мислим за улиците в населените места и вече за идеи за туризъм... Събота и неделя общината ни се пълни с млади хора. Ваканциите общината ни е пълна с малки деца и юноши... Стремим се във всяко село да направим нещо, което да ги забавлява... Имаме доста направени детски площадки..."

С кмета на община Георги Дамяново засегнахме още важни теми за всяко населено място, а именно - за безопасността и здравеопазването и  за това имат ли достъп хората до редовен транспорт. 

"Нашата община е спокойна... Спокойно се живее, хората са задружни. Селата са с малко жители... Населението на нашата община е обгрижено от личен лекар... Имаме договор с фирма, която извършва междуселищния превоз. Пътува редовно..."

В село Георги Дамяново има и някои сериозно проблеми, които все още чакат да бъдат разрешени:

"Разчитаме на мека зима, но разчитаме и на много дъжд и сняг, защото много села останаха тази година при нас без вода, доста сериозни проблеми се очертават в тази посока..."

Милена Каменова е секретар на читалище "Трудолюбие" в село Георги Дамяново от 40 години. Тя смята, че културният живот е добре развит и е много благодарна на кмета за безрезервната подкрепа. Тя разказа повече за основаването на читалището, за богатата културна дейност и традиции, за самодейните състави, както и за множеството им участия в различни фестивали:

"Ние имаме три състава в момента. Имаме един сборен състав, който беше по предложение на госпожа Петкова... Представихме се даже в чужбина много добре. Иначе имаме група за стари градски песни и група за фолклор... Участваме във всички възможни фестивали, в които може да участваме..."

Децата, които живеят на територията на селото имат интерес към книгите и четенето и с голямо удоволствие посещават библиотеката:

"Ние имаме нови книжки. По проект сме участвали и имаме нови детски книжки... Идват и четат дечицата..."

В Георги Дамяново има две големи културни събития - традиционният събор, който отбелязват всяка година и фолклорния фестивал "Свидня":

"Този фолклорен фестивал ние го организираме вече 11-а година... Има интерес към него... Събора на 28 август го правим. Правим го всяка година. Събираме си хората, населението, на площада..."

Местните жители разказаха пред Теодора Спасова повече за живота в Георги Дамяново:

"Всичко е нормално... Има работа, доволни сме. Доволни сме от кметицата... Парите не стигат... Малко е скучно тук..."

Чуйте повече в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45

Стигат ли ни доходите?

Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..

публикувано на 22.04.25 в 11:39

Отец Рафаил: "Възкресение Христово е централното събитие в човешката история"

Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..

публикувано на 21.04.25 в 11:22

Дълги дел- селото с народен гастроном и съхранени традиции

Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в  община Георги Дамяново,  област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия.  Селото има древна история.  Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..

публикувано на 18.04.25 в 11:10
Яница Петкова

Яница Петкова: Действията на опозицията са в пряка полза на управлението

С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол.  От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..

публикувано на 17.04.25 в 10:00

Може ли да бъде намален делът на сивата икономика у нас?

Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60..

публикувано на 16.04.25 в 10:45