Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Снимка: Радио ВИДИН

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника". 

"Тревожно е забавянето на строителството на новия скоростен път Видин-Ботевград." Това подчерта народният представител от ГЕРБ Росица Кирова:

"Много строителни фирми от Видин и хора, които предоставят материали, техника, оборудване, ме потърсиха по въпроса защо не им се плаща, при условие че има заложени пари в държавния бюджет, при условие че има актувани и сертифицирани дейности. По този въпрос говорих с министър Коритарова, зададох и парламентарен въпрос, на който тя ми даде отговор. Продължавам, защото въпросът трябва да бъде и към г-н Главчев, който определя дневния ред на правителството. Трябва да има непрестанен натиск, за да може нещата да се случват. Трябва да показваме на тези, които управляват държавата, че не сме забравили и не ни е все едно. Това е единственият начин да получим това, което искаме. Липсата на редовен кабинет решава всичко и разваля всичко. Мога спокойно да кажа, че в рамките на 5 до 7 години наистина Видин ще бъде един различен град, защото ще има инфраструктура до него и защото вече сме част от Шенген."

"Бъдещето на Северозападна България е да има по-добра инфраструктура, в туризма, откриването на нови предприятия и създаване на работни места." Това каза народният представител от Видин от Продължаваме промяната - Демократична България Любен Иванов:

"Винаги съм казвал, че мечтая за модерна европейска България, в която хората да са свободни, целеустремени, да имат работа, да се движат гордо из улиците на страната, а и в чужбина. 20 години България беше в едно безвремие, в което не се работеше по проблемите. Не можем да компенсираме тези 20 години за 3 години. Противоборството между старото безвремие и новото, което иска да модернизира България, предизвика политическата криза. Трябва да постигнем компромис, трябва да постигнем консенсус, с който България да се устреми по пътя на другите европейски държави."

"Мечтая за богата, суверенна и независима България", каза народният представител от Монтана от Политическа партия "Възраждане" Петър Петров:

"Мечтая за България, в която българите живеят по-добре. Когато влязох в политиката имах две основни цели, на които все още не съм изневерил. На първо място да се съхраним като народ и нация и да не изчезнем и на второ място - нашите сънародници да живеят по-добре. Българите не сме втора категория хора, не сме нищо по-лошо от другите държави членки на ЕС и заслужаваме поне такъв стандарт на живот. Това е България, която искам да видя, но същевременно суверенна и независима. Пречи ни това, че в последните три десетилетия и половина ни свикнаха да ни е добре да сме зависими, да ни е страх да предприемем самостоятелна стъпка, която да защити нашите собствени интереси като държава. Наложи се моделът, че сме малки и от нас нищо не зависи. Не е така. България е самостоятелна държава и може да взима самостоятелни решения, колкото по-бързо се научим да правим това, толкова по-скоро ще имаме тази България, за която мечтаем."

"Ключовете от вратата на България към Европа се държат от Северозапада, трябва да върнем повече активни млади хора тук." Такава е мечтата на народния представител от Враца от БСП-Обединена левица Андрей Вълчев:

"Мечтая за мирна, просперираща, демократична, солидарна България. За общество, основано на ценности. Общочовешки, а не измислени и налагани от конюнктурата. Надявам се 2025 година да донесе всичко хубаво, което пропуснахме да постигнем през 2024 година. Като общество се изморихме да очакваме някой друг да направи това, което изискваме. Делегираме мандати и отговорности на нови и нови политически "герои", на нови проекти... Мисля, че през 2025 година е назрял моментът да разберем, че отговорността е изцяло наша и от нашия избор зависи какво общество имаме. Бъдещето на Северозапада е да бъде мостът между различни цивилизации, тъй като нашата държава се намира между Европа и Азия, но портата за Европа е тук. Надявам се Северозападът да се развие, надявам се да запази най-голямото си богатство - хората, да успеем да върнем повече активни млади хора, които да намерят смисъл да се развиват, да се трудят, да тровят и да получават плодовете на своя труд, да създават семейства в Северозападна България."

Повече - в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45