Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Снимка: Радио ВИДИН

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника". 

"Тревожно е забавянето на строителството на новия скоростен път Видин-Ботевград." Това подчерта народният представител от ГЕРБ Росица Кирова:

"Много строителни фирми от Видин и хора, които предоставят материали, техника, оборудване, ме потърсиха по въпроса защо не им се плаща, при условие че има заложени пари в държавния бюджет, при условие че има актувани и сертифицирани дейности. По този въпрос говорих с министър Коритарова, зададох и парламентарен въпрос, на който тя ми даде отговор. Продължавам, защото въпросът трябва да бъде и към г-н Главчев, който определя дневния ред на правителството. Трябва да има непрестанен натиск, за да може нещата да се случват. Трябва да показваме на тези, които управляват държавата, че не сме забравили и не ни е все едно. Това е единственият начин да получим това, което искаме. Липсата на редовен кабинет решава всичко и разваля всичко. Мога спокойно да кажа, че в рамките на 5 до 7 години наистина Видин ще бъде един различен град, защото ще има инфраструктура до него и защото вече сме част от Шенген."

"Бъдещето на Северозападна България е да има по-добра инфраструктура, в туризма, откриването на нови предприятия и създаване на работни места." Това каза народният представител от Видин от Продължаваме промяната - Демократична България Любен Иванов:

"Винаги съм казвал, че мечтая за модерна европейска България, в която хората да са свободни, целеустремени, да имат работа, да се движат гордо из улиците на страната, а и в чужбина. 20 години България беше в едно безвремие, в което не се работеше по проблемите. Не можем да компенсираме тези 20 години за 3 години. Противоборството между старото безвремие и новото, което иска да модернизира България, предизвика политическата криза. Трябва да постигнем компромис, трябва да постигнем консенсус, с който България да се устреми по пътя на другите европейски държави."

"Мечтая за богата, суверенна и независима България", каза народният представител от Монтана от Политическа партия "Възраждане" Петър Петров:

"Мечтая за България, в която българите живеят по-добре. Когато влязох в политиката имах две основни цели, на които все още не съм изневерил. На първо място да се съхраним като народ и нация и да не изчезнем и на второ място - нашите сънародници да живеят по-добре. Българите не сме втора категория хора, не сме нищо по-лошо от другите държави членки на ЕС и заслужаваме поне такъв стандарт на живот. Това е България, която искам да видя, но същевременно суверенна и независима. Пречи ни това, че в последните три десетилетия и половина ни свикнаха да ни е добре да сме зависими, да ни е страх да предприемем самостоятелна стъпка, която да защити нашите собствени интереси като държава. Наложи се моделът, че сме малки и от нас нищо не зависи. Не е така. България е самостоятелна държава и може да взима самостоятелни решения, колкото по-бързо се научим да правим това, толкова по-скоро ще имаме тази България, за която мечтаем."

"Ключовете от вратата на България към Европа се държат от Северозапада, трябва да върнем повече активни млади хора тук." Такава е мечтата на народния представител от Враца от БСП-Обединена левица Андрей Вълчев:

"Мечтая за мирна, просперираща, демократична, солидарна България. За общество, основано на ценности. Общочовешки, а не измислени и налагани от конюнктурата. Надявам се 2025 година да донесе всичко хубаво, което пропуснахме да постигнем през 2024 година. Като общество се изморихме да очакваме някой друг да направи това, което изискваме. Делегираме мандати и отговорности на нови и нови политически "герои", на нови проекти... Мисля, че през 2025 година е назрял моментът да разберем, че отговорността е изцяло наша и от нашия избор зависи какво общество имаме. Бъдещето на Северозапада е да бъде мостът между различни цивилизации, тъй като нашата държава се намира между Европа и Азия, но портата за Европа е тук. Надявам се Северозападът да се развие, надявам се да запази най-голямото си богатство - хората, да успеем да върнем повече активни млади хора, които да намерят смисъл да се развиват, да се трудят, да тровят и да получават плодовете на своя труд, да създават семейства в Северозападна България."

Повече - в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Епископ Мелетий Знеполски

Епископ Мелетий Знеполски: Духът на безбожния комунистически режим не е разобличен и все още присъства в обществото

Защо и днес продължава да бъде актуална, независимо от дистанцията на времето, проблематиката за отношенията между Българската православна църква и държавата по времето на тоталитарния комунистически период?  Продължава ли да рефлектира тази връзка върху актуалните проблеми, с които се сблъскват Църквата и православните християни?  Могат ли да..

публикувано на 15.05.25 в 10:00

Ще се вдигнат ли осигурителните вноски и възрастта за пенсиониране?

Ocигypитeлнaтa внocĸa зa пeнcия да бъдe yвeличeнa c 1 пpoцeнтeн пyнĸт пpeз 2027 гoдинa и c oщe 2 пpoцeнтни пyнĸтa пpeз 2028 гoдинa. Toвa e зaлoжeнo в aĸтyaлизиpaнaтa cpeднocpoчнa бюджeтнa пpoгнoзa, пpиeтa oт пpaвитeлcтвoтo. Bъзpacттa зa пeнcиoниpaнe ce yвeличaвa плaвнo, ĸaтo ĸpaйнaтa цeл, cпopeд ceгaшнoтo зaĸoнoдaтeлcтвo, а мъжeтe и жeнитe дa..

публикувано на 14.05.25 в 10:45

Петко Петков, "Галъп": Този "подарък" от президента допълнително стабилизира правителството и го сплотява за еврото

Извънредното обръщение на президента Радев, с което поиска референдум за еврото, вдигна градусите на политическото напрежение у нас. Остро реагираха премиерът Росен Желязков, от ГЕРБ, от ПП-ДБ. Против референдума се обяви и лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски. ДПС на Ахмед Доган декларира, че подкрепя европейския път на България. От ИТН..

публикувано на 13.05.25 в 12:38

Защо е необходим спешен ремонт на пътя Добри дол - Козлодуй

Граждански протест се проведе през декември м.г., заради лошото състояние на пътя Козлодуй - Лом , част от републикански път II-11. В началото на януари т.г. последва втори .  На 9 януари от АПИ съобщиха , че предприемат действия за трайно и дългосрочно подобряване на експлоатационното състояние на второкласния път II-11 в участъка Лом -..

публикувано на 12.05.25 в 16:07

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45