Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Силата на добрината: Защо да помагаме на бездомни животни

Историята на Дара

| Интервю
Снимка: личен архив



В днешното издание на рубриката "97 лапи и 1 опашка" ще си говорим за добрини. Наистина е вдъхновяващо да се чуят истории като тази за Никол и кучето ѝ Дара, особено в края на годината, когато много от нас обръщат поглед към добрините и жестовете, които могат да направят света по-добър. Но нека не забравяме, че подобни дела не трябва да бъдат свързани само с празниците - те трябва да са част от ежедневието ни.

Да помогнеш на бездомно животно е не само проява на човечност, но и отговорност към света, в който живеем. Животните, изоставени на улицата, не са там по собствен избор - често това е резултат от безотговорност или небрежност на хората. 

Спасителни действия като тези на Никол не само променят живота на едно същество, но и показват, че дори малки жестове могат да имат огромно значение. Няма съмнение, че изоставянето на животни е сериозен проблем. Много от тях, като Дара, не могат да оцелеят сами на улицата - особено през студените зимни месеци.  Те страдат не само от физически трудности като глад и студ, но и от липсата на внимание и любов. Затова е важно да напомняме на хората, че домашният любимец е доживотна отговорност, а не временен ангажимент. 

Инициативи като тази на Никол ни показват, че помощта не е задължително да бъде мащабна - дори едно спасено животно е огромна промяна за неговия живот. Грижата за животните не само спасява тях, но и ни прави по-добри хора, изграждайки общности, в които състраданието и уважението към живота са водещи принципи.

"Пътувайки към София, на пътя между две села, имаше две кученца, които лежаха там, там им беше топличко явно- бяха много малки. Бяха като топченца, като малки мечета. И спрях веднага, за да ги прибера от пътя и ги оставих отстрани, в дерето буквално, по-навътре, с идеята, че ще мога така да ги опазя и си бях казала, че на връщане от София ще мисля какво да правя с тях, защото не могат така да останат, което се и случи. След два дни, когато се върнах, пак на същото място спрях и за съжаление обаче, неприятен момент, че едничкото беше вече прегазено на пътя, и още по за съжаление се беше случило много, много скоро, преди ние да минем оттам. Спрях и започнах да търся другото кученце, беше обаче доста тъмно, не успях да го намеря и затова на следващия ден, по светло, се върнах отново там, беше 24 часа по-късно. Само се молех през цялата нощ да имаме късмет с него и да е живичко. Върнах се там, търсих го, никъде не го намерих и казах, че ще стоя до колата, докато не се появи от някъде... И в един момент се появи. Излезе от канавката и тръгна към мен, което беше най-стрнното. Аз стоях там сигурно половин час преди това. На момента я взех с една хавлийка, сложих я в колата и си я прибрах", разказва Никол. 



След това Никол започнала да търси дом на Дара. 

"Сигурно два, три месеца - непрекъснато търсех. По всевъзможни начини, но се оказа, че Божидара или Дара, си е намерила своя дом и вече това ѝ е втора зима при нас, втори сняг на Дара."



От днешната история разбрахме, че трябва да проявяваме сърцатост, и нека не чакаме празниците, за да правим такива добри дела, защото доброто е навсякъде около нас и всеки ден е възможност да направим света по-малко суров и по-топъл за всички негови обитатели. 

"Като за начало ще е достатъчно да спрат да изхвърлят тези създания на улицата, да спрат да ги развъждат, за което трябва и закон, работещ, защото то има, но никой не го спазва, никой не го контролира и да разберат, че това също са живи същества с чувства, разбират абсолютно всичко, страдат, което е ужасно - като всяко живо създание, което бива тормозено. Това е призив не само към обикновения човек, ами към всички, които работят в институциите, които трябва да поемат отговорност за това нещо, най-много те."

Нека Никол и нейната история ни напомнят, че добрината е силата, която може да промени света - не само за животните, но и за нас самите. 

И най-важното - да бъдем добри целогодишно, защото всеки ден е подходящ за един добър жест.

Повече по темата чуйте в прикачения файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Д-р Олга Папушева: Началото на здравата и красива усмивка започва с първото зъбче и грижата за него

Много често родителите водят детето за първи път на зъболекар едва когато се появи проблем и той е придружен от симптоматика. Тогава детето е уплашено, боли го и става сложно,  каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и поясни, че първата среща на детето със зъболекар трябва да е в периода от появата на първото..

публикувано на 31.03.25 в 17:16
Веселин Маринов

Веселин Маринов стартира турнето си от Видин

Веселин Маринов ще зарадва почитателите на българската музика с концерт тази вечер във Видин. Събитието е част от турнето  "Да се събудиш до мен". Във Видин един от най-обичаните български певци ще изпълни романтични балади и свои вечни хитове. Веселин Маринов гостува в "Цветовете на деня" по Радио ВИДИН. "Аз много обичам Видин, не съм..

публикувано на 31.03.25 в 17:12

Лятното часово време и неговата "тъмна страна"

Днес ще засегнем темата за преминаването към лятно часово време . Идването на пролетта обикновено е свързана с позитивни емоции, защото времето се затопля, всичко разцъфва, денят се увеличава и светът някак си се събужда от зимен сън. Но наред с добрите страни, тя носи и негативни такива. И освен, че нашето тяло трябва да се пренаст рои към..

публикувано на 31.03.25 в 16:12

Враца ще отбележи Международния ден на детската книга

На 2 април отбелязваме Международния ден на детската книга , който е посветен на един от най-важните моменти в живота на всяко дете - откритията, които правим чрез четенето. Отбелязва се от 1967 г. и съвпада с рождения ден на датския писател Ханс Кристиан Андерсен , написал най-популярните приказки на всички времена.  Книгите за деца не..

публикувано на 31.03.25 в 16:00

Без телефони в училище: ОУ "Иван Вазов" във Видин дава пример

Пълна забрана на мобилните телефони в училище  е предложена от Министерството на образованието и науката. Основната цел на тази мярка е да се намали времето, което учениците прекарват пред екраните, и да се ограничат негативните последици от него като нарастваща зависимост, разсеяност, намалена концентрация, социална изолация и повишена..

публикувано на 31.03.25 в 14:00
Паметникът на Жул Паскин във Видин

Навършват се 140 години от рождението на великия художник Жул Паскин

На 31 март се навършват 140 години от рождението на Юлиус Мордекай Пинкас или известен повече с псевдоним като  Жул Паскин - един от най-значимите художници на началото на 20-ти век. Роден във Видин през 1885 година, в семейството на еврейски търговци, Паскин оставя незабравима следа в света на изкуствата със своето експресивно и социално..

публикувано на 31.03.25 в 11:00

В "Музикална зона“: Maywood – дуетът на нежността

  Днес ще си направим едно музикално пътешествие със сестрите Али и Едит де Врис, по-известни като Maywood!  До 1976 двете имат кариера като солистки, пеят и в различни групи, а после решават да се обединят в дует, първоначално под името "LadyPop's", което през 1978 променят на "Maywood". То идва от съчетанието на техните сценични..

публикувано на 31.03.25 в 09:00